• Akademia wielkanocna „Przez Krzyż do chwały”

          •    W kalendarzu jest wiele dni wesołych i świątecznych, ale są i takie, które najpierw zmuszają nas do refleksji, powagi, szczególnej zadumy, a dopiero później niosą radość i nadzieję. Takim świętem jest Wielkanoc. To najważniejsze święto dla każdego chrześcijanina, gdyż upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie. We wtorek 26 marca uczniowie klasy VII przygotowali uroczystą akademię „Przez Krzyż do chwały”. Poprzez montaż słowno - muzyczny młodzież przybliżyła symboliką i historię krzyża na przestrzeni wieków. Wielkopostne pieśni religijne były doskonałym uzupełnieniem występu i nadawały mu powagi.

               Po części artystycznej Pani Dyrektor Wiesława Rolewicz złożyła wszystkim serdeczne życzenia: wiele chwil pełnych radości, wypełnionych wiarą i nadzieją, serdecznych spotkań w gronie rodzinnym, smacznego Święconego, a przede wszystkim spokojnych, pełnych wytchnienia  świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

               Na koniec głos zabrał ks. proboszcz Roman Siłuch, który przybliżył i omówił symbolikę Świąt Wielkanocnych oraz pobłogosławił wszystkich zebranych.

            Elżbieta Sochaj

          • Święto Szkoły

          •    Piątek 22 marca był dniem wyjątkowym w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w innej niż zazwyczaj formie. Uczniowie mogli przyjść do szkoły bez plecaków. I chociaż zwyczajowo na ósmą, to bardziej na luzie. Nie było lekcji, a więc pytania, sprawdzianów, czyli tego co spędza im sen z powiek. A czas ten wykorzystany został na przeprowadzenie działań profilaktycznych, patriotycznych, wychowawczych oraz nawiązujących do tradycji. 

               Przez pierwsze dwie godziny uczniowie realizowali przydzielone zadania pod okiem wychowawców w klasach.  Następnie spotkaliśmy się wszyscy na sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor oficjalnie rozpoczęła uroczystość, a tym samym świętowanie i prezentowanie przygotowanych projektów.

               Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy VI, którzy przygotowali część artystyczną poświęconą Patronowi szkoły – gen. Józefowi Dwernickiemu. 19 marca przypadała 245. rocznica jego urodzin. Zaprosili na naszą uroczystość samego bohatera i mogliśmy wysłuchać wywiadu na temat jego życia prywatnego i kariery wojskowej. Przypomnieli kim tak naprawdę jest patron i co zawdzięczamy Dwernickiemu. Przedstawili fakty, które zadecydowały o emigracji wielkiego wodza oraz jak wyglądały ostatnie lata jego życia. Duży nacisk położyli na zwycięską bitwę pod Stoczkiem Łukowskim, dzięki której Dwernicki jest najbardziej rozpoznawalny. Bo to właśnie tam w 1831 r. pokonał Rosjan, pokazując że można tego dokonać. Oglądający w skupieniu wysłuchali tego, co generał miał do powiedzenia i nagrodzili szóstoklasistów gromkimi brawami. Dzień Patrona to nie tylko edukacja historyczna, ale także wspaniała lekcja wychowawcza, dzięki której uczniowie rozumieją, co znaczy patriotyzm.

               Następnym punktem dnia były obchody Święta Liczby Pi, które przypada 14 marca. Dlaczego 14 marca? Ponieważ zapis daty w amerykańskim formacie: miesiąc - dzień, czyli 3-14, odpowiada trzem pierwszym cyfrom liczby Pi - 3,14.  Pi ma duże znaczenie w matematyce i jest znana od czasów starożytności. Jej właściwości badał w III w. p.n.e. Archimedes, dlatego bywa nazywana stałą Archimedesa. W XVII wieku, matematyk Ludolph van Ceulen, podał jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku, stąd też Ludolfina. A od XVIII wieku znana jest już jako π. Ta nazwa pochodzi od pierwszej litery greckiego słowa oznaczającego obwód. Liczba Pi fascynowała nie tylko matematyków, ale także poetów, którzy tworzyli wiersze ułatwiające zapamiętane kolejnych cyfr. Tajniki tej niezwykłej liczby przybliżyły nam uczennice klasy VII. Dziewczęta zaprezentowały m.in. wiersz naszej noblistki Wisławy Szymborskiej „Liczba Pi”.

