• Spotkanie z policjantem

          •    We wtorek, 28 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas III – VIII z przedstawicielem policji  Komisariatu Policji w Skórcu  mł. asp. Tomaszem Rytel (dzielnicowy Gminy Wodynie).

               Podczas spotkania policjant omówił zagadnienia zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Mundurowy podał przykłady przejawów demoralizacji takich jak wagary, wandalizm, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Zwrócono również uwagę na środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji i dopuszczają się czynów karalnych. Policjant omówił  również tematykę związaną z bezpieczeństwem w sieci i cyberprzemocą w naszej szkole.

            Spotkanie z policjantem jest jednym z wielu działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole.

             

             Elżbieta Sochaj

          • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

          •    W niedzielę, 19 listopada 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Był to przede wszystkim dzień refleksji i pamięci o osobach, które straciły życie na drodze bądź zostały poważnie ranne w wypadku drogowym.

               Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Następnie w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

               Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Pamięci: uczniowie klasy VI samodzielnie wykonali pełne kreatywności odblaski, natomiast uczniowie pozostałych klas obejrzeli filmy edukacyjne o bezpieczeństwie na drodze. Poprzez takie działania chcemy uświadamiać uczniów do czego prowadzi nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

               Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, podjętych decyzji zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

            Edyta Rucińska

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

          • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

               Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

               Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych, przeprowadził uczniów Tomasz Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

               Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

               Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

             

          • Spotkanie autorskie

          •    24 listopada 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu z pisarzem i ornitologiem Panem Maciejem Cmoch. Temat przewodni spotkania to „Warsztat fotografa przyrody, czyli jak wtopić się w tło i uchwycić nieuchwytne”.

               Była to pasjonująca opowieść o mieszkańcach naszych pól, łąk, wsi poparta prezentacją. Autor książki „Ptaki za miedzą” przybliżył dzieciom nazwy, wygląd i zwyczaje takich ptaków jak: jaskółka, dudek, zimorodek, sikorka, potrzeszcz, srokosz, wróbel, pustułka, czapla biała, bocian czarny, kuropatwa, czajka, łabędź niemy i łabędź krzykliwy. Aby wykonać niektóre fotografie Pan Maciej musiał wiele godzin wyczekiwać na odpowiedni moment, w zamaskowanym namiocie lub tratwie. 

               Spotkanie zrealizowano ze środków budżetu Państwa w ramach realizowanego przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

             bibliotekarz:   Bożena Nowak

          • Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          •    Nasza szkoła już po raz kolejny włączyła się w akcję Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Promujmy  życzliwość, zachęcajmy do czynienia dobra na co dzień, a nie tylko od święta.

               W organizację Dnia Życzliwości, który obchodziliśmy we wtorek 21 listopada, zaangażowani byli uczniowie pracujący w Samorządzie Uczniowskim, którzy obdarowali wszystkich Życzliwych uśmiechniętymi emotikonami.

               Na korytarzu szkolnym pojawiło się Serce Życzliwości. Zostało ono wykonane z małych kolorowych serduszek, na których zostały zapisane anonimowo miłe i życzliwe słowa. Dodatkowym atutem były krzyżówki do haseł ŻYCZLIWOŚĆ i UŚMIECH. Na gazetkach w salach lekcyjnych również została podkreślona ranga życzliwości.

               Podsumowaniem akcji było przekazanie przez panią dyrektor Iskierki Życzliwości.

               Życzliwość to dobre słowo, uśmiech, podanie komuś dłoni, kiedy jest w potrzebie. Warto więc pamiętać, że to właśnie proste gesty są czasami najważniejsze. Przecież my też mamy wpływ na to, jaki jest świat wokół nas.

            Anna Osiak

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          •    17 listopada 2023 roku obchodziliśmy w naszej szkole XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Głównym celem tej akcji było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny i niecodzienny sposób.

               W klasach 4-8 zostały przeprowadzone konkursy pozwalające wyłonić Mistrzów Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę rozwiązując przykłady na czas. W tegorocznej akcji wzięli również udział młodsi uczniowie z klasy trzeciej rozwiązując tego dnia zadania związane z tabliczką mnożenia. Rozstrzygnięto również konkurs na najbardziej oryginalną koszulkę z motywem tabliczki mnożenia.

