• Rozwój szkoły w Rudzie Wolińskiej w latach 1918 – 1939

        Dnia 1 września 1920 r. przeniesiono szkołę ze wsi Młynki do Rudy Wolińskiej. Trzy lata później podniesiono stopień organizacyjny szkoły z jednoklasowej na dwuklasową w dwuosobowej obsadzie nauczycieli. Przez kilka miesięcy nauka odbywała się w jednym lokalu na zmianę, później Urząd Gminy Wodynie wynajął drugi lokal. Szkołę w sprzęt i pomoce naukowe zaopatrywała szkoła gminna. W maju 1925 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu szkolnego.
        Do 1927 r. wybudowano i pokryto szkielet piętrowego budynku, budowę przerwano z braku funduszy. Nauka odbywa się w dwóch salach, każda o powierzchni 49 m2. Warunki do nauki były bardzo trudne, ponieważ brakowało okien dubeltowych i pieców grzewczych. Prowizorycznie w każdej sali wybudowano po jednym piecu ceglanym, który nie był w stanie ogrzać całego pomieszczenia. Szkoła posiadała nieogrzewany korytarz a sufit korytarza przykryto jedynie deskami i poprzetykano słomą.
        W październiku 1931 r. p. Michał Moniuszko pełniący obowiązki kierownika szkoły rozpoczął aktywne prace nad dalszą budową budynku szkoły. W tym celu został utworzony komitet wykonawczy. Komitet zajął się gromadzeniem funduszy na ten cel. Część pieniędzy wpłynęła z dobrowolnego opodatkowania się po 1 złoty z morgi ziemi od mieszkańców rejonu szkolnego; 200 złotych od Towarzystwa Naukowego w Warszawie, a pozostałą sumę ok. 2000 złotych pokryła Gmina Wodynie.
        Najważniejszym wydarzeniem w życiu szkoły w tamtym okresie było poświęcenie gmachu szkolnego, które odbyło się 18 września 1932 r.
        roku szkolnym 1934/35 zasklepiono i wytynkowano korytarz szkolny, postawiono nowe piece kaflowe i zrobiono drzwi z korytarza. Staraniem rodziców zebrano materiał na ogrodzenie szkoły, założono ogródki kwiatowe, rozplanowano boiska szkolne. W dniu 15 kwietnia dziatwa szkolna zasadziła 50 drzewek i krzewów wkoło szkoły.
        latach 1935/36 wykończono w szkole mieszkania nauczycielskie, składające się z 3 pokoi i kuchni.
        Na przełomie kolejnego roku szkolnego 1936/37 szkoła została zmieniona z 2 klasowej na 3 klasową, oddziałów – 5, dzieci – 182. Zarząd Gminy z funduszy oświatowych wykończył 3 salę na pierwszym piętrze i inne pomieszczenia, zmieniono również plac szkolny.

        Szkoła w okresie okupacji w latach 1939 – 1945

        Nauczyciele powołani do funkcji dydaktyczno – wychowawczej w czasie wojny nie mogli tej funkcji zgodnie z powinnością nauczyciela wykonywać. W budynku szkolnym, z takim trudem wybudowanym, kilkakrotnie przez dłuższy stacjonowały czas wojska okupacyjne, które pozwalały sobie na wszystko, nawet na wprowadzanie koni na korytarz i do sal szkolnych. Trzy czwarte placu szkolnego było wyłożone kamieniami, które pod przymusem okupanta zgromadzone zostały przez miejscowych i okolicznych gospodarzy. Kamiennie rozdrabniały specjalne maszyny, następnie rozwożono je na pobliskie drogi.

