• Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          •    W piątek, 23 czerwca br. miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023.

               Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie flagi państwowej, odśpiewanie hymnu oraz złożenie ślubowania przez uczniów klasy VIII.

               Następnie Dyrektor Szkoły Wiesława Rolewicz przywitała zgromadzonych rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły, uczniów oraz przybyłych gości: zastępcę Wójta Gminy Wodynie Panią Marlenę Paczek oraz księdza Romana Siłucha - proboszcza naszej parafii.

               Znaczna część uroczystości poświęcona została ósmoklasistom, dla których dzień był przysłowiowym pożegnaniem ze szkołą, kolegami i koleżankami, nauczycielami, którzy towarzyszyli im w szkolnej przygodzie przez 9 lat.

            - Wasza determinacja, wytrwałość i zdolności są niezwykle. Przed Wami otwierają się nowe  drzwi i możliwości. Bądźcie odważni, niezależni i kreatywni. Niech Wasza pasja i pracowitość prowadzą Was na drodze do sukcesu – powiedziała pani Dyrektor.

               Wychowawczyni, pani Bożena Nowak również podziękowała swoim wychowankom za wspólne, niezapomniane chwile i życzyła im sukcesów na nowej ścieżce edukacji.

            Był to moment pełen wzruszeń, nie obyło się oczywiście bez łez.

               W dalszej kolejności nastąpiło wręczenie nagród za wysokie osiągniecia w nauce oraz inne sukcesy.

            Zwieńczeniem całorocznych osiągnięć edukacyjnych było wręczenie stypendiów Wójta Gminy Wodynie. Stypendia oraz listy gratulacyjne dla rodziców wręczyła zastępca Wójta Gminy Wodynie pani Marlena Paczek.

            W tym roku szkolnym mamy, aż dziewięciu stypendystów: Bartosz Adamiak, Oliwia Płatkowska, Maja Śledź, Julia Śledź, Aneta Cabaj, Anna Osiak, Filip Karpiński, Mikołaj Pietrzak, Patrycja Żydak.

               Na zakończenie uroczystości pani Dyrektor podziękowała pracownikom szkoły oraz rodzicom za całoroczną pracę, zaangażowanie, nieoceniony wkład w realizację różnorodnych działań.

            Życzyła uczniom wspaniałych wakacji, pełnych radości i relaksu. Nauczycielom i rodzicom udanego, spokojnego wypoczynku, wytchnienia od codziennych obowiązków.

              Dalsza część uroczystości miała miejsce w klasach, gdzie odbyły się spotkania uczniów ze swoimi wychowawcami.

             

            Gratulujemy wszystkim promocji, dobrych i bardzo dobrych wyników w nauce.

             

            Życzymy bezpiecznych wakacji!

             

          • Piknik Rodzinny

          •    Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 21 czerwca br. nasza szkoła zorganizowała Piknik Rodzinny, aby w sposób symboliczny uczcić ważne święta: Dzień Matki, Dzień Ojca i Dzień Dziecka.

            Główną ideą wydarzenia było promowanie wartości rodzinnych, integracja i aktywizacja społeczności szkolnej.

               Imprezę rozpoczęła pani Dyrektor Wiesława Rolewicz, która serdecznie powitała przybyłych rodziców i zaproszonych gości Wójta Gminy Wodynie Wojciecha Klepackiego i przewodniczącego Rady Gminy Wodynie Mirosława Michalczyka.

            -   Rodzina stanowi fundament, na którym budujemy naszą przyszłość, marzenia  i realizujemy cele. Dzień Rodziny to doskonała okazja, aby wspólnie spędzić czas, a tym samym pogłębić rodzinne relacje…- mówiła pani Dyrektor.

               Następnie odbyły się występy artystyczne w wykonaniu uczniów każdej klasy. Wszyscy zaprezentowali się od jak najlepszej strony, eksponując swoje talenty wokalne i recytatorskie. Wzruszenie na twarzach rodziców było dowodem na to, że występy bardzo się podobały.

               Dalsza część wydarzenia miała miejsce w plenerze. Tam na dzieci czekały dmuchańce oraz konkurencje sportowe przeprowadzone przez pana Kamila Stanisławowskiego. Zwycięzcy wszystkich konkurencji zostali nagrodzeni gromkimi brawami oraz medalami.