            Edyta Rucińska

          • Narodowe Święto Niepodległości

          •    13 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta akademia, przygotowana  przez uczniów klasy VI pod tytułem „Opowiedz mi, dziadku”. Przy akompaniamencie muzyki klasycznej  aktorzy przedstawili najważniejsze wydarzenia z walki o nasz kraj. Uczniowie przypomnieli daty powstań, Wielką Emigrację, sylwetki Ojców Niepodległości. Artyści z dużym zaangażowaniem wyśpiewali nastrojowe, wzniosłe utwory patriotyczne takie jak: „Rozkwitały pąki białych róż”,  „Rota”, „Niepodległa, Niepokorna”.

               Do obchodów święta włączyła się klasa I z piosenką „Jest takie miejsce na mapie świata” przygotowana przez p. Małgorzatę Ambroziak oraz oddział przedszkolny, który przedstawił instrumentację utworu „Kto Ty jesteś” pod kierunkiem p. Katarzyny Rosada.

            Nad całością programu czuwała pani Bożena Nowak.

               Na zakończenie spotkania kilka słów do uczniów skierowała Pani Dyrektor - Wiesława Rolewicz.

                                                                                                      Bożena Nowak

          • Quizy na zajęciach języka angielskiego

          • 🇬🇧Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego wcale nie muszą być nudne. Klasa VII po kazdej nowej porcji gramatyki, w ramach utrwalenia, rozwiązuje quiz językowy Kahoot. Uczniowie dostrzegają same zalety takiej formy nauki. Mają możliwość ulepszenia swoich umiejętności pracy w grupach, każda dobra odpowiedź przynosi punkty, mają możliwość porównywania z kolegami swoich osiągnięć, a wszystkiemu towarzyszy muzyka budującą napięcie podczas gry. Bezpośrednio po skończeniu pracy widzą efekty swoich wyborów oraz miejsce w rankingu klasy. Wiele entuzjazmu i pozytywnych emocji budzi podium, które na koniec zapisuje się nazwiskami konkretnych uczniów, za co zdobywają dobre oceny oraz punkty w projekcie ClassDojo.🇬🇧

            Kinga Wąsowska

          • #SzkołaDoHymnu

          •    Uczniów nagrano przy użyciu Gimbala i Aparatu zakupionego w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • Gminne uroczystości patriotyczne

          •    11 listopada kilkunastoosobowa grupa naszych uczniów wraz z Dyrektorem Szkoły Panią Wiesławą Rolewicz oraz nauczycielami: p. K. Rosadą, p. M. Ambroziak, p. T. Osińskim, uczestniczyła w  gminnych uroczystościach patriotycznych związanych z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

               Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą mszą w intencji Ojczyzny. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Wójt Gminy Wodynie Pan Wojciech Klepacki.

               Po Eucharystii wysłuchaliśmy inscenizacji słowno-muzycznej w wykonaniu uczniów ZS w Seroczynie.

               Następnie w uroczystym kordonie, w asyście pocztów sztandarowych udaliśmy się na cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na mogile żołnierzy polskich poległych we wrześniu 1939 r.

               Wieczorem w Zespole Szkół w Seroczynie odbył się VIII Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Nutki wolności”. Sala po brzegi wypełniona była uczestnikami Przeglądu oraz widownią.

               Naszą szkołę reprezentowało 21 uczniów z klas I – VIII, którzy wyśpiewali 9 utworów o tematyce patriotycznej.

            Oto nasi wykonawcy:

            Klasa I : Michał Adamiak, Adaś Chomiuk, Maja Zawada, Marysia Żydak. Grupę wspomagała nasza przyszła „kadetka” Zuzia Adamiak😊. Uczniowie wystąpili z utworem "Jest takie miejsce na mapie świata"

            Klasa II : Gabrysia Wągrodzka i Jurek Rosada - "Niepodległa, niepokorna".

            Klasa III : Maciej Adamiak, Agatka Chomiuk, Kacper Mazur i Franio Żydak zaśpiewali dwa utwory: "Na nowej górze" i "Dalej chłopcy, dalej żywo".

            Klasa IV : Amelka Cabaj, Klaudia Cabaj, Wiktoria Skoczylas, Zuzia Śledź i  Michał Osiak - "Przybyli ułani".

            Wiktoria Skoczylas zaśpiewała również solo pieśń "Uwierz Polsko".

            Klasa VI : Małgosia Karasińska i Patrycja Żydak - "Rozkwitały pąki białych róż".

            Klasa VII: Ania Osiak, Zosia Piwowarczyk i Kinga Zielińska - "Niepodległą, niepokorna"

            Klasa VIII: Małgosia Gajowniczek - "Śpiewka 1920".