               Ostatnią częścią programu dnia było powitanie wiosny, a tym samym pożegnanie zimy. Wiosna w tym roku przyszła do nas w środę 20 marca dokładnie o godzinie 4:07. Za tę część odpowiedzialni byli uczniowie klas 0-III, którzy słowami wierszy i piosenek wyrazili swą radość z nadejścia tak lubianej przez wszystkich pory roku. Opowiedzieli nam też o starych zwyczajach. Powitanie wiosny okazało się niezwykle barwne i wesołe. Wytworzyło poczucie wspólnoty płynącej z integracji szkolnej. Kulminacyjnym momentem tej części było tradycyjne spalenie Marzanny, czyli kukły symbolizującej zimę.

               Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął wszystkim w bardzo serdecznej atmosferze. Sprawił ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale również nauczycielom. Jest on potwierdzeniem na to, że uczniowie bardzo efektywnie przyswajają wiedzę poprzez zabawę i  realizuję projektów.

            Anna Osiak

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny

          •    Za nami kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny”.

            21 marca swoje umiejętności matematyczne, a szczególnie umiejętność logicznego myślenia sprawdzało 25. uczniów naszej szkoły.

            Uczestnicy przez 75 minut zmagali się z pytaniami o zróżnicowanym stopniu trudności.

            Uczniowie startowali w czterech kategoriach:

            „Żaczek” – 3 uczniów z klasy pierwszej i  drugiej,

            „Maluch” –  10 uczniów z klasy trzeciej i czwartej,

            „Beniamin” –  4 uczniów z klasy szóstej,

            „Kadet” –  8 uczniów z klasy siódmej i ósmej.

            Każdy uczestnik konkursu otrzymał układankę - tangram chiński.

             

            Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały: pani Edyta Rucińska i pani Wiesława Rolewicz.

             

             Uczestnikom dziękujemy za udział i gratulujemy zaangażowania. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu, które otrzymamy dopiero w połowie maja.

             

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

          •   21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Na znak integracji  z osobami z Zespołem Downa założyliśmy dwie kolorowe skarpetki. Zakładając kolorowe skarpetki zwróciliśmy na siebie uwagę i tym samym zwróciliśmy uwagę na problemy dzieci i dorosłych z Zespołem Downa. Kolorowa skarpetka jest symbolem naszej solidarności z tymi osobami.
            Wszystko po to, by wyróżnić się i chociaż przez jeden dzień być wyjątkowym.
               Pokażmy, że od osób z Zespołem Downa różni nas tak niewiele – tylko jeden dodatkowy chromosom.

            Elżbieta Sochaj

          • Filharmonia Narodowa – Cztery Żywioły

          •    Koncert muzyków Filharmonii Narodowej pt. “Podróż przez cztery żywioły” odbył się w poniedziałek 18 marca.

               Artyści zabrali uczniów w muzyczną podróż przez cztery żywioły. Sala gimnastyczna rozbrzmiała dźwiękami fletu, gitary, akordeonu oraz instrumentów perkusyjnych w postaci bębna ocean drum oraz skrzyni ka-hon. 

               Motywem przewodnim dzisiejszego koncertu były żywioły natury: woda, ziemia, ogień i powietrze. Już w czasach starożytnych wykorzystywano żywioły do opisywania tego, co dla zwykłych ludzi było nieznane. Wielu kompozytorów próbowało przedstawić siły przyrody przy pomocy muzyki i różnorodnych instrumentów. 

            Elżbieta Sochaj

          • Powiatowy Turniej Wiedzy Pożarniczej

          •    W dniu 14 marca 2024 r. w budynku Wydziału Humanistycznego UPH w Siedlcach odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”.

               Organizatorem eliminacji był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Siedlcach we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach oraz Instytutem Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu w Siedlcach.

               Dwóch naszych uczniów, zwycięzców eliminacji gminnych: Maciej Adamiak i Michał Osiak (kategoria klas I-IV) reprezentowało Gminę Wodynie w tegorocznych zmaganiach ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru czy wypadku, tradycji, historii oraz organizacji ochrony przeciwpożarowej.

               Poziom Turnieju był bardzo wysoki, do eliminacji wojewódzkich mogła zakwalifikować się tylko jedna osoba z każdej kategorii.

               Nasi chłopcy otrzymali dyplomy oraz nagrody pocieszenia.

