• Zakończenie roku szkolnego 2021/2022

          • ​​​​​​​Dzieci rodzą się ze skrzydłami.
            Nauczyciele pomagają im je rozwinąć”·

            Janusz Korczak

            ​​​​​

             W piątek, 24 czerwca br., podsumowaliśmy pracę w roku szkolnym 2021/2022, Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie mszą świętą w kościele parafialnym. Następnie wszyscy udali się do szkoły.

               Jak podkreśliła na wstępie pani dyrektor: „Za nami kolejny rok, który minął bardzo szybko. Nadszedł czas podsumowań i refleksji. Każdy posiada indywidualne umiejętności i możliwości. Nie każdy musi mieć na świadectwie piątki i szóstki. Ważne jest to, ile pracy włożył w osiągnięcie choćby najmniejszego sukcesu”. Na pewno nie wszystkim udało się zrealizować marzenia i plany, ale w czasie wakacji będą mieli czas na przemyślenia.

               Podziękowania za pracę w mijającym roku szkolny, należą się także nauczycielom - za podejmowanie różnych inicjatyw w realizacji procesu dydaktyczno – wychowawczego i rodzicom za cierpliwość i wsparcie, jakiego udzielali dzieciom.

               Większość uwagi, podczas uroczystości skierowana była na uczniów klasy ósmej. To dla nich ten rok był wyjątkowy. Podeszli do pierwszego ważnego egzaminu i musieli zadecydować o wyborze szkoły średniej. Absolwenci, chcąc upamiętnić swoje pożegnanie ze szkołą podstawową, pod kierunkiem wychowawcy p. Anny Osiak, przygotowali krótki montaż słowno – muzyczny, w którym wyrazili swoją wdzięczność za opiekę, wsparcie
             i edukację. Dziękowali tym, którzy zabiegali, żeby wyrośli z nich ludzie odpowiedzialni i mądrzy oraz przeprosili za wszelkie niedociągnięcia. Po ich wystąpieniu głos zabrali uczniowie klasy VII. Krótkim, ale jakże wymownym wystąpieniem i słowami piosenki „Do widzenia przyjaciele” pożegnani starszych kolegów i koleżanki.

               Po części artystycznej, pani dyrektor przeszła do podsumowania wyników dydaktycznych. Wręczyła świadectwa absolwentom, nagrody za osiągnięcia edukacyjne i konkursy, za 100% frekwencję oraz listy gratulacyjne rodzicom uczniów, którzy otrzymali wyróżnienia. Następnie głos zabrała zastępca wójta gminy Wodynie pani Marlena Paczek, która wręczyła aż sześciorgu naszym uczniom Stypendia Wójta Gminy Wodynie.

               Teraz na uczniów czeka zasłużony odpoczynek. Gratulujemy im osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów oraz przede wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji. Zaś absolwentom, aby dostali się do wymarzonych szkół, żeby spotkali tam wspaniałych kolegów i przyjaciół oraz życzliwych, a jednocześnie wymagających nauczycieli.

            /-/ Anna Osiak

          • Ochotnicza Straż Pożarna w naszej szkole

          •    Dnia 20 czerwca br. w naszej szkole gościliśmy Strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodyniach.

               W trakcie spotkania, druhowie przeprowadzili z uczniami rozmowę na temat bezpieczeństwa pożarowego oraz zapobiegania powstawaniu pożarom - w szkole, domu, a także w innych miejscach. Opowiedzieli, na czym polega specyfika ich pracy i jak można zostać strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej. Okazało się, że praca strażaków nie ogranicza się wyłącznie do gaszenia pożarów. Strażacy pomagają ludziom podczas wypadków samochodowych, powodzi; prowadzą również wiele innych działań na rzecz społeczeństwa, dbając o bezpieczeństwo mieszkańców. Interwencje te często są bardzo niebezpieczne i wymagają niezwykłej odwagi.

               Społeczność szkolna obejrzała wyposażenie wozu strażackiego oraz poznała przeznaczenie sprzętu wykorzystywanego podczas prowadzenia akcji ratowniczo – gaśniczych. Ponadto nasi goście zaprezentowali pełne umundurowanie i ekwipunek strażaka w pełni przygotowanego do pracy w strefie zadymienia i ognia.

               Uczniowie byli uważnymi słuchaczami. Nie brakowała także bardzo istotnych pytań do strażaków.