               Pełne emocji i ekscytacji były mecze piłki nożnej rozegrane pomiędzy uczniami a tatusiami. Jedni i drudzy dawali z siebie wszystko. Wygrana nie była w tym wypadku najważniejsza, ważna była doskonała zabawa i wzmocnienie relacji rodzinnych.

               Zużyte zapasy energii uczniowie mogli spokojnie uzupełnić przygotowywanymi przez rodziców  smakołykami. Mieli do dyspozycji kiełbaskę z grilla, popcorn, watę cukrową, lody oraz pyszne ciasta.

               Piękna  słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera, zieleń lata wprawiły wszystkich w dobry nastrój.

            Impreza trochę się przedłużyła, bo mało komu tego popołudnia spieszyło się do domu.

             

            Serdecznie dziękujemy wszystkim za liczny udział i zaangażowanie w organizację Pikniku Rodzinnego😊.

            Podziękowania kierujemy do wychowawców, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji oraz rodziców.

             

          • Akademia Bezpiecznego Puchatka w klasie I

          •    W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu edukacyjnego związanego z bezpieczeństwem dzieci w czterech sferach: na drodze, w domu, w szkole oraz w Internecie. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w realizacji zadań. Po odbytych zajęciach dzieci miały okazję sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa. Ponadto uczniowie klasy I dodatkowo wzięli udział w konkursie wykonując mapę myśli związaną z bezpieczeństwem. 

             Weronika Polak

             

          • Nocowanie klas V i VI

          •    Zakończenie roku zbliżało się nieubłagalnie i dlatego uczniowie klas V i VI zdecydowali spędzić ze sobą trochę więcej czasu. Poszli w ślady starszych kolegów i też postanowili przenocować w szkole. Wychowawczynie p. A. Osiak i p. Edyta Rucińska wyznaczyły termin na noc z 16 na 17 czerwca. 

               Impreza rozpoczęła się o 19.00 ogniskiem przygotowanym przez rodziców na placu wiejskim. Następnie wychowankowie wraz z paniami udali się do szkoły, gdzie czekały na nich emocje sportowe. Wszyscy zgodnie oglądali mecz reprezentacji Polski z Niemcami  w piłkę nożną.

               Po meczu zorganizowane zostały gry i zabawy. Czas płynął szybko. Część z uczestników poddała się zmęczeniu i  zdrzemnęła nad ranem. Niektórzy wytrwali do końca tzn. do godziny  6.00, kiedy to zaczęli pojawiać się rodzice po ich odbiór.

               Tego typu działania integracyjne pozwalają uczniom poznać się lepiej. Co później przekłada się na  funkcjonowanie  w zespole klasowym.

            Uczniowie oczywiście już założyli, że taką imprezę powtórzą we wrześniu.

            Anna Osiak

          • Stop przemocy i agresji

          •    W czwartek 22 czerwca klasy V-VI uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Stop agresji i przemocy” przeprowadzonych przez p. Elżbietę Roszczak z Fundacji Pozytyw.

               Uczniowie poprzez analizę relacji koleżeńskich w klasach (wyodrębnienie potrzeb, uczuć i zachowań) wzmocnili empatię i poznali sposoby wyrażania swoich potrzeb. Dowiedzieli się jak reagować w sytuacji przemocy i jak komunikować swoje granice.

            Warsztaty pogłębiły integrację zespołów klasowych.

            Elżbieta Sochaj

          • Szkolny konkurs „Najlepszy Germanista”

          •    7 czerwca 2023 r. odbył się szkolny konkurs na „Najlepszego Germanistę klasy VII” oraz „Najlepszego Germanistę klasy VIII”.

            Oto wyniki:


            Klasa VII - I miejsce - Małgorzata Gajowniczek

                              II miejsce - Julia Śledź 

            Klasa VIII - I miejsce - Bartosz Adamiak

                              II miejsce - Oliwia Płatkowska

            Wszystkim laureatom bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 

            Sylwia Szaniawska

          • Dodatkowe zajęcia przyrodnicze

          • W tym roku szkolnym również dużą popularnością cieszyły się zajęcia "Zobaczyć niewidoczne".

            Uczniowie naszej szkoły na dodatkowych zajęciach przyrodniczych mieli okazję prowadzić za pomocą  mikroskopu obserwacje gotowych preparatów trwałych, np. tkanek roślinnych, przekrój  porzeczny mózgu i innych.