          • „Działajmy razem” - Światowy Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

          •    W tym roku szkolnym, wzorem lat ubiegłych, po raz kolejny włączyliśmy się w działania na rzecz edukacji dla bezpieczeństwa w Internecie. Nasze działania rozpoczęliśmy już 5 marca, w przeddzień Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2024. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Działajmy razem” postawiliśmy nie tyle na „uświadamianie” dzieciom zagrożeń, ale również wykorzystaliśmy wzajemną wymianę informacji pomiędzy uczniami o tym co może zagrażać podczas korzystania z „dobrobytu” internetowego, jak unikać niebezpiecznych sytuacji oraz jak radzić sobie, gdy dojdzie do naruszenia praw użytkownika. We wszystkich klasach podczas zajęć informatyki, zajęć komputerowych, godzin wychowawczych zaproponowaliśmy uczniom tematykę odpowiednią do wieku uczniów oraz ich świadomości jako użytkowników internetu. 

               Czwartoklasiści poznali historię powstania drużyny „Sieciaków” oraz zasady promowane przez Ajpi, Netkę, Spociaka, Kompla i Netrobiego. Dowiedzieli się również o „ciemnej stronie Internetu”, czyli czego należy unikać, czego robić nie wolno podczas korzystania z sieci internetowej. „Bezpieczni w sieci. Rozmawiamy o wykorzystaniu niesprawdzonych informacji z internetu, uzależnieniach, zamieszczaniu zdjęć, filmików” - to tematyka zajęć z uczniami klasy VI. W rozważaniach towarzyszyli nam wirtualni bohaterowie projektu „Plik i Folder”, który powstał przy współpracy Państwowego Instytutu Badawczego NASK z Grupą Artystyczną Zygzaki. Z ogromnym zaciekawieniem uczniowie poznawali historie oraz sposoby radzenia sobie z trudnościami, jakie przydarzyły się Filipowi, Oli oraz ich znajomym. Podpowiedzi wirtualnych pomocników - Plika i Foldera, uświadomiły uczniom, jak wielką rolę odgrywa stanowczość, odpowiedzialność oraz mądre wykorzystanie możliwości Internetu. Po zajęciach w klasie VI powstały ręcznie rysowane komiksy o zagrożeniach w sieci internetowej. Uczniom klasy VII zaproponowana została tematyka związana z aktywnościami młodzieży online. Wymiana informacji pomiędzy uczniami, pozwoliła im na zrozumienie, iż czas „bycia” online jest powodem m. in. nieporozumień w kontaktach rzeczywistych. Najstarsi uczniowie naszej szkoły rozmawiali o mowie nienawiści wobec osób oglądanych na zdjęciach, filmikach w internecie. Na podstawie materiałów zaczerpniętych z europejskiego projektu SELMA („Kompetencje społeczne i emocjonalne przeciw krzywdzeniu”), rozwijali swoją świadomość, jak niesłuszne bywają osądy, gdy kogoś nie znamy. Punktem kulminacyjnycm spotkania były ćwiczenia w słownym wyrażaniu własnych emocji w duchu tolerancji i poszanowania innej osoby.  

               Innym ważnym działaniem podczas obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu był udział uczniów w lekcjach DBI online. Najmłodsi z klas 0-I uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez Agatę Kuszner „Z internetem świat jest bliski”.  Uczniowie klasy VI wraz z prowadzącą Jadwigą Umel próbowali ustalić: „Sok pomarańczowy i dezinformacja․ Co mają wspólnego?”. W ostatnim spotkaniu prowadzonym przez Natalię Wójcicką „Digital Wellbeing – równowaga między online a offline” wzięli udział uczniowie klasy VIII.

               Szereg działań w ramach bezpieczeństwa internetowego podejmujemy w ciągu całego roku szkolnego. Każdorazowo przypominamy zasady korzystania z internetu, gdy uczniowie wysyłają wiadomości pocztą elektroniczną, korzystają z zasobów Internetu, pracują w „chmurze”.   Przygotowujemy tematyczne gazetki, np. o netykiecie, prawach autorskich. Uczniowie tworzą plakaty. Staramy się również nie zapominać o rodzicach naszych uczniów, którym dostarczamy wiedzy o zagrożeniach czyhających na ich  pociechy w bardzo szybko rozwijającym się wirtualnym świecie.

             Emilia Stosio

          • Wyjazd do Siedlec

          •    Dnia 7 marca br. uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I-III pod opieką wychowawców wybrali się na wycieczkę do Siedlec, świętując w ten sposób Dzień Kobiet. Pierwszym punktem programu było NoveKino, gdzie obejrzeliśmy fantastyczny film „Akademia Pana Kleksa”. Adaptacja ta to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i nawiązująca do starszych widzów, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80. Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki - Ady Niezgódki - która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę… Film uczy, jak potrzebna jest praca w grupie, słuchanie siebie nawzajem, empatia, rozumienie pragnień innych, a więc to wszystko co potrzebne jest do tworzenia silnych i szczęśliwych więzi międzyludzkich.

