• Park Rozrywki w Zatorze

          •    Egzamin ósmoklasisty zakończyliśmy w wielkim stylu - z dużą dawką szaleństwa, frajdy i wachlarzem emocji. Ten niezapomniany dzień pełen wrażeń spędziliśmy w Parku Rozrywki Energylandia w Zatorze pod opieką p. Edyta Rucińskiej, p. Kingi Wąsowskiej i p. Bożeny Nowak. Energylandia to największy i najnowocześniejszy Park Rozrywki w Polsce.

               Byliśmy pewni, że wycieczka do Energylandii będzie udana. I faktycznie lepiej być nie mogło! Było fantastycznie!

               Atrakcje z jakich korzystaliśmy:

            – Hyperion – najwyższy i najszybszy Mega Coaster w Europie (wysokość 77 m, prędkość 142 km/h). Większość naszych dzieci odważyła się z niego skorzystać, chociaż sam widok tego Mega Coaster’a  zapiera dech w piersiach.

            – Speed Water Coaster - największy i najszybszy Roller Coaster wodny na świecie (wysokość 60 m, prędkość 110 km/h). Jadąc w górę możemy podziwiać przepiękne widoki, a potem mega prędkość w dół, uderzenie w wodę i jazda dalej….

            – Mayan - ekstremalny Roller Coaster (wysokość 33 m, długość 689 m, prędkość 80 km/h).  Mayan to obowiązkowa atrakcja każdego miłośnika mocnych wrażeń!

            - Dragon- innowacyjny Roller Coaster (wysokość 20 m, długość 453 m, prędkość 75 km/h) skonstruowany jako kolejka odwrócona - bez podwozia.

              Mamy nadzieję, że jeszcze tam wrócimy!

            Edyta Rucińska

             

          • Egzamin ósmoklasisty

          •    Za nami egzamin ósmoklasisty. Egzamin przeprowadzany był przez trzy kolejne dni poczynając od 23 maja - egzamin z języka polskiego, który trwał 120 minut; 24 maja - egzamin z matematyki, który trwał 100 minut; 25 maja - egzamin z języka obcego, który trwał 90 minut.

               Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

               Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

               Życzymy naszym Uczniom, jak najwyższych osiągnięć z egzaminu oraz pozytywnej rekrutacji do wybranej szkoły ponadpodstawowej.

             

          • Spotkania z muzyką

          •    19 maja po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole muzyków Filharmonii Narodowej w Warszawie z koncertemZapisane w starych księgach” i „Na styku średniowiecza i renesansu”.  

               Tym razem bohaterami koncertu były między innymi lutnia, viola da gamba i flety proste. Przemierzając wraz z zespołem liczne kraje średniowiecznej i renesansowej Europy, odkrywaliśmy muzyczne skarby tamtych czasów: dworskie utwory miłosne, pieśni pielgrzymów i tańce.

             

          • „Co byk i niedźwiedź powiedzą Ci o inwestycjach?”

          •    W dniu 19 maja br. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w wykładzie on-line na temat „Co byk i niedźwiedź powiedzą Ci o inwestycjach?”.

               Spotkanie, które trwało 45 minut odbyło się w ramach programu „EduAktywni”. Ogólnopolski projekt edukacyjny EduAkcja ma za zadanie popularyzację zasad ekonomii i funkcjonowania rynków kapitałowych wśród młodzieży  przy wsparciu profesjonalistów na co dzień pracujących w sektorze finansowym.

            Głównymi zagadnieniami poruszanymi na lekcji były:

            • Kiedy zacząć inwestować?
            • Co to jest ryzyko?
            • Czym jest giełda?
            • Czym są akcje oraz obligacje?
            • Czym jest rynek byka i niedźwiedzia?
            • Jaki wpływ na rozwój kraju ma inwestowanie?

            Elżbieta Sochaj

             

          • Dzień Niezapominajki

          •    15 maja obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Niezapominajki. W tym dniu, staraliśmy się nie zapomnieć o tym, co ważne – a więc promowaliśmy walory naszej przyrody oraz jej różnorodność ekologiczną. Święto Niezapominajki przypomina nie tylko o bogactwie i pięknie przyrody, ale także o miłości do drugiego człowieka.