            Oto ciekawe rysunki obserwowane i uwidocznione w programie Paint. 

            Anna Adamiak

          • Zajęcia na świetlicy szkolnej

          •    Podczas całego roku szkolnego „świetliczaki” bardzo lubią bawić się w "inżynierów budownictwa" i stawiają budowle według własnych konstrukcji, takie jak: gospodarstwa rolne, boiska, stadiony…. Ich konstrukcje odwzorowują prawdziwe budowle.  

               Zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwijanie sprawności umysłowej. Przy tej zabawie potrzebna jest precyzja i cierpliwość.

            Anna Adamiak

          • Bawimy się w kucharzy, dietetyków…

          •    „Gdy się zdrowo odżywiamy, pełno energii mamy" pod takim hasłem 15 czerwca uczniowie klasy V prezentowali swoje umiejętności kulinarne.

               Tego dnia zapachniało w klasie od świeżutkich warzyw i innych produktów zgromadzonych do przygotowania zdrowej kanapki bądź tortilii.

               Każdy uczeń przygotował posiłek według własnego pomysłu, ale tak, aby znalazły się w nim produkty zawierające wszystkie składniki odżywcze: budulcowe, energetyczne oraz regulujące.

               W przygotowaniu posiłku równie ważne było zachowanie higieny oraz przestrzeganie zasady ergonomii w wykorzystaniu przygotowanych składników. Praca przebiegała bardzo sprawnie. A może ktoś zostanie dietetykiem, kucharzem?

              Wszystkim życzymy smacznych, zdrowych i pełnych energii posiłków. 

            Emilia Stosio

          • Gminny Turniej Językowy

          •   🇬🇧13.06 wzięliśmy udział w Gminnym Turnieju Językowym w Wodyniach! Drużna, która reprezentowała naszą szkołę wypadła fenomenalnie! Zremisowaliśmy w I rundzie i wygraliśmy rundę III, runda II zaważyła i finalnie zajęliśmy 3 miejsce. Zaważyło tylko kilkanaście punktów. Nasze dzieci wypadły naprawdę świetnie. Wielkie gratulacje dla naszych uczestników: Oliwia Płatkowska, Małgorzata Gajowniczek, Julia Śledź, Filip Karpiński, Zuzanna Śledź.❤  🇬🇧 

            Kinga Wąsowska

          • Program Profilaktyczny DEBATA

          •    W dniu 13 czerwca w klasach VI-VIII odbyły się 3-godzinne warsztaty w ramach rekomendowanego Programu Profilaktycznego „Debata”.

               „Debata” to program profilaktyczny dotyczący alkoholizmu, skierowany głównie do młodzieży, która nie miała jeszcze kontaktu z alkoholem. Jego celem jest zapobieganie przedwczesnemu spożyciu alkoholu oraz jego negatywnym skutkom, a także promowanie postawy abstynencji.

               Warsztaty poprowadził Pan Karol Kołbyk – trener i koordynator projektów społecznych, który w przystępny sposób przekazał młodzieży najważniejsze informacje dotyczące konsekwencji spożywania alkoholu, przy okazji poruszając też temat innych uzależnień. Prowadzący starał się aktywizować uczniów, którzy chętnie odpowiadali na zadawane pytania, uczestniczyli w dyskusji i sami wychodzili z inicjatywą pytań.

            Mamy nadzieję, że realizacja programu przyniesie pozytywne efekty w przyszłości.

            Elżbieta Sochaj

          • Wycieczka do Warszawy

          •    6 czerwca 2023 r. o godz. 7:30 na parkingu przed szkołą spotkała się kilkudziesięcioosobowa grupa naszych uczniów z oddziału przedszkolnego, klasy I,  II,  III  i VI wraz z wychowawczyniami. Powód był bardzo ważny – wyruszaliśmy na wycieczkę do Warszawy.

               Pierwszym punktem naszej podróży był teatr Capitol, gdzie obejrzeliśmy spektakl pt. „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” na podstawie książki Hugh Lofing. Doktor Dolittle wraz ze swoimi podopiecznymi: Świnką Geb-Geb, małpką Czi-Czi i Papugą Polinezją zabrał nas w niezwykły świat pełnych przygód i przyjaźni. Przy specjalnie skomponowanych do spektaklu piosenkach wspaniale się bawiliśmy.