               Na zakończenie spotkania druhowie zaprezentowali na boisku szkolnym mini pokaz gaśniczy, który w taki upalny dzień okazał się świetną rozrywką dla większości dzieci. Śmiechu i radości było co niemiara.

               Dziękujemy Strażakom za spotkanie i przeprowadzenie ważnych zajęć.

               Życzymy bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.

             

          • Spotkanie z przyrodnikiem - ornitologiem

          •    Dnia 15 czerwca 2022 r. naszą placówkę odwiedził Pan Ireneusz Kaługa, prezes zarządu Grupy Ekologicznej, a przede wszystkim pasjonat i miłośnik bocianów.

              Pan Ireneusz już od kilkunastu lat zajmuje się badaniami i czynną ochroną ptaków, a zwłaszcza bociana białego. Jest autorem i koordynatorem kampanii na rzecz powstrzymania strzelania do ptaków na terytorium Libanu oraz pomysłodawcą i twórcą projektu polegającego na modernizacji urządzeń energetycznych, na których ginęły ptaki.

               Ornitolog opowiadał o zwyczajach, wędrówkach i zagrożeniach dla bocianów. Odbiór przekazywanych uczniom informacji wspomagał prezentacją multimedialną.

             

            Czego dowiedzieliśmy się ze spotkania z przyrodnikiem?

            · Pierwsze wzmianki o bocianach były już  znane 10 tysięcy lat temu.  

            · Co czwarty bocian na świecie pochodzi z Polski.

            · Ptaki te mogą w ciągu roku pokonać 10 tysięcy km w jedną stronę.

            · Średnio bociany przylatują do Polski około 10 kwietnia, a najwcześniej 6  marca .

            · Składają około 5 jaj w gnieździe.

            · Młode wymagają opieki rodziców. Rodzice spędzają z nimi 50 dni.

            ·Gniazda zakładają na drzewach liściastych, iglakach, na budynkach,  na słupach energetycznych. Zdarzało się, iż gniazda bocianów  zakładane były w kaktusach (Hiszpania), a także na skałach.

             

            Zagrożenia dla bocianów:

            - strzelanie z łuku w Afryce w celu spożycia tych ptaków, jako pokarm,

            - utrata żerowisk,

            - sznurki i folie,

            - składowiska odpadów.

              W naszej szkole prowadzimy już od kilku lat zbiórkę funduszy na obrączkowanie bocianów. Dzięki tym działaniom włączamy się w akcję monitorowania  wędrówek i losów konkretnych  osobników.

             Grupa Ekologiczna obrączkuje około od 500 do 1000 rocznie bocianów. Na chwilę obecną łącznie zostało zaobrączkowanych około 7000 bocianów. 

             

            Ciekawostka

            Bocian zaobrączkowany rok temu na terenie naszej gminy Wodynie w miejscowości Młynki, w tym roku osiedlił się w okolicach Biebrzy.

                                                                                              

            /-/ Anna Adamiak

             

          • Spotkanie z absolwentem szkoły

          •    30 maja br. gościliśmy absolwenta naszej szkoły Pana Marcina Polaka, który przeprowadził dla naszych uczniów pierwszą część warsztatów o grzybach .

               Te organizmy były znane już w starożytnej Grecji i Egipcie. Do tego królestwa zaliczanych jest około 14.000 gatunków .

               Grzyby wykorzystuje się również w medycynie. Wspomagają leczenie chorób takich jak: miażdżyca, nowotwory, obniżają również cholesterol. Są źródłem witamin, a szczególnie witamin z grupy B ( niacyny i ryboflawiny) i nie ustępują takim produktom jak mięso.

               100 g świeżych pieczarek może pokryć dobowe zapotrzebowanie na niacynę w 30%.

               Zawierają też aminokwasy i tłuszcze. Badania aminokwasów w grzybach wykonuje się za pomocą spektometru.

               W październiku odbędzie się druga część warsztatów z Panem Marcinem w czasie których będziemy wykonywać preparaty z grzybni pieczarki i leśnych grzybów.

               Dziękujemy Panu Marcinowi za przekazanie nam wielu ciekawostek na temat organizmów należących do królestwa grzybów.   

                                                                                                               /-/ Anna Adamiak

             

          • Koncert Filharmonii Narodowej

          •    W piątek 11 czerwca gościliśmy w naszej szkole artystów z Filharmonii Narodowej. Motywem  przewodnim występów była epoka baroku i jej wyjątkowe dźwięki. Uczniowie poznali twórczość i życiorys artysty Jerzego Fryderyka Handla. Zaprezentowane utwory: sonata barokowa na obój, muzyka na wodzie czy muzyka sztucznych ogni bardzo spodobały się wszystkim słuchaczom.