               Uczniowie klasy I świętowali ten dzień ubierając się w kolor niebieski oraz nosząc niezapominajkowy emblemat. Następnie po zapoznaniu się z historią święta przystąpili do „nie-zapominajkowych działań” na rzecz ochrony środowiska – wykonali m. in plakat promujący ekologiczny styl życia, nawoływali do oszczędzania wody i prądu, siali niezapominajki, zapisywali, a następnie przekazywali sobie miłe i serdeczne słowa.

               Mamy nadzieję, że od tego dnia niebieskie kwiatki będą zawsze przypominały o pięknie przyrody oraz poszanowaniu drugiego człowieka.

            Weronika Polak

          • I Gminny Konkurs Przyrodniczy

          •    17 maja 2023 r. nasza Szkoła gościła uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Wodynie, którzy wzięli udział w I Gminnym Konkursie Przyrodniczym „Drzewa wokół nas” dla klas V-VI. Uczestnicy zmagali się z testem sprawdzającym wiedzę przyrodniczą, który składał się z 17 pytań zamkniętych i otwartych oraz zadaniem praktycznym – rozpoznanie gatunku drzewa po liściach i korze.

               Wszyscy uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy i umiejętności.

               Komisja konkursowa, w skład której wchodzili nauczyciele szkół podstawowych, wyłoniła następujących laureatów:

            I miejsce – Michał Ośko (ZS w Seroczynie), Paulina Wojewódzka (ZS w Seroczynie), Aneta Cabaj (SP w Rudzie Wolińskiej


            II miejsce –Anna Osiak (SP w Rudzie Wolińskiej)

            III miejsce – Michał Szostek (ZS w Wodyniach)

            Wyróżnienie: Bartłomiej Świątek (ZS w Seroczynie)


            Opiekunami uczniów byli: p. Jolanta Polak, p. Mariola Jaroszewska, p. Anna Adamiak.


            Koordynator konkursu – Anna Adamiak

                 Wszystkim uczniom oraz ich nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Spotkanie z ornitologiem

          •    W dniu 16.05.2023 naszą placówkę szkolną odwiedził Pan Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej i zabrał nas do "fascynującego świata bocianów”. Bociany to ptaki, które cieszą wyjątkową popularnością i są lubiane. Stanowią symbol polskiej przyrody.

               Ze względu na zjadanie szkodników i gniazdowanie w pobliżu domostw bocian pełni ważną funkcję w kulturze i folklorze. Był uważany za ptaka, który przynosił dzieci z nieba. Często widnieje na pocztówkach czy obrazach, a także rzeczach gospodarstwa domowego np.: łyżeczkach.

               Pan Ireneusz opowiedział o ogólnej budowie bociana i o tym czym różni się bocian czarny od bociana białego (połyskujący kolor, który wpada w czarny na słońcu, gniazdo zbudowane na  dębie, inne spektrum pokarmowe – ryby).

               Bocianie gniazda (zbudowane między innymi z gałęzi, traw) są dużych rozmiarów i ciężkie. Zlokalizowane na drzewach, słupach energetycznych, specjalnych platformach, budynkach a czasami na skałach czy eukaliptusach otoczonych kaktusami chroniącymi gniazdo (Hiszpania). Bocianie gniazda wykorzystywane są przez inne ptaki takie jak: wróble, mazurki, pustułki.

               Zagrożenia jakie mogą spotkać te ptaki to: strzelanie do ptaków, linie energetyczne, utrata miejsc żerowania, wysypiska śmieci z licznymi foliami czy sznurkami.

               Grupa Ekologiczna obrączkuje bociany już od 13 lat. Ornitolodzy zakładają obrączki, aby uzyskać najwięcej informacji o osobniku. Porównując zebrane wiadomości naukowcy zdobywają informację o sposobie przemieszczania się ptaka, długości życia, posiadanym potomstwie.

            Ciekawostka:

            Dorosłe bociany mają jasnoczerwony dziób i nóg, których pochodzi od karotenoidów w pokarmie.                                              

               Nasza szkoła w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych bierze udział w akcji pt. "Zbiórka na obrączkowanie bocianów”. Przekazane fundusze posłużą  na zakup obrączek dla bocianów.