               Po zjedzeniu pysznego obiadu udaliśmy się do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Warszawskie ZOO to wielka, zielona wyspa w środku miasta. W tym magicznym miejscu spacerowaliśmy pięknymi alejkami, skapanymi w zieleni i obserwowaliśmy zwierzęta. Jest w nim ponad 12 000 zwierząt reprezentujących około 500 gatunków. Z tego blisko 50 jest objętych programem ochrony EEP (Europejskim Programem Ochrony Zwierząt). Podczas pobytu w ZOO był również czas na odpoczynek, zjedzenie pysznych lodów i zakup wielu pamiątek. 

               Nasza wycieczka była kolejną ciekawą przygodą. Była także okazją do utrwalania reguł kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i zachowywania poznanych w szkole  zasad bezpieczeństwa.

             

            Anna Pietrasik

          • Zwierzoluby z Siedlec

          •    Zakończyła się kolejna zbiórka karmy dla zwierząt, będących pod opieką Stowarzyszenia "Zwierzoluby" z Siedlec. Udało nam się zebrać kilkadziesiąt kilogramów karmy dla zwierząt. Zbiórka po raz kolejny pokazała, że wszystkim osobom wspierającym akcję nie jest obojętny los porzuconych i bezdomnych zwierząt.

               Wszystkim ofiarodawcom za ogromne serce, zaangażowanie i pomoc w zbiórce karmy Serdecznie dziękujemy! ❤️

            Elżbieta Sochaj

          • Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”

          •    7 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Razem z uczniami kilku tysięcy szkół biliśmy rekord czytania w jednym momencie.

               Na placu szkolnym o godz. 1000 wszyscy zaczęli głośno czytać, każdy swoją książkę. Następnie cała społeczność szkolna przeszła pochodem główną ulicą naszej miejscowości niosąc plakaty zachęcające do czytania. Ten dzień był  również okazją do podsumowania konkursu czytelniczego na najlepszego ucznia i najlepiej czytającą klasę.

               Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” organizowana jest przez „Bibliotekę w Szkole” w celu promowania czytania dla przyjemności. Chcemy, żeby książka nie kojarzyła się z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, wolnym czasem, z rozrywką.

              Bożena Nowak

          • Noc w szkole

          •    Noc z 2 na 3 czerwca 2023 roku uczniowie klas VII-VIII spędzili w szkole. W takim składzie te dwa zespoły klasowe spotkały się po raz ostatni. Młodzież na wieczór zaplanowała rozgrywki sportowe oraz grę terenową - podchody. Na kolację samodzielnie przygotowane zostały smaczne gofry. Nie zabrakło również zabawy przy muzyce. Uczniowie pełni młodzieńczej energii o godz. 300 rozegrali mecz siatkówki, a dzień powitali grą w piłkę nożną na orliku.

               Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała wychowawczyni Bożena Nowak oraz nauczyciele Kinga Wąsowska i Tomasz Osiński. 

            Bożena Nowak

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          •    Informujemy, że wniosek złożony przez naszą szkołę w listopadzie 2022 r., przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacyjną i tym samym uzyskaliśmy rządowe wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 programu wieloletniego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. Program dotyczy wspierania organów prowadzących szkoły oraz biblioteki pedagogiczne w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

            W kwietniu br. otrzymaliśmy dotację w wysokości:

            - szkoła: 3.750,00 (3000,00 zł z budżetu państwa oraz 750,00 zł z budżetu Gminy Wodynie);

            - oddział przedszkolny: 1875,00 zł (1500,00 zł z budżetu państwa oraz 375,00 zł z budżetu Gminy Wodynie).

               Pozyskane środki finansowe przeznaczone zostaną na zakup książek będących nowościami wydawniczymi (z wyłączeniem podręczników), w szczególności książek historycznych, w tym poświęconych historii Polski XX wieku, oraz lektur szkolnych. Ponadto część dotacji zostanie przeznaczona na realizację działań promujących czytelnictwo.

