• Szkolne spotkanie wigilijne

          •    Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas dla wszystkich. W tym wyjątkowym okresie w roku, najistotniejsza jest życzliwość oraz dobro, które przekazujemy drugiemu człowiekowi. W ramach obchodów tego cudownego czasu tradycją szkoły są coroczne spotkana opłatkowe, przedstawienia o tematyce świątecznej  oraz wspólne kolędowanie.

               W tym roku  spotkanie wigilijne, które zostało zorganizowane tuż przed świąteczną przerwą w szkole, odbyło się w specjalnie przygotowanej na tę uroczystość sali gimnastycznej. Przy pięknie udekorowanych stołach zasiedli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.

               Uroczystość wigilijną rozpoczął pan Tomasz Osiński, katecheta, odczytując fragment Ewangelii i wspólnie modląc się ze wszystkimi uczestnikami spotkania. Później  pani  dyrektor Wiesława Rolewicz  złożyła wszystkim życzenia świąteczne i noworoczne oraz symbolicznie przełamała się opłatkiem z jednym nauczycielem oraz przedstawicielem Samorządu Uczniowskiego.

               Następnie spożywaliśmy wigilijne potrawy: kapustę, pierogi, racuszki, makowce, pierniczki.

               Spotkanie przebiegało w bardzo świątecznej atmosferze, a pełnią wspólnie spędzonych chwil było radosne kolędowanie.

                Ta wyjątkowa uroczystość pozwoliła nam przybliżyć się do świąt Bożego Narodzenia oraz poczuć świąteczną atmosferę.

             

               Zwieńczeniem  spotkania było podsumowanie konkursu plastycznego na „Najpiękniejszą ozdobę świąteczną”. Na szkolny konkurs wpłynęło około 20 prac. Wszystkie prace były wyjątkowe, niektóre bardzo pracochłonne, dlatego też Komisja miała „twardy orzech do zgryzienia”.  Przyznano pierwsze miejsca i wyróżnienia.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom Konkursu!

             

          • #Laboratoria Przyszłości - Lego Education Spike

          •    W klasie VI, podczas zajęć o domowych urządzeniach elektrycznych, uczniowie testowali zbudowane przez siebie z klocków Lego Education Spike wynalazki zwane "chwytakami". 

               Ich zadaniem było sprawdzić, jakie przedmioty można "złapać/podnieść" jednym z wybranych modeli zbudowanego i zaprogramowanego urządzenia. Grupy zadaniowe testowały:

            I grupa - przedmioty o różnej wadze, ale zbliżonym kształcie/ wielkości,

            II grupa - przedmioty o różnej wielkości, ale o zbliżonej wadze,

            III grupa - przedmioty o różnym kształcie i wadze.

               W ten sposób uczniowie poznali specyfikę pracy wynalazcy oraz inżyniera programowania. Napotkane trudności wynikające m.in. z niewłaściwie zamontowanej jednej z cześci urządzenia, uświadomiły uczniom jak ważne jest dokładność, precyzja i współpraca. Dzięki takim zajęciom uczniowie poznają w praktyce nowe zawody oraz zdobywają doświadczenie. 

            Emilia Stosio

          • Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych

          • Z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, uczniowie klasy V podczas lekcji techniki poznawali zawartość apteczki pierwszej pomocy. Omówili, do czego wykorzystuje się część wyposażenia. Mieli również okazję przetestować wykorzystanie niektórych akcesoriów. 

            Przećwiczyli również układanie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. 

            Emilia Stosio

          • Listy do św. Mikołaja

          • We all know that Santa can speak all languages right? So the letters have been sent!

            Wszyscy wiemy, że Święty Mikołąj mówi we wszystkich językach. Dlatego, by trochę bardziej mu się przypodobać, nasi uczniowie napisali listy w języku angielskim. It was so much fun!

            Kinga Wąsowska

          • Koncert muzyczny z cyklu „Spotkania z muzyką”

          •    9 grudnia br. społeczność szkolna miała niebywałą przyjemność uczestniczyć w koncercie pt. „Lubię wracać tam, gdzie byłem” poświęconemu twórczości zmarłego w 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego, jednej z największych osobowości polskiej piosenki.

               Prelegentka wspólnie z muzykami zabrała nas na wędrówkę śladami Artysty, który tworzył i wykonywał piosenki nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci.

