• Festiwal Piosenki o Zdrowiu

          •    W czwartek, 25 kwietnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach odbył się 31. Festiwal Piosenki o Zdrowiu.

               Naszą szkołę reprezentowała Ania Osiak, uczennica klasy VII. Ania pięknie wyśpiewała utwór o tematyce zdrowia psychicznego, czyli o depresji pt. „Zobacz, świat piękny jest!”. Tekst piosenki do wybranej melodii ułożyła pani Katarzyna Rosada, która była też opiekunem Ani.

               Gratulujemy Ani występu, i dziękujemy za zaangażowanie.

          • ALBUS 2024

          •    Uczniowie naszej szkoły, wzięli udział w ogólnopolskim konkursie ALBUS z matematyki, którego organizatorem jest Centrum Edukacji Szkolnej. Zmagania konkursowe odbyły się w dniu 24 kwietnia. Rezultaty konkursu zostaną ogłoszone 7 czerwca. Trzymamy kciuki za najlepsze wyniki!

            Edyta Rucińska

          • Światowy Dzień Ziemi „Planeta kontra Plastik”

          •    23 kwietnia 2024 r. uczniowie klas IV-VII pod kierunkiem nauczycieli: p. A. Adamiak, p. M. Jaroszewskiej i p. K. Stanisławowskiego przygotowali dla całej społeczności szkolnej montaż słowno-muzyczny pt. ,,Dbajmy o naszą planetę”, poświęcony naszej planecie Ziemi.

               Tego dnia odbyła się też wystawa ,,Eko – zwierzaków” wykonanych z odpadów przez naszych uczniów. Wszystkie prace były piękne i kreatywne.

               To ważne ekologiczne święto obchodziliśmy w tym roku pod hasłem ,,Planeta vs. Plastik”, czyli Plastikowi mówimy stanowcze NIE! Zmniejszamy produkcję tworzyw sztucznych.

               Badania pokazują, iż statystyczny Polak sięga nawet po ponad 400 opakowań foliowych, które mogą się rozkładać do  500 lat.

            Tylko 8% używanego plastiku poddawane jest recyklingowi.

               Starajmy się w miarę możliwości ograniczać „plastik” w naszym codziennym życiu.

            Postawmy na dobre nawyki, czyli:

            - pakujmy zakupy we własną torbę wielokrotnego użytku,

            - zrezygnujmy z plastikowych naczyń,

            - używajmy bidonu na wodę,

            - nie kupujmy odzieży z poliestru i nylonu.

               Na zakończenie niech zostaną z nami słowa W. Reymonta ,,Jest niewielu, którzy z księgi przyrody czytają i biorą dla siebie pokarm żywota.”

            Anna Adamiak

          • Akcja Żonkile

          •    19 kwietnia w naszej szkole, kultywujemy pamięć o powstaniu w getcie warszawskim, które było największym zbrojnym zrywem żydowskim w czasie II wojny światowej. W każdej klasie zostały przeprowadzone zajęcia przybliżające genezę i przebieg powstania. W klasach młodszych wykorzystano film animowany na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej, a w klasach  VII-VIII film oparty na motywach książki Hanny Krall ”Zdążyć przed Panem Bogiem” .

               W ramach akcji dzieci uczęszczające do świetlicy wykonały żółte żonkile, które są symbolem naszej pamięci o walczących i cywilach, bohaterach powstańczego zrywu z 1943 roku. Podjęta inicjatywa podkreśla siłę wspólnego działania, wagę empatii i potrzebę prowadzenia dialogu, który buduje mosty między ludźmi.

               Organizatorem wydarzenia była Bożena Nowak.

          • Fundacja Pozytyw o emocjach

          •    Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy p. Elżbietę Roszczak z Fundacji Pozytyw, która na co dzień pomaga ludziom jako terapeuta uzależnień. Pani Ela przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia o emocjach w oddziale przedszkolnym oraz klasach I- III. Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie, czym są emocje, a także podawali ich przykłady. Ustalili, że każdy z nas odczuwa emocje - zarówno te przyjemne, jak i nieprzyjemne. Ważnym odkryciem był fakt, że wszystkie uczucia leżą w naturze człowieka, są potrzebne i ich odczuwanie nie jest czymś złym. Nie ma uczuć dobrych i złych, może być jedynie dobry lub zły sposób ich wyrażania. Aby mieć kontrolę nad swym zachowaniem, nie krzywdzić siebie i innych, dzieci zostały zaznajomione z różnymi sposobami pozwalającymi opanować się w trudnych sytuacjach.