        Ważniejsze wydarzenia z życia szkoły 1946 – 2007

        Tuż po zakończeniu wojny w 1946 r. uruchomiono 7 klas. Do siódmej klasy uczęszczało tylko dziesięcioro dzieci. Przez kolejny rok kierownictwo szkoły wraz z rodzicami i starszymi uczniami usunęło gruz (kamienie pozostałość z okresu wojny) z boiska szkolnego, urządzając plac do gier i zabaw. Ponownie posadzono drzewka i krzewy wokół szkoły. Natomiast dziewczęta z klas VI i VII obieliły wapnem ściany pomieszczeń.
        Prawie dekadę później, bo 2 maja 1955 r. w naszej szkole zabłysło światło elektryczne. Uczennica kl. VII Głuchowska Irena w imieniu dzieci zredagowała i wysłała list do redakcji „Płomyczka” w Warszawie informując o tym ważnym wydarzeniu.
        1 września 1986 r. w związku z likwidacją Punktu Filialnego w Czajkowie do pracy w szkole w Rudzie przybyła p. Krystyna Adamiak. Dla dzieci z Czajkowa zorganizowano dowożenie. W okresie wakacji przeprowadzono prace remontowe w szkole. Zmieniono blachę na dachu, wykonano remont elewacji, przebudowano piece i wymieniono instalację elektryczną.
        W dniach 27 i 28 X 1993 r. z Wodyń zwieziono materiał budowlany (pustaki, cegła, belki stalowe) z myślą o rozbudowie szkoły w Rudzie Wolińskiej. Rozbudowę tę rozpoczęto na wiosnę 1995 r. Prace przebiegały szybko i sprawnie. W 1996 r. zmodernizowano instalację wodnokanalizacyjną w całym budynku. W dniu 14 listopada 1997 r. komisja dokonała odbioru instalacji gazowej, centralnego ogrzewania, kotłowni gazowej oraz nowego skrzydła budynku szkolnego. Wiosną 1999 r. wymieniono okna w całej szkole i wykonano tynki zewnętrzne na starym budynku szkoły. Uczniowie rozpoczęli naukę w nowych salach lekcyjnych. Nasza szkoła wzbogaciła się o 2 klasopracownie nauczania początkowego, duże i przestrzenne łazienki oraz pomieszczenia administracyjne. Stare i wysłużone piece kaflowe zastąpiono nowoczesnym i ekologicznym ogrzewaniem gazowym. W 2004 r. pomalowano elewację na starym skrzydle szkoły i wymieniono drzwi wejściowe.
        W kolejnych latach dzięki wsparciu finansowemu Gminy Wodynie i Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie wymieniono ogrodzenie wokół placu szkolnego, wykonano kapitalny remont klasopracowni oraz kuchni wraz z pomieszczeniami magazynowymi.

        Szkoła dziś

        Współcześnie Szkoła Podstawowa w Rudzie Wolińskiej ma osiem klas z oddziałem przedszkolnym. W szkole każdego roku uczy się 55 - 65 uczniów razem z kl. „0” , a nad ich edukacją czuwa 19 nauczycieli. Na terenie szkoły działają takie organizacje uczniowskie jak: Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło Oszczędności, Koło Wolontariatu. Nauczyciele prowadzą społecznie koła zainteresowań praktycznie ze wszystkich przedmiotów.
        W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych prowadzimy warsztaty i pogadanki wspierające prawidłowy rozwój naszych wychowanków, na które zapraszamy wykwalifikowanych specjalistów z różnych instytucji. Uczestnicy tych spotkań brali udział w różnych wyjazdach edukacyjnych, sportowych i turystycznych.
        Od kilku już lat uczestniczymy w programie „Szklanka mleka dla każdego ucznia”, „Warzywa i owoce w szkole”. W wyniku tych działań uczniowie otrzymują nieodpłatnie mleko, warzywa i owoce. 
        Nasza szkoła ponadto realizuje wiele innych działań, które mają znaczący wpływ na rozwój młodego pokolenia. Promujemy działania wspierające tradycje rodzinne, regionalne, religijne i kulturowe. Organizujemy uroczystości społeczne o zasięgu lokalnym, a także i gminnym. Dużą popularnością cieszy się Piknik Rodzinny organizowany z okazji święta rodziny i choinka szkolna, na którą zawsze przybywa święty Mikołaj. Bardzo uroczyście obchodzimy święta narodowe i rocznice ważnych wydarzeń historycznych. Uczniowie wraz z nauczycielami troszczą się o groby uczestników walk z lat 1939-1945 za co w roku 2004 Rada Pamięci Walk i Męczeństwa przyznała naszej szkole Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Co roku bierzemy udział w Akcji Sprzątania Świata.
        Nasi uczniowie przystępują do licznych konkursów i projektów organizowanych na szczeblu gminy, powiatu, województwa i kraju. Corocznie uczestniczymy w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” oraz w ogólnopolskim konkursie "OLIMPUS" z języka polskiego, przyrody, biologii i matematyki, w których uczniowie nasi zajmują czołowe miejsca i otrzymują wyróżnienia. Uczestniczymy również w innych konkursach gminnych i powiatowych, np. w konkursie ruchu drogowego, w konkursach plastycznych o bezpieczeństwie, recytatorskich a także z wielu innych dziedzin.
        W celu dalszego podnoszenia jakości pracy szkoły podnosimy swoje kwalifikacje, uczestniczymy w kursach skierowanych do kadry nauczycieli oraz do uczniów.