             

          • Niezwykła wycieczka klas młodszych

          • W środę, 7 grudnia dzieci z klas 0 – 3 wzięły udział w wycieczce do Czajkowa.

               Pierwszym punktem programu były warsztaty plastyczne, które przeprowadziła pani Joanna Sikorska z GOK w Wodyniach. W trakcie zajęć dzieci własnoręcznie stworzyły świąteczną bombkę. Samodzielnie malowały bombki białą farbą, następnie zdobiły je wybranymi świątecznymi obrazkami za pomocą techniki "Decoupage”, a piękna dodały im kolorowe brokaty, dzięki czemu nabrały świątecznego blasku. Była to okazja, by poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

               Dzięki tym zajęciom została pobudzona dziecięca wyobraźnia i kreatywne myślenie, a stworzone bombki ozdobią  świąteczne drzewka w domu. Po twórczym wysiłku dzieci zjadły pyszne, słodkie „domowe” bułeczki z ciepłym mlekiem.

               Potem poszliśmy zwiedzać gospodarstwo Państwa Adamiaków. Chociaż dzieci mieszkają na wsi, to z każdym rokiem mają mniejsze szanse na obcowanie ze zwierzętami hodowlanymi. Dzieci zobaczyły pokaźną hodowlę krów oraz malutkie cielaczki. Co odważniejsi głaskali i przymilali się do tych zwierząt, inni tylko „cieszyli” oczy ich widokiem. Ponadto dowiedziały się, na czym polega hodowla tych zwierząt, jak się nimi opiekować by były zdrowe, jak je karmić, jak pozyskać mleko oraz w jaki sposób przechowuje się pokarm. Dzieci z uwagą słuchały i odpowiadały na pytania, były zaciekawione oglądaniem zwierząt „na żywo”. Niecodzienną atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska nowoczesnych maszyn, m.in. robota, który karmi zwierzęta.

               Po powrocie do świetlicy czekały na nas gorące kiełbaski i bułeczki, które zostały zjedzone z ogromnym apetytem. Zostało nam trochę czasu do przyjazdu autobusu, więc w świetnych nastrojach i ogromnej rywalizacji graliśmy w kalambury.

                Do szkoły wróciliśmy w doskonałych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia.

                Jeszcze raz bardzo dziękujemy Rodzicom, bez których niemożliwe byłoby zorganizowanie tej wycieczki: Państwu Barbarze i Wojciechowi Żydakom oraz Państwu Alinie i Pawłowi Adamiakom.

            DZIEKUJEMY  za ciepłą i serdeczną gościnność.

                                                                                                        Aneta Dąbrowska

             

          • Akcja Mikołajki w szkole

          •    6 grudnia to data, którą zna chyba każdy. W tym dniu, obdarowując się drobnymi upominkami lub słodkościami, obchodzimy mikołajki. Zwyczaj ten związany jest z osobą świętego Mikołaja, biskupa z Miry, który cały swój majątek rozdał ubogim i potrzebującym.

               W naszej szkole mikołajki wpisały się już na stałe w kalendarz wydarzeń szkolnych. Organizacją akcji, przy współpracy z wychowawcami, tradycyjnie zajął się Samorząd Uczniowski. Sami uczniowie podkreślili rangę zwyczaju przychodząc do szkoły w czapkach Mikołaja, sweterkach nawiązujących do osoby Mikołaja lub po prostu uwzględnili w swoim stroju kolor czerwony.    

               W szkole pojawił się oczywiście ten najważniejszy gość, czyli sam Święty Mikołaj. Odwiedził on wszystkie klasy. Obdarował uczniów pysznymi cukierkami oraz zlecił drobne zadanie – pokolorowanie swojego wizerunku. Dodatkowo młodsi uczniowie podczas zajęć lekcyjnych rozwiązywali zadania i zagadki związane tematycznie z Mikołajem i mikołajkami, a dwie klasy powróciły do starego zwyczaju obdarowywania się prezentami.

               W ten sposób każdy mógł doświadczyć magii tego wyjątkowego dnia. Oby pozostała ona z nami na długo.

                                                                                           Anna Osiak

             

          • Turniej Tenisa Stołowego

          •    W piątek 2 grudnia miłośnicy tenisa stołowego z naszej szkoły wzięli udział w Regionalnym Turnieju Tenisa Stołowego o puchar Starosty Siedleckiego, który odbył się w Skórcu. Uczniowie  z ogromną determinacją, walczyli w duchu sportowej rywalizacji o miano zwycięzców w czterech kategoriach wiekowych chłopców i dziewcząt. Nasi tenisiści zaprezentowali się wręcz znakomicie zajmując aż trzy miejsca na podium.