               W ramach realizacji Programu zaplanowaliśmy następujące działania promujące i wspierające rozwój  czytelnictwa w szkole:

            1. Przeprowadzenie szkolnego konkursu międzyklasowego ze znajomości lektur pod nazwą „Szkolny Mistrz Czytelnictwa”.

            2. Przeprowadzenie debaty wśród uczniów klas IV-VIII „Książka naszym przyjacielem”.

            3. Moje zakończenie” – konkurs literacki na napisanie nowego, zaskakującego zakończenia wybranej książki.

            4. Przeprowadzenie szkolnego konkursu plastyczny „Zaczytana szkoła”.

            5. Konkurs czytelniczy na największą liczbę przeczytanych książek w ciągu roku.

            6. Zorganizowanie konkursu na napisanie recenzji ulubionej książki.

            7. Wizualne formy propagowania czytelnictwa:

            - gazetka na korytarzu szkolnym,

            - plakaty, afisze promujące czytelnictwo,

            - dekorowanie korytarzy.

            8. Udział szkoły w akcji „Narodowe Czytanie” pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej.

            9. Zapoznanie uczniów z zawodem bibliotekarza, drukarza, pisarza i księgarza.

            10. Realizacja w klasach I-III innowacji pedagogicznej „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki” - projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas młodszych.

             

               Ponadto zaplanowaliśmy organizowanie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wodyniach wspólnych przedsięwzięć czytelniczych, takich jak:

            - wzajemne informowanie o podejmowanych działaniach,

            - udział dzieci naszej szkoły w konkursach organizowanych przez  Gminną Bibliotekę Publiczną,

            - organizowanie i współorganizowanie z Gminną Biblioteką Publiczną w Wodyniach ważnych wydarzeń literackich (np. spotkań autorskich),

            - uczestniczenie w lekcjach bibliotecznych organizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną dla uczniów naszej szkoły.

             

          • Program „SZKOŁA SZKOLE”

          •    Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do programu ,,Szkoła Szkole”.

               Program jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych. Obecnie trzęsienie ziemi pogłębiło ten kryzys.

               Szkoła poprzez udział w programie pomaga dzieciom z Syrii w powrocie do szkół i do normalnego życia. Celem programu jest poprawa jakości edukacji w syryjskich szkołach oraz zapewnienie uczniom godnych warunków do nauki i rozwoju. Zebrane przez polskie szkoły środki finansowe pozwolą  na zakup materiałów edukacyjnych, przeprowadzenie podstawowych remontów i organizację dodatkowych zajęć dla dzieci. Program ma również charakter edukacyjny. Szerzy świadomość na temat kryzysu humanitarnego w Syrii oraz buduje poczucie odpowiedzialności społecznej wśród polskich uczniów.

            Dziękujemy wszystkim za wsparcie i chęć niesienia pomocy.

            Elżbieta Sochaj

          • Spotkania z muzyką

          •    W piątek, 2 czerwca po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole artystów Filharmonii Narodowej w Warszawie w ramach programu edukacji muzycznej „Spotkania z muzyką”.

               Tym razem artyści przygotowali koncert inspirowany zbiorem opowiadań Stanisława Lema “Bajki robotów”. Był to program słowno-muzycznym z udziałem aktora i instrumentalistów, z doskonale dobraną muzyką i efektami dźwiękowymi.

              Dziękujemy muzykom za inspirujące koncerty w tym roku szkolnym.

              Do miłego zobaczenia we wrześniu!

             

          • Spotkanie z pisarką

          •    Dnia 2 czerwca 2023 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką panią Judytą Piskorz, autorką książki „Zaczarowane historie”. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas 0-3.

               W trakcie rozmowy z panią Judytą nasi uczniowie próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jak kreować swoje życie, aby było ono szczęśliwe? Autorka przeczytała dzieciom jedną z zaczarowanych historii o żyrafie Esterze, która marzyła o podróżach, ale nie robiła nic, aby je zrealizować. Dopiero wtedy, gdy zaczęła te marzenia spełniać, jej życie nabrało prawdziwych barw, zaczęło się zmieniać. Po wysłuchaniu tej pouczającej historii dzieci zrozumiały, że należy podążać za marzeniami, bo to one są drogowskazem do szczęśliwego i pełnego pasji życia.

               Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał od pani Judyty serduszko, które ma przypominać im o tym, że są one jedyne w swoim rodzaju, wartościowe i bardzo ważne.     

               Serdecznie dziękujemy pani Judycie Piskorz i pani Marii Kozioł, kierownikowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Wodyniach, za to inspirujące spotkanie. 

            Małgorzata Ambroziak