               Kolejnym punktem programu były warsztaty Małego Kucharza w pizzerii Da Grasso, gdzie po krótkim instruktażu sami, według własnego pomysłu, z ulubionymi dodatkami mali kucharze przygotowali pizzę. Później oczywiście degustowali wypieki. Na zakończenie zajęć otrzymali imienne Dyplomy Kucharza, które potwierdzają zdobyte umiejętności.

             Uczniowie wrócili do szkoły zadowoleni i pełni wrażeń. 

             

            Katarzyna Rosada

          • Gminne Dyktando z Języka Angielskiego

          •    11 marca 2024 r. odbyło się Międzyszkolne Dyktando z Języka Angielskiego. W tym roku nasza szkoła była organizatorem i gospodarzem tego przedsięwzięcia.

               W konkursie wzięło udział 13 uczniów z trzech szkół z terenu naszej gminy. Do boju stawiło się 7 uczniów w kategorii klas IV-VI oraz 6 uczniów w kategorii klas VII-VIII.
            Tematem dyktanda było podróżowanie i turystyka.
            Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja w składzie: p. Kinga Wąsowska. p. Magdalena Pietrasik i p. Agata Waszczak.

            Teksty dyktanda czytała uczniom pani Małgorzata Ambroziak.

            Komisja konkursowa wyłoniła dwóch laureatów:

            Kategoria I: 

             Ksawery Ciszewski – Zespół Szkół w Wodyniach.

            Kategoria II:   

            Daniel Czuprynin – Zespół Szkół w Seroczynie.

               W uroczystości podsumowania konkursu uczestniczyła Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej Wiesława Rolewicz.

               Nagrody dla laureatów ufundowała Gminna Biblioteka Publiczna w Wodyniach. Serdecznie dziękujemy kierownikowi biblioteki pani Marii Kozioł za wsparcie.
             
               Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie, chęć pogłębiania umiejętności językowych i serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników.

            Kinga Wąsowska - koordynator konkursu

          • ,,Dzień Kobiet” i Dzień Mężczyzn” w Domu Seniora Tęczowe Wzgórze

          •    Tuż przed popularnymi świętami w naszym kalendarzu „Dnia Kobiet” i „Dnia Mężczyzn” uczniowie klasy VIII z opiekunami odwiedzili Dom Seniora "Tęczowe Wzgórze" w Woli Wodyńskiej. Była to inicjatywa Szkolnego Koła Wolontariatu.

               Młodzież wręczyła seniorom oraz pracownikom własnoręcznie wykonane kartki z życzeniami oraz kolorowe tulipany. Nie zabrakło też występu artystycznego dedykowanego kobietom i mężczyznom. Znaleźliśmy również chwilę na krótką pogawędkę z Seniorami.

               Na zakończenie miłego spotkania pani Dyrektor Domu Seniora podziękowała wszystkim uczniom i pracownikom naszej placówki za  piękne przedsięwzięcie i przekazała wszystkim serdeczne życzenia.

             

            Anna Adamiak, Tomasz Osiński

          • Bieg Tropem Wilczym

          •    Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. To data symboliczna – w tym dniu powstaje antykomunistyczny, niepodległościowy ruch partyzancki, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

               Nasza szkoła uczciła pamięć żołnierzy wyklętych włączając się w XII edycję „Biegu Tropem Wilczym”. Akcja miała na celu zorganizowanie biegu długodystansowego promującego zachowanie pamięci o żołnierzach wyklętych w formie aktywności fizycznej. Nasi uczniowie licznie przystąpili do biegu. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali medale oraz koszulki.

            Kamil Stanisławowski

          • Mistrz pięknego czytania – rozstrzygnięcie konkursu

          •    Z przyjemnością informujemy, że szkolny konkurs „Mistrz pięknego czytania” został rozstrzygnięty. Konkurs adresowany był do uczniów klas I-VIII, z podziałem na kategorie wiekowe.

               Celem konkursu było wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu oraz wdrażanie do starannego  czytania.

               Po długich naradach jury konkursowe w składzie: Bożena Nowak, Anna Osiak, Elżbieta Sochaj wyłoniło laureatów.

            Zwycięzcami konkursu w poszczególnych kategoriach zostali:

            • klasy I-II - Michał Adamiak,
            • klasy  III-IV-  Michał Osiak,
            • klasy V-VI - Patrycja Żydak,
            • klasy VII-VIII - Kacper Będkowski.

              Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do częstego korzystania z biblioteki szkolnej.            

                          Bożena Nowak, Anna Osiak