            Elżbieta Sochaj

          • XL Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego

          •    W poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r., w GOK w Wodyniach odbyły się gminne eliminacje XL Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. Do konkursu zgłoszonych zostało 20 recytatorów - uczniów szkół z terenu gminy.

               Konkurs obejmował trzy grupy wiekowe: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII -VIII.  Podczas występu uczestnicy prezentowali fragmenty poezji i prozy. Naszą szkołę reprezentowali: Gabriela Wągrodzka (kl. II), Maciej Adamiak (kl. III), Michał Osiak (kl. IV), Patrycja Żydak (kl. VI) Kacper Będkowski (kl. VIII) i Julia Śledź (kl. VIII).

               Trzyosobowa komisja  w składzie Maciej Czapski (reżyser, aktor, instruktor teatralny CKiS w Siedlcach), Maria Kozioł (kierownik GBP w Wodyniach) i Janusz Eleryk (dyrektor GOK w Wodyniach) po długiej naradzie wyłoniła zwycięzców. Zaprezentują się oni w powiatowych eliminacjach konkursu, które odbędą się w najbliższy czwartek i piątek w Ostrówku. Wśród nagrodzonych znalazła się Julia Śledź, która w swojej kategorii zajęła II miejsce. Zadeklamowała ona wiersz Wisławy Szymborskiej „Kobiece sprawy” i fragment książki Holly Black „Okrutny książę”.

               Wszystkim uczestnikom gratulujemy występów. A Julce życzymy dalszych sukcesów!

            Anna Osiak

          • Filharmonia Narodowa – Bazyliszek odczarowany

          •    W dniu 15 kwietnia artyści z Filharmonii Narodowej zaprezentowali uczniom naszej szkoły spektakl „Bazyliszek odczarowany”. Dzisiejsze przedstawienie powstało specjalnie na potrzeby cyklu Spotkań z Muzyką.

               Spektakl „Bazyliszek odczarowany” rozpoczyna się w czasach współczesnych od niedzielnego spaceru po Warszawie wraz z przewodnikiem. Pewien mężczyzna w oczekiwaniu na swoją partnerkę i psa rozmawia z przewodnikiem, który swoją urodą przypomina legendarnego Bazyliszka. Gdy na horyzoncie pojawia się pani ze swoim pupilem, pies na widok przewodnika szaleje i ze strachu traci panowanie nad sobą. Przewodnik postanawia opowiedzieć parze historię Bazyliszka. Bazyliszek był stworem, który żył w podziemiach jednej z kamienic Starego Miasta. Swoim wzrokiem potrafił zamienić każdego w kamień. Lecz któregoś dnia, pewien doktor postanawia użyć na Bazyliszku jego własnej broni. Podstępnie stawia przed Bazyliszkiem zwierciadło, który widząc własne odbicie sam stał się kamieniem. Następnie historia przenosi się do późniejszych czasów, w których to łagodniejszy już potomek Bazyliszka, zapragnął nauczyć się malować. Został uczniem słynnego malarza Canaletta, a na jednej z lekcji poznał modelkę, w której zakochał się ze wzajemnością. Na zakończenie historia zatacza koło i wraca do sceny spaceru po Warszawie. Po skończonej opowieści, para uświadamia sobie, że ich przewodnik jest potomkiem Bazyliszka.

               Społeczność szkolna z zachwytem obejrzała spektakl operowy „Bazyliszek odczarowany”.

            Elżbieta Sochaj

          • Zgrana klasa

          •    9 kwietnia w naszej szkole odbył się dość ciekawy konkurs o nazwie "Zgrana klasa". Z taką inicjatywą wyszli uczniowie z naszego samorządu uczniowskiego, którzy zaproponowali by każda klasa wylosowała kolor stroju, w jaki danego dnia się ubiorą.