               Uczniowie zostali przygotowani do występów pod kierunkiem p. Anny Pietrasik, p. Małgorzaty Ambroziak i p. Anety Dąbrowskiej.

               W podziękowaniu za zaangażowanie i uatrakcyjnienie wieczoru wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

             

               Gratulujemy wszystkim wykonawcom wspaniałych występów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły😊

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          •    Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W naszej szkole świętowaliśmy go 10 listopada. Z tej okazji uczniowie mogli przyjść do szkoły przebrani za ulubioną postać bajkową lub literacką. Po korytarzach spacerowały i zasiadały w ławkach szkolnych różne nietypowe postacie.

               Ten wyjątkowy dzień uczciliśmy również uroczystym apelem, który rozpoczął się od wysłuchania bajkowego hymnu pt. "Witajcie w naszej Bajce". Następnie uczniowie klasy IV zaprezentowali dwie wybrane baśnie „Śpiącą królewnę” i „Tomcia Paluszka”, po czym testowali uważność słuchających. Młodsi miłośnicy bajek mogli sprawdzić swoją pamięć i spostrzegawczość w  grze „Baśniowe memory”.

               Oczywiście nie zabrakło elementu kolorowania obrazków, a na zakończenie wspólnej fotografii.

               Przeniesienie się w świat bajek sprawiło wszystkim dużo radości. To była niezwykła okazja, by zanurzyć się w świat magicznych historii.  

               Nad przebiegiem akcji czuwał Samorząd Uczniowski. 

            Anna Osiak

          • Dyktando gminne 2023

          •    8 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego „DYKTANDO 2023”. Dyktando odbyło się w Zespole Szkół w Wodyniach, a patronat nad nim sprawowała Gminna Biblioteka Publiczna w Wodyniach.

               Wcześniej nasi uczniowie „zmierzyli się z ortografią” w eliminacjach szkolnych w kategorii klas IV-VI i VII -VIII. Najlepsi, czworo z klasy VI i troje z VII-VIII, reprezentowali szkołę w dyktandzie gminnym.

               Tegorocznym zmaganiom ortograficznym przyświecały hasła przewodnie związane z zainteresowaniami i przyrodą. Młodsza grupa pisała dyktando zatytułowane „Uczniowskie hobby”, a starsza „Jesienny spacer poety”.

               W konkursie gminnym uczestniczyło 18 „najzdolniejszych ortograficznie” uczniów z terenu gminy Wodynie. Aż pięcioro naszych reprezentantów uzyskało naprawdę wysokie wyniki, a tym samym nagrodę lub wyróżnienie.

               W kategorii klas IV -VI: II miejsce zajął Filip Karpiński, III miejsce Mikołaj Pietrzak, a wyróżnienie otrzymała Patrycja Żydak, wszyscy z klasy VI.

               W kategorii klas VII – VIII: III miejsce zajęła Małgorzata Gajowniczek z klasy VIII, a wyróżnienie zdobyła Kinga Zielińska z klasy VII.

                Wszystkim uczestnikom dyktanda  gratulujemy uzyskanych sukcesów.

             Anna Osiak

          • Europejski Tydzień Kodowania - Code Week 2023 w naszej szkole

          •    „CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której kraje europejskie organizują liczne wydarzenia związane z programowaniem. Akcja co roku organizowana jest na terenie całej Europy i dedykowana wszystkim, którzy chcą rozpocząć lub kontynuować swoją przygodę z kodowaniem. Polska rokrocznie jest jednym z jej liderów - w 2022 r. zajęliśmy czwarte miejsce” (źródło: https://www.gov.pl/web/koduj/codeweek).

               W tegoroczny Europejski Tydzień Kodowania włączyła się cała nasza społeczność szkolna. Uczniowie uczestniczyli w różnorodnych akcjach, w zależności od rodzaju zajęć oraz poziomu kształcenia. Kodowanie było okazją do utrwalania, nabywania treści edukacyjnych w nietypowy i dość atrakcyjny dla uczniów sposób, o czym świadczy poziom zaangażowania w realizowane zadania.  Oto przegląd naszych aktywności.

             

            Odział przedszkolny

            • „ Zakodowana droga”

            Co to za warzywo?- układanie i rozwiązywanie zagadek. Np. To warzywo leży po mojej lewej stronie. Jest czerwone, choć może być zielone i żółte. Zaczyna się głoską „p”.

            Kolorowa ścieżka – zabawa utrwalająca orientację w schemacie własnego ciała.