               Naszą szkołę reprezentowali:

            Patrycja Żydak i Anna Osiak – III miejsce

            Grzegorz Żydak i Filip Karpiński – II miejsce

            Julia Śledź i Aleksandra Zbieć – II miejsce

            Bartosz Adamiak i Kacper Będkowski – IV miejsce.

               Gratulujemy tak dobrego występu i liczymy na dalsze sukcesy w wiosennej edycji tenisa stołowego :). Na pewno jest to ogromna motywacja do dalszego rozwoju w tej dyscyplinie sportowej.

            Kamil Stanisławowski

             

          • Laboratoria Przyszłości - zajęcia

          •    Uczniowie klasy 6 na lekcji informatyki, z klocków LEGO Education SPIKE budują modele urządzeń zwanych chwytakami, przydatnych przy wykonywaniu prac domowych.

               Kolejnym krokiem będzie zaprogramowanie działania urządzeń i ich testowanie. Takie działanie zostanie przeprowadzone na lekcji techniki.

            Emilia Stosio

          • Pokazy fizyczne

          •    Święto Fizyki obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką. Ustanowiono je na dzień 7 listopada, na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.

               W naszej szkole, w związku z obchodem tego święta, uczniowie klasy 8 przygotowali pokazy fizyczne dla uczniów z klas V-VII. Młodzi fizycy zaprezentowali ciekawe doświadczenia pokazujące właściwości wody. Uczniowie obejrzeli również krótką prezentację multimedialną dotyczącą życia i działalności naukowej Marii Curie-Skłodowskiej, a następnie na jej podstawie rozwiązali krótki test konkursowy. Zwycięzca konkursu otrzymał złoty bilet, uprawniający do zwolnienia z jednej niezapowiedzianej kartkówki.

            Monika Świderska

          • Dzień warsztatów

          • Czwartek 1 grudnia to był dzień warsztatów edukacyjnych i profilaktycznych.

            Warsztaty integrujące – budowanie zgranego zespołu klasowego.  Zajęcia przeprowadził p. Piotr Grzegorek z PPPP w Stoku Lackim w klasach I-III oraz oddziale przedszkolnym. Dzięki działaniom integracyjnym dzieci mogą lepiej poznać siebie nawzajem, co ułatwia funkcjonowanie w szkole. Integracja sprzyja budowaniu pozytywnej atmosfery, która z kolei zapewnia poczucie bezpieczeństwa

            Lekcja „Techniki uczenia się” przeprowadzona w klasacH VI-VII przez p. Piotra Grzegorka. Uczenie się bywa czynnością mało lubianą. Rzadko zdarza się, aby ktoś robił to dla samej tylko przyjemności, chyba że dziedzina, którą przyswaja jest przedmiotem jego zainteresowania. Dlatego też, uczniowie zostali zapoznani z efektywnymi sposobami zapamiętywania informacji, metodami koncentracji uwagi, treningiem logicznego myślenia oraz czytania ze zrozumieniem.

            Warsztaty profilaktyczne przeprowadzone przez Panią Elżbietę Mudrak trenera z Polskiego Centrum Profilaktyki z Krakowa. W warsztatach udział wzięli uczniowie z klas VII-VIII.

            Pierwszy temat spotkania to  „Uzależnienia od substancji psychoaktywnych”. Zajęcia miały na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od substancji psychoaktywnych wśród młodzieży, rozbudzenie świadomości na temat szkodliwości substancji psychoaktywnych, a także uświadomienie negatywnego wpływu na zachowanie i życie młodzieży, wpływu na relacje rodzinne i koleżeńskie.

            Kolejny temat to „Uzależnienia od internetu komputera i telefonu komórkowego”. Warsztaty pokazały, że obok niewątpliwych korzyści jakie daję zastosowanie technologii w rozwiązywaniu codziennych problemów, trzeba zdawać sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie ze sobą nadmierne korzystanie z takich urządzeń jak tablet, telefon, komputer. Bezkrytyczne, nieodpowiedzialne, z pominięciem zasad bhp niesie wiele zagrożeń natury fizycznej oraz psychicznej.

            Elżbieta Sochaj