               Bardzo dziękujemy Panu Ireneuszowi za spotkanie i życzymy  dalszego odkrywania ciekawego  świata naszych skrzydlatych przyjaciół oraz  szerokich perspektyw rozwoju.

             

            Anna Adamiak

            Weronika Polak

          • Gminne Eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego

          •    15 maja br., w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach, odbył się gminny etap XXXIX Konkursu Recytatorskiego im. Kornela Makuszyńskiego. W konkursie wzięło udział 22 recytatorów zgłoszonych przez szkoły z terenu gminy. Naszą szkołę reprezentowali: Natan Zbieć i Gabrysia Wągrodzka z klasy I, Maciek Adamiak z klasy II, Patrycja Żydak z klasy V, Ania Osiak z klasy VI i Małgosia Gajowniczek z klasy VII.

               Konkurs rozgrywany był w trzech kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII -VIII. Uczestnicy konkursu zaprezentowali się recytując wiersz i fragment prozy. Komisja konkursowa, w której pracowali: Dorota Todorska, Maria Kozioł i Janusz Eleryk, przy ocenie występów brała pod uwagę: dobór tekstu, interpretację, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.

               Maciek Adamiak otrzymał wyróżnienie, a Ania Osiak i Małgosia Gajowniczek zdobyły tytuł laureata. Dziewczęta będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach powiatowych konkursu które odbędą się w Domu Pracy Twórczej "Reymontówka" w Chlewiskach.

               Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy postawy i odwagi. Dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły. Życzymy również sukcesów w przyszłości.

            Anna Osiak 

          • Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

          •    W ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa, ogłoszonego przez Wojewodę Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty zorganizowaliśmy spotkanie z policjantami z Komisariatu Policji w Skórcu: dzielnicowym  mł. asp. Tomaszem Rytel oraz Krystianem Tkaczykiem.

               Policjanci spotkali się z uczniami klas młodszych I – III oraz dziećmi z  oddziału przedszkolnego. Wiodącą tematykę edukacyjnej prelekcji stanowiło szeroko rozumiane bezpieczeństwo oraz zagrożenia, na jakie narażeni są mali uczniowie w codziennym życiu.

               O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo, wie chyba każdy z dorosłych, niestety nie zawsze zdają sobie z tego sprawę najmłodsi. Czasami zdarzają się sytuacje, że coś oczywistego dla nas, już takie nie jest dla dzieci.

               Aby każde dziecko miało świadomość, że jego bezpieczeństwo jest rzeczą bardzo ważną, funkcjonariusze z wykorzystaniem filmu edukacyjnego ze znanym dzieciom Spongebobem, omówili zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, jak również i poza nią. Dzieci utrwalały numery alarmowe i sposoby wzywania pomocy. Policjanci przypomnieli zasady poruszania się po ulicy, chodniku, a także po drodze.

               W ramach utrwalenia wiadomości uczniowie w asyście Pana Policjanta w bezpieczny sposób, z zachowaniem zasad ruchu drogowego przeszły przez przejście dla pieszych.

               Następnie dzieci obejrzały radiowóz policyjny, oznaczenia, sygnał dźwiękowy, ogromną frajdę sprawiła możliwość wejścia do samochodu i obejrzenia go z bliska.

               Zajęcia w takiej formie są dla dzieci bardzo atrakcyjne, utrwalają zasady bezpieczeństwa oraz wykorzystanie ich w codziennym funkcjonowaniu.

                 Tego dnia dzielnicowy spotkał się również z uczniami klas V-VIII. Pogadanka wsparta prezentacją multimedialną oraz filmem edukacyjnym dotyczyła bezpieczeństwa w sieci, m.in. bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z mediów społecznościowych.

               Ponadto utrwalone zostały aktualne przepisy ruchu drogowego związane z poruszaniem się po drodze hulajnogą elektryczną, na rolkach czy też deskorolce elektrycznej HOVERBOARD.