               Wygrywa klasa, która najlepiej wykonała zadanie i w całości ubrała się w wylosowany kolor. Wybór nie był łatwy, bo każda klasa dała z siebie 100%.

               Decyzją opiekunów Samorządu uczniowskiego zwycięzcami zostały dwie klasy: klasa III - kolor biały oraz klasa VI - kolor niebieski. Gratulacje dla wszystkich uczniów. Spisaliście się świetnie

            Kinga Wąsowska

            Kamil Stanisławowski

            Anna Osiak

          • Konkurs literacki

          •    W dniu 8 kwietnia został rozstrzygnięty konkurs literacki dla uczniów klas VII – VIII na opowiadanie Spotkanie z bohaterem, Patronem szkoły, generałem Józefem Dwernickim.

               Równorzędną nagrodę, a tym samym I miejsce, otrzymały uczennice klasy VII – Ania Osiak i Anetka Cabaj. Zadanie nie było łatwe. Trzeba było połączyć w jednej pracy umiejętność redagowania wypowiedzi pisemnej i wiedzę historyczną,  w tym wykazać się dobrą znajomością biografii Patrona.

               Dziewczętom gratulujemy kreatywności pisarskiej i życzymy dalszych sukcesów.

            Anna Osiak

          • Zbiórka funduszy na ,,Obrączkowanie bocianów”

          •    W bieżącym roku szkolnym Szkolne Koło Wolontariatu przeprowadziło zbiórkę funduszy na ,,Obrączkowanie bocianów”. Obrączkowanie ptaków to najbardziej rozpowszechniona metoda badania ich życia. Dzięki obrączkowaniu naukowcy otrzymują cenne informacje o ich przemieszczaniu, długości życia, posiadanym potomstwie i innych aspektach jego biologii.

               Dzięki ofiarności uczniów oraz pracowników udało się zebrać 245 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto ,,Grupy Ekologicznej.”

            Społeczność szkolna wybrała imiona dla bocianów: Tropik, Biały, Ruduś, Rudy, Czaka, Nenufarek, Wodynek.

            Los bocianów nie jest nam obojętny, gdyż te  ptaki są nam bliskie i pożyteczne (tępią owady, myszy).

               Dziękujemy wszystkim za okazane serce i przekazanie nawet  najmniejszej kwoty.

            Anna Adamiak

          • Góra Grosza XXIV edycja

          •    Nasza szkoła już po raz kolejny wsparła ogólnopolską akcję „Góra Grosza”, której organizatorem jest Towarzystwo „Nasz Dom”.

               Przedsięwzięcie ma na celu zebranie funduszy na pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Przystępując do akcji realizujemy jedno z ważniejszych działań edukacyjnych. Pokazujemy dzieciom i młodzieży, jaką siłę może stanowić niewielka pomoc wielu ludzi. Oddając chociażby jeden grosz, można odmienić czyjeś życie. Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.

               Akcja trwała od 15 listopada 2023 r. do 15 lutego 2024 r. W tym czasie w klasach stały skarbonki, do których zarówno uczniowie, jaki pracownicy szkoły wrzucali monety o nominałach od 1 gr do 5 zł.

               Podsumowania dokonali uczniowie klasy VI. To oni posegregowali i zliczyli zebrane pieniążki przygotowując je do wysyłki. Zebraliśmy 453, 73 zł.   

               To była druga akcja charytatywna dla Towarzystwa „Nasz Dom”. Pierwsza została przeprowadzona we wrześniu. Wtedy to członkowie SU naszej szkoły rozprowadzali cegiełki, ze sprzedaży których uzyskaliśmy 200 zł.

               Nad przebiegiem akcji czuwali opiekunowie SU. Wszystkim w nie zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

             

            Anna Osiak

          • Powiatowy Konkurs Plastyczny „Wielkanoc w moim domu”

          •    Nasi uczniowie w tym roku szkolnym po raz pierwszy wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym „Wielkanoc w moim domu” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Siedlcach.

            Przepiękne prace wykonali:

            • Maciej Adamiak, Agata Chomiuk, Wiktoria Kędzierska, Dawid Kędzierski – klasa III,
            • Klaudia Cabaj, Zuzanna Śledź – klasa IV,
            • Małgorzata Karasińska,  Magdalena Zielińska, Patrycja Żydak – klasa VI,
            • Aneta Cabaj, Anna Osiak, Zofia Piwowarczyk – klasa VII.