               Prowadzący – p. Grzegorz Hardej - często aktywizował dzieci zadając im różne pytania lub zadania do wykonania. Bogata fabuła spotkania uatrakcyjniła odbiór i stworzyła widzom miłe skojarzenia. Konstrukcja programu oparta była na prezentowaniu instrumentów muzycznych z dawnych lat. Dzięki temu młoda publiczność poznała cały wachlarz barw brzmieniowych instrumentów: klawesynu, oboju, viola da gamba. Uczniowie dowiedzieli się, że to właśnie klawesyn dominował w salonach królewskich i urozmaicał najważniejsze momenty w życiu króla.

               Serdecznie dziękujemy Artystom z Filharmonii Narodowej za piękny i edukacyjny koncert!

                                                                                                                                                                  /-/ Elżbieta Sochaj

             

          • Finał Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego

          •    Podczas eliminacji powiatowych 38. Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego, które odbyły się w dniach 30, 31 maja 2022 r. w Domu Pracy Twórczej Reymontówka w Chlewiskach naszą szkołę reprezentowało 5 osób: Zuzia Śledź, Małgosia Gajowniczek, Bartek Adamiak, Patrycja Cabaj i Liliana Składanowska. Bartek zdobył nagrodę i reprezentował powiat siedlecki w finale konkursu, który odbył się 10 czerwca br. w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach.

               Konkurencja była duża, poziom umiejętności recytatorskich bardzo wysoki. Niektórzy uczestnicy nie pierwszy już raz próbowali swoich sił w finale Konkursu.

               Bartek godnie reprezentował naszą szkołę, a co najważniejsze, zdobył cenne, nowe doświadczenie.

             

          • Naszym Kochanym Rodzicom!

          •    Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.

               Z okazji pięknych majowych i czerwcowych świąt: Dnia Matki i Dnia Ojca w naszej szkole przygotowane zostały życzenia wirtualne, aby uczniowie tym samym mogli wyrazić swoje uczucia do rodziców. Sala lekcyjna stała się sceną, na której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Uczniowie poprzez montaże słowno-muzyczne podziękowali rodzicom za ich bezinteresowną miłość, troskę oraz poświęcony czas i trud wychowania.

            „Dziś Święto naszych Mam i Tatusiów, piękny to czas
            Niech , więc zabrzmi radość pośród nas, niech nucą ptaszki pośród drzew.
            Dla Ciebie Tato i moja Mamo! Dla Was jest ten miłości żar,
            I słodkich uczuć szczęścia dar. To dla Was dziś kwitnie piękny róży kwiat
            Żyjcie nam długo, sto lat!"

             

                                                                                                                                   /-/ Elżbieta Sochaj

             

          • Re@lnie Odpowiedzialni

          •    Nasza szkoła jest realizatorem programu "Re@lnie Odpowiedzialni”. Ten profilaktyczny program edukacyjny przygotowany został przez ekspertów ze Stowarzyszenia Strefa Wsparcia. Jest on częścią Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Odłącz się. Połącz się.”

               Program ten powstał by walczyć z nadużywaniem i nieodpowiednim korzystaniem z ekranów przez dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, uświadamiający szkodliwość nadmiernego korzystania z ekranów.

               W ramach jego realizacji dzieci będą miały okazję rozmawiać o wartości czasu bez korzystania z ekranów, a rodzice otrzymają materiały i wskazówki promujące zdrowy tryb życia i relacje z dziećmi. 

               Celem Kampanii „Odłącz się – Połącz się” jest dotarcie do jak największej ilości rodziców, opiekunów i nauczycieli używając wszelkich możliwych kanałów, by…

            ...poznali zagrożenia - niebezpieczeństwo nadmiarowego korzystania z ekranów, jakie treści są niewłaściwe, a jakie odpowiednie - świadomość rodzica

            ...uwierzyli, że mają wpływ - obecność i uważność rodzica

            ...wiedzieli jak postępować w sytuacjach problemowych oraz by uniknąć e-uzależnień - relacja chroni.

             

            Dane statystyczne biją na alarm!