            • Praca  z książkami:

            Nazywanie warzyw umieszczonych w żółtych kratownicach. Odszukiwanie w naklejkach tych warzyw i naklejanie ich w odpowiednich polach w niebieskich kratownicach według podanego wzoru. Kończenie kolorowania drugiej połowy buraka, marchewki. Określanie jakiego koloru pól będzie najmniej, a jakiego najwięcej.

            Klasa  II

               Podczas zajęć edukacji polonistyczno-przyrodniczej uczniowie zakreślali na karcie pracy w pionie lub poziomie, podane wyrazy związane z jesienią, następnie wykorzystując matę do kodowania oraz tablicę multimedialną, odkodowywali „Drzewko w kolorach jesieni”, zgodnie z kodem nanosili na macie kolory tworząc jesienne drzewo. Ostatnie zadanie polegało na tworzeniu wyrazów z sylab zgodnie z podanym kodem. Dzieci utrwalały w zadaniu reguły ortograficzne oraz umiejętność odkodowywania.

            Klasa I i III

               „Kodowanie na dywanie” – podczas zajęć uczniowie układali kolorowe obrazki według ustalonych kodów. Wykorzystując proste kody graficzne uczyły się analizowania i rozwiązywania problemów oraz tworzenia zakodowanych informacji.

            Klasa IV

               Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy IV szyfrowali wiadomości do bohaterów lektury Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo. Czerwone krzesło”. Następnie wcielali się w bohaterów, wymieniali zaszyfrowanymi wiadomościami i rozszyfrowywali je.

            Klasa IV , VI, VII, VIII - informatyka

               Zadaniem uczniów klasy IV było odszyfrowanie zakodowanych wyrazów. Źródłem kodów były karty pracy z „Nauczycielskiego Zacisza” K. Deptała. Na zakończenie zajęć uczniowie podjęli próbę nauki kroków zakodowanego tańca.

               Uczniowie klasy VI stawiali pierwsze kroki w programowaniu blokowym za pomocą klocków i aplikacji Scottie GO! Uczniowie z dużym zaangażowaniem pracowali w wyznaczonych grupach tworząc z bloków-puzzli ciągi instrukcji w celu sterowania bohaterem gry i wykonywania przez niego zadań. Dodatkowym atutem tego typu pracy było połączenie elementów gry planszowej z wykorzystaniem urządzenia mobilnego, co w ciekawy i lubiany przez uczniów sposób pozwalało na uzyskiwanie szybkiego wynagrodzenia za podjęty wysiłek.

               Nieco starsza grupa, uczniowie klasy VII, doświadczeni ubiegłorocznym „łamaniem szyfrów”, poznali zakodowane znaki alfabetu Braille’a, którym porozumiewają się osoby niewidome. Wspólnie odkodowali zapisane wyrazy, a następnie podjęli próbę zakodowania komunikatów, które odczytywali koledzy/koleżanki. Chętni podjęli się wyzwania – zakodowania w tym języku przysłowia. Była to okazja  do uwrażliwienia uczniów na trudności i potrzeby osób niepełnosprawnych.

               Najbardziej doświadczeni w kodowaniu uczniowie klasy VIII na swoich zajęciach odkrywali tajemnice Wirtualnego Pokoju Zagadek. Skorzystali z propozycji Polskiego CodeWeek2020, Escape Room online przygotowanego na platformie Genial.ly przez uczniów innej szkoły. Zagadki escape room dotyczyły zagadnień  związanych z algorytmami, treści informatycznych aktualnie nabywanych w klasie VIII.

               Dziękuję wszystkim nauczycielom za zaangażowanie. Już zbieramy pomysły na kolejny Code Week.

            /-/ Emilia Stosio i nauczyciele przedmiotów

             

          • Spotkania z Muzyką „Muzyczne metropolie- Praga”

          •    W poniedziałek, 6 listopada artyści z Filharmonii Narodowej w Warszawie otworzyli w naszej szkole nowy sezon cyklicznych spotkań w ramach programu edukacyjnego „Spotkania z muzyką”.

               Tym razem zaprezentowano nam muzykę czeskich kompozytorów m.in. Dworaka i Smetany, twórców związanych z Pragą oraz czeskie piosenki ludowe.

              Przy akompaniamencie fortepianu i klarnetu usłyszeliśmy piękny głos kobiecy mezzosopran oraz męski tenor.

              Koncert dostarczył nam wiele emocji i niezapomnianych przeżyć.