             

          • „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – akcja edukacyjna

          •    „Hazard? Nie daj się wciągnąć!” to akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej pod patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. W dniu 11.05.2023 r. uczniowie klasy VII i VIII wzięli udział w prelekcji prowadzonej w naszej szkole przez ekspertów Służby Celno-Skarbowej: p. Angelikę Domańską i p. Agnieszkę Sawicką. Celem akcji profilaktycznej było podniesienie świadomości młodzieży na temat: czym jest nielegalny hazard i jakie są skutki uczestniczenia w grach hazardowych, zagrożeń wynikających z hazardu (w tym pozornie bezpiecznych gier komputerowych) oraz skutków uzależnień od hazardu. Przy okazji uczniowie zapoznali się ze specyfiką zawodu funkcjonariusza celno-skarbowego.

            Elżbieta Sochaj

          • Wyniki Konkursu Kangur Matematyczny 2023

          •    16 marca uczniowie naszej szkoły brali udział w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny. Nad zadaniami łamało sobie głowy 26 uczniów. 

            Znamy już wyniki tego Konkursu.

               Miło nam poinformować, że w tegorocznym konkursie najlepsza okazała się Zuzia Śledź, uczennica klasy III uzyskując wynik bardzo dobry.

            Najwyższe wyniki w poszczególnych kategoriach zdobyli:

            Żaczek – klasa 2

            Wyróżnienie  – Przemysław Śledź

            Wyróżnienie  – Maciej Adamiak

            Wyróżnienie  – Franciszek Żydak

             

            Maluch – klasa 3 :

            Bardzo dobry  – Zuzanna Śledź

            Wyróżnienie  – Michał Osiak

            Wyróżnienie  – Klaudia Cabaj

             

            Kadet – klasa 7:

            Wyróżnienie  – Julia Śledź

             

            Kadet – klasa 8:

            Wyróżnienie  – Bartosz Adamiak

             

            Zwycięzcom gratulujemy!!! Cieszymy się Waszym sukcesem.

             

            Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i włożoną pracę.

             

          • Historia małego ziarenka

          • Najpierw mali ogrodnicy z klasy II zasiali ziarenka. 

            Potem ziarenka kiełkowały i powstawały korzonki.

            Na koniec pojawiły się pędy i listki. 

            Gdy wysadzą swoje roślinki na pole, zakwitną i dadzą plon, tzn.  powstaną nowe ziarenka.

            Zostaną one  zjedzone  na śniadanko z ulubionym i bardzo zdrowym mlekiem.  

            Anna Pietrasik

          • Gminne Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

          •    3 maja br. delegacja uczniów i nauczycieli wraz z Dyrektorem Szkoły Wiesławą Rolewicz uczestniczyła w Gminnych Obchodach Święta Konstytucji. Uroczystości patriotyczne odbyły się przy Zespole Szkół w Seroczynie.

               Po oficjalniej części uroczystości rozpoczęły się XXXI Biegi Majowe „Po zdrowie” im. Jana Polaka w pięciu kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Biegi patriotyczne to  zdrowa  forma manifestacji szacunku do własnego kraju.

               W biegach wzięło udział ponad 150 uczestników, z czego 15 reprezentowało  naszą szkołę.

             

            Po końcowej klasyfikacji na podium znaleźli się:

            I miejsce – Przemysław Śledź (rocznik 2014 i 2015)

            II miejsce – Michał Osiak (rocznik 2012 i 2013)

            I miejsce – Anna Osiak (rocznik 2010 i 2011)

            III miejsce – Bartosz Adamiak (rocznik 2008 i 2009).

             

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

            Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w biegach.

          • 232. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          •    28 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

               Uczniowie klasy VII oraz VI przygotowali występ słowno - muzyczny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków.

               3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni uchwalił pierwszą w Europie, a drugą w świecie Konstytucję. Najważniejszym zadaniem Sejmu było uporządkowanie spraw ustrojowych Rzeczypospolitej. Ustawa regulowała prawa i obowiązki mieszkańców Rzeczypospolitej oraz zasady władzy państwowej.

               Patriotyczne apele związane ze świętami narodowymi są tradycją w naszej szkole. Jest to wspaniała okazja, by uzmysłowić dzieciom i młodzieży rolę takich słów jak Ojczyzna i patriotyzm.

            Kinga Wąsowska