            64% dzieci do 6 roku życia w Polsce korzysta z urządzeń mobilnych, z tego 25% codziennie (raport 2015 "Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce") 70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów (Millward Brown dla FDN, 2015). Co piąty uczeń korzysta ze smartfona nałogowo (Źródło: Fundacja dbam o mój zasięg). Specjaliści są zgodni - unikać ekranów do 2 roku życia. Dla dzieci od 3 do 5 lat - 1h ekranów dziennie, dzieci od 6 do 12 lat 2h ekranów dziennie. Przy czym oczywiście ważny jest też dobór odpowiednich treści ekranowych do wieku dziecka.

             

            Wskazówki dla Rodziców:

            ·         Pilnuj czasu ekranowego

            ·         Unikaj ekranów podczas posiłków

            ·         Unikaj ekranów przed snem

            ·         Nie traktuj ekranów jako kary/nagrody

            ·         Pracuj nad własnym korzystaniem z ekranów

            ·         Wspólne zasady ekranowe dla całej rodziny

            ·         Rozmawiaj o tym co dzieci oglądają

            ·         Towarzysz dziecku podczas grania

            ·         Wybieraj odpowiednie do wieku treści ekranowe

            ·         Preferuj aktywne spędzanie czasu

             

            Serdecznie zachęcamy rodziców do czerpania wiedzy z e-platformy Kampanii „Odłącz się. Połącz się.” 

             

          • Wycieczka do „Mitowskiej Zagrody”

          •    Cieszymy się, że nasza szkoła, jako jedna z 20 w województwie mazowieckim, została zakwalifikowana do Projektu – wycieczki edukacyjne.

               Dzięki temu, dnia 31 maja br. grupa uczniów z klas I-V wzięła udział w wyjeździe do gospodarstwa agroturystycznego w Seroczynie, gmina Sterdyń.

               Wycieczka została zrealizowana na zlecenie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, i objęła uczniów uczestniczących w „Programie dla szkół” (Mleko i przetwory mleczne…).

               Tego dnia nawet pogoda nam sprzyjała, było ciepło, słonecznie i aż chciało „wyrwać się” ze szkoły na kilka godzin.

               Pobyt w „Mitowskiej Zagrodzie” rozpoczęły warsztaty samodzielnego przygotowania serów podpuszczkowych. Najpierw pani Ewa Mitowska opowiedziała nam o produkcji sera i jego historii. Następnie podzieliła uczniów na kilkuosobowe zespoły, które pod czujnym okiem pani Ewy wykonywały kolejne czynności. Wszystkie polecenia musiały być precyzyjnie i dokładnie wykonane.

                Ponieważ produkcja sera wymaga dużo cierpliwości i czasu w przerwach miedzy kolejnymi czynnościami uczniowie obejrzeli bogate zbiory dawnych narzędzi i sprzętów używanych w gospodarstwie rolnym i domowym. Podziwiali wspaniałą kolekcję ręcznie wykonanych pisanek oraz kolekcję trofeów myśliwskich. Obejrzały stary sad z dawnymi gatunkami jabłoni i grusz. Dużym zainteresowaniem cieszył się „sklepik”, gdzie można było nabyć pamiątki - wyroby twórczości ludowej oraz ekologiczne przetwory.

               Po około dwóch godzinach dzieci mogły wreszcie podziwiać efekty swojej pracy i dokonać degustacji serów z dodatkami: czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim i orzechami.
               Pobyt w gospodarstwie agroturystycznym zakończył się wspólnymi zabawami na podwórku, wesołymi rozmowami w altance.

               Był to dobrze wykorzystany czas. Wiemy już jak powstają sery podpuszczkowe oraz potrafimy integrować się w czasie swobodnych zabaw.

               Organizatorem naszej wycieczki było biuro podróży LUTUR, które pokryło wszystkie koszty organizacji wyjazdu.  DZIĘKUJEMY!

             

          • PRZYTUL SIĘ DO DRZEWA – #straznicylasow

          •    W maju cała nasza społeczność szkolna włączyła się do ogólnopolskiej kampanii PRZYTUL się do DRZEWA. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że los lasów również i nam  nie jest obojętny, że kochamy nasze lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.

               Chyba niewiele osób do końca zdaje sobie sprawę, że rocznie w Polsce wybucha ponad 6000 pożarów lasów, a praktycznie 77% tych pożarów powstaje z winy człowieka.

               Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów!

            Wszyscy zostaliśmy Strażnikami Lasu!

            Prosimy o bezpieczne, mądre i odpowiedzialne poruszanie się po lasach!