             

          • Realizacja projektu „Formy podstawowe”

          •    Nasza szkoła jest jedną z dziesięciu mazowieckich szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie zewnętrznym „Formy podstawowe”, którego celem jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół. Organizatorem projektu jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Edukacyjna Fundacja im. Romana Czerneckiego.

               Artyści z Polski i zagranicy przygotowali nietypowe dzieła sztuki, które zamknięte w pudełkach – narzędziownikach przyjechały do naszej szkoły. Pudełka są bazą do dalszej aktywności, zawierają instrukcje oraz propozycje artystycznych działań, które stanowią zaproszenie i inspirację dla uczestników  projektu do wspólnej pracy. Efektem końcowym będzie przygotowanie wystawy w przestrzeni szkolnej. Uczniowie mają możliwość tworzenia własnych dzieł i wystaw oraz rozwijania kreatywności i współpracy. Za realizację projektu odpowiada Bożena Nowak oraz edukatorka muzealna Magdalena Kreis.

               W piątkowe popołudnie, 3 listopada siedemnastoosobowa grupa uczniów pracowała wytrwale realizując zadania przygotowane przez artystę polskiego Jarosława Flicińskiego. Kolorowe kartoniki  w formie krążków służyły do wnikliwej obserwacji otoczenia i tworzenia własnych historii.

               Zadanie Laury Prouvost - artystki francuskiej poległo na tworzeniu mobilnych instalacji artystycznych, łączeniu elementów naturalnych ze sztucznymi. To ciekawe połączenie bardzo podobało się uczestnikom projektu.

               W sobotę 4 listopada pracowaliśmy według instrukcji artystki pochodzącej z Ukrainy- Veroniki Hapchenko. Artystka bada relacje między człowiekiem a wszechświatem. Maluje obrazy za pomocą aerografu – urządzenia przypominającego pistolet, które rozpyla farbę za pomocą strumienia powietrza. Tym razem uczniowie ułożyli 26 prac według różnych instrukcji, a następnie malowali swoje prace pt. „Spotkanie przyjaciół”.

             Czas spędzony w gronie koleżanek i kolegów minął bardzo szybko. Kolejne spotkanie już wkrótce - 17 listopada.

              W opiece nad uczestnikami pomagała Pani Anna Osiak.

            /-/ Bożena Nowak

             

          • Szkolny Dzień Przytulania

          •    Samorząd Uczniowski, w piątek 27 października, zainicjował akcję SZKOLNY DZIEŃ PRZYTULANIA. Dzień ten obchodziliśmy przytulając się do ważnych dla nas osób, aby pokazać im, ile dla nas znaczą lub okazać zwyczajnie swoją sympatię.

               Przytulanie dobrze wpływa na nas i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Dlatego też od razu wszyscy zaczęli się uśmiechać, a dzień minął nam przyjemniej.

            A oto kilka ciekawostek nt. przytulania:

            - osoby, które często się przytulają są silniejsze emocjonalnie,

            - podczas przytulania wydziela się serotonina zwana hormonem szczęścia oraz oksytocyna, która może prowadzić do redukowania wpływu stresu,

            - przytulanie prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi,

            - regularne przytulanie rozluźnia mięśnie, łagodzi bóle, koi nerwy, dodaje energii, reguluje oddech,

            - czynność ta jest jedną z najważniejszych podczas utrzymywania silnej więzi.

               Pamiętajmy też, że przytulanie ma znaczenie terapeutyczne „By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać, trzeba dwunastu uścisków dziennie” (Virginia Satir).

            Anna Osiak

          • Pokaz historyczny grupy Patriotic

          •    W środę, 25 października 2023 r., odbył się w naszej szkole pokaz historyczny. Grupa Patriotic przeniosła nas w czasy II wojny światowej. Podziwialiśmy replikę broni i mundury żołnierskie.

               Prowadzący opowiadał w ciekawy sposób o trudnych czasach. Podczas pokazu ochotnicy mogli włączyć się w lekcję i przymierzyć mundur, nałożyć hełm i wziąć do ręki broń – granat i karabin.

               Po pokazie, każdy z uczestników miał możliwość zapytać o prezentowane rekwizyty, dotknąć ich oraz zrobić sobie zdjęcie.

               Pokaz był bardzo ciekawy i podobał się wszystkim. Na pewno poszerzył naszą wiedzę o historii naszego kraju. 

            Dziękujemy za tak interesującą lekcję.

            Hubert Żydak klasa VII