               27 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Siedlcach zebrała się komisja konkursowa, która zmierzyła się z wyjątkowo trudnym zadaniem wyłonienia laureatów, ponieważ wszystkie prace, a było ich aż 355, były bardzo ładne.  Odzwierciedlały one świąteczne tradycje wielkanocne kultywowane w naszych domach.

               Miło nam poinformować, że laureatką w kategorii klas VII-VIII została nasza uczennica Anna Osiak. Zajęła ona  II miejsce.

               5 kwietnia w Starostwie Powiatowym Ania odebrała swoją nagrodę, a był to rower górski. Serdecznie gratulujemy!

               Organizatorzy konkursu nie zapomnieli również o pozostałych uczestnikach. Dnia 9 kwietnia odwiedzili naszą szkołę Wicestarosta Siedlecki Małgorzata Cepek oraz Kierownik Referatu ds. Oświaty i Zdrowia Tomasz Płatkowski, którzy wręczyli uczniom pamiątkowe dyplomy i plecaki z gadżetami.

               My również gratulujemy i dziękujemy wszystkim naszym uczniom za zaangażowanie i włożony wkład pracy. Zachęcamy do udziału w następnych konkursach. 

            Anna Pietrasik

          • Akcja „Rodacy Bohaterom”

          •    Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do akcji ogólnopolskiej „Rodacy Bohaterom”. W ramach akcji Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało wielkanocną zbiórkę artykułów spożywczych oraz chemii gospodarczej dla Polaków z Kresów Wschodnich. Dzięki ofiarności uczniów i rodziców udało się zebrać kilka kartonów potrzebnych artykułów. Obecnie czekamy na transport naszej pomocy bohaterom na Kresy Wschodnie. Mamy nadzieję, że przez małe czyny dokonujemy wielkich rzeczy. Wszystkim, którzy włączyli się w to przedsięwzięcie bardzo dziękujemy.

            Elżbieta Sochaj

          • Akademia wielkanocna „Przez Krzyż do chwały”

          •    W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Wielkanoc. To najważniejsze święto dla każdego chrześcijanina, gdyż upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie. We wtorek 26 marca uczniowie klasy VII przygotowali uroczystą akademię „Przez Krzyż do chwały”. Poprzez montaż słowno - muzyczny młodzież przybliżyła symboliką i historię krzyża na przestrzeni wieków. Wielkopostne pieśni religijne były doskonałym uzupełnieniem występu i nadawały mu powagi.

               Po części artystycznej Pani Dyrektor Wiesława Rolewicz złożyła wszystkim serdeczne życzenia: wiele chwil pełnych radości, wypełnionych wiarą i nadzieją, serdecznych spotkań w gronie rodzinnym, smacznego Święconego, a przede wszystkim spokojnych, pełnych wytchnienia  świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

               Na koniec głos zabrał ks. proboszcz Roman Siłuch, który przybliżył i omówił symbolikę Świąt Wielkanocnych oraz pobłogosławił wszystkich zebranych.

            Elżbieta Sochaj

          • Święto Szkoły

          •    Piątek 22 marca był dniem wyjątkowym w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w innej niż zazwyczaj formie. Uczniowie mogli przyjść do szkoły bez plecaków. I chociaż zwyczajowo na ósmą, to bardziej na luzie. Nie było lekcji, a więc pytania, sprawdzianów, czyli tego co spędza im sen z powiek. A czas ten wykorzystany został na przeprowadzenie działań profilaktycznych, patriotycznych, wychowawczych oraz nawiązujących do tradycji. 

               Przez pierwsze dwie godziny uczniowie realizowali przydzielone zadania pod okiem wychowawców w klasach.  Następnie spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor oficjalnie rozpoczęła uroczystość, a tym samym świętowanie i prezentowanie przygotowanych projektów.

               Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy VI, którzy przygotowali część artystyczną poświęconą Patronowi szkoły – gen. Józefowi Dwernickiemu. 19 marca przypadała 245. rocznica jego urodzin. Zaprosili na naszą uroczystość samego bohatera i mogliśmy wysłuchać wywiadu na temat jego życia prywatnego i kariery wojskowej. Przypomnieli kim tak naprawdę jest patron i co zawdzięczamy Dwernickiemu. Przedstawili fakty, które zadecydowały o emigracji wielkiego wodza oraz jak wyglądały ostatnie lata jego życia. Duży nacisk położyli na zwycięską bitwę pod Stoczkiem Łukowskim, dzięki której Dwernicki jest najbardziej rozpoznawalny. Bo to właśnie tam w 1831 r. pokonał Rosjan, pokazując że można tego dokonać. Oglądający w skupieniu wysłuchali tego, co generał miał do powiedzenia i nagrodzili szóstoklasistów gromkimi brawami. Dzień Patrona to nie tylko edukacja historyczna, ale także wspaniała lekcja wychowawcza, dzięki której uczniowie rozumieją, co znaczy patriotyzm.

               Następnym punktem dnia były obchody Święta Liczby Pi, które przypada 14 marca. Dlaczego 14 marca? Ponieważ zapis daty w amerykańskim formacie: miesiąc - dzień, czyli 3-14, odpowiada trzem pierwszym cyfrom liczby Pi - 3,14.  Pi ma duże znaczenie w matematyce i jest znana od czasów starożytności. Jej właściwości badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego bywa nazywana stałą Archimedesa. W XVII wieku, matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, stąd też Ludolfina. A od XVIII wieku znana jest już jako π. Ta nazwa pochodzi od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Liczba Pi fascynowała nie tylko matematyków, ale także poetów, którzy tworzyli wiersze ułatwiające zapamiętane kolejnych cyfr. Tajniki tej niezwykłej liczby przybliżyły nam uczennice klasy VII. Dziewczęta zaprezentowały m.in. wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”.

               Ostatnią częścią programu dnia było powitanie wiosny, a tym samym pożegnanie zimy. Wiosna w tym roku przyszła do nas w środę 20 marca dokładnie o godzinie 4:07. Za tę część odpowiedzialni byli uczniowie klas 0-III, którzy słowami wierszy i piosenek wyrazili swą radość z nadejścia tak lubianej przez wszystkich pory roku. Opowiedzieli nam też o starych zwyczajach. Powitanie wiosny okazało się niezwykle barwne i wesołe. Wytworzyło poczucie wspólnoty płynącej z integracji szkolnej. Kulminacyjnym momentem tej części było tradycyjne spalenie Marzanny, czyli kukły symbolizującej zimę.

               Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął wszystkim w bardzo serdecznej atmosferze. Sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Jest on potwierdzeniem na to, że uczniowie bardzo efektywnie przyswajają wiedzę poprzez zabawę i  realizuję projektów.

            Anna Osiak

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          •    Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”.

            21 marca swoje umiejętności matematyczne, a szczególnie umiejętność logicznego myślenia sprawdzało 25. uczniów naszej szkoły.

            Uczestnicy przez 75 minut zmagali się z pytaniami o zróżnicowanym stopniu trudności.

            Uczniowie startowali w czterech kategoriach:

            „Żaczek” – 3 uczniów z klasy pierwszej i  drugiej,

            „Maluch” –  10 uczniów z klasy trzeciej i czwartej,

            „Beniamin” –  4 uczniów z klasy szóstej,

            „Kadet” –  8 uczniów z klasy siódmej i ósmej.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał układankę - tangram chiński.

             

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały: pani Edyta Rucińska i pani Wiesława Rolewicz.

             

             Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zaangażowania. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy dopiero w połowie maja.

             

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

          •   21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Na znak integracji  z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. Zakładając kolorowe skarpetki zwróciliśmy na siebie uwagę i tym samym zwróciliśmy uwagę na problemy dzieci i dorosłych z Zespołem Downa. Kolorowa skarpetka jest symbolem naszej solidarności z tymi osobami.
            Wszystko po to, by wyróżnić się i chociaż przez jeden dzień być wyjątkowym.
               Pokażmy, że od osób z Zespołem Downa różni nas tak niewiele – tylko jeden dodatkowy chromosom.

            Elżbieta Sochaj