• Klocki Korbo w rękach klasy VI

          •    O atrakcyjności turystycznej Europy Południowej decyduje wiele czynników, np. ciepły śródziemnomorski klimat, duże zróżnicowanie rzeźby terenu, ciekawa szata roślinna....

               Uczniowie klasy VI na lekcji geografii z klocków Korbo układali państwa Europy o niesamowitych walorach przyrody.

            Mariola Jaroszewska

          • 80. rocznica zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Helenowie

          •   W dniu 26 marca br. uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej upamiętnieniu 80. rocznicy zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy w Helenowie.

               Zrzut lotniczy z Londynu na pole zrzutowe „Smok” w Helenowie odbył się w nocy z 24 na 25 marca 1943 roku. Tej nocy skoczyło 3 Cichociemnych: porucznik Eugeniusz Chyliński ps. "Frez", porucznik Zbigniew Twardy ps. "Trzask" i podchorąży kapral Aleksander Olędzki ps. „Rab”. Tamtej nocy zrzucono także skrzynie z bronią i zaopatrzeniem dla Komendy Siedleckiego Obwodu Armii Krajowej.

               Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Rudzie Wolińskiej, w intencji bohaterów narodowych walczących o wolność naszej Ojczyzny.

               Po zakończeniu mszy odczytany został Apel Poległych.

               Dużą atrakcją dla przybyłych gości i parafian był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu naszej młodzieży szkolnej, przygotowany pod opieką p. Anny Osiak i p. Bożeny Nowak.

               Następnie delegacje udały się pod pomnik upamiętniający to wydarzenie, który znajduje się przy drodze z Helenowa do Woli Wodyńskiej.

               Pod monumentem, ksiądz proboszcz Roman Siłuch odmówił krótką modlitwę, a później delegacje złożyły wiązanki oraz zapalono znicze. Nie zabrakło również delegacji z naszej szkoły na czele z panią Dyrektor Wiesławą Rolewicz.

          • „Ku przyszłości” - XV Siedleckie Targi Edukacyjne

          •    Dnia 23 marca 2023 roku uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią -  uczestniczyli w XV Siedleckich Targach Edukacyjnych Wyższych Uczelni i Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlach.

               Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą szkół średnich, uczestniczyli w warsztatach: „Czy masz to coś? - czyli zbadaj swoje predyspozycje” oraz „Ustaw się w życiu - czyli o zawodach przyszłości”.

               Ponadto młodzież z przewodnikiem zwiedzała szkołę, uczestniczyła w różnych pokazach i atrakcjach przygotowanych przez ZSP Nr 3, np. w prezentacji uczniów technikum mechanicznego, pokazie kelnerstwa synchronicznego, słodkim poczęstunku w pracowni cukierników oraz  zwiedziła pracownię informatyczną VIII LO.

               Na zakończenie zainteresowani mogli porozmawiać z przedstawicielami wszystkich liceów, zespołów szkół i szkół branżowych oraz odebrać informatory z ofertą.

                                                                                                                                                                                         Bożena  Nowak

          • 21 MARCA - DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

          •    Dzień 21 marca w tradycji uczniowskiej to Dzień Wagarowicza. Uczniowie bardzo często decydują się nie pojawiać wtedy w szkole. U nas praktycznie nikt nie wagarował. Uczniowie  stawili się w szkole, a dzień okazał się być niepowtarzalny. Złożyły się na to aż trzy ważne wydarzenia. Świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły – gen. Józefa Dwernickiego, powitanie Wiosny i wyjątkowość liczby Pi. Realizowane były również działania w ramach programu profilaktycznego „Trzymaj formę!” ​​​​​​​​​​​​​

               Podczas apelu poświęconego Patronowi Szkoły – generałowi Józefowi Dwernickiemu uczniowie wsłuchiwali się w ważne treści historyczne związane z życiem i działalnością wojskową naszego Patrona. Dowiedzieli się m.in. kiedy żył, z czego najbardziej jest znany, kiedy nadano imię szkole i dlaczego przez pewien okres czasu niestety szkoła nie miała imienia. Apel pod kierunkiem pań: Anny Osiak i Bożeny Nowak przygotowali uczniowie klas V i VI.  Piękny portret Dwernickiego, który widniał na dekoracji,  został wykonany przez uczennice klasy VI.

               Za drugą część odpowiedzialne były klasy młodsze i tutaj wychowawczynie wykazały się dużą inwencją, aby ich podopieczni, w dość ciekawy sposób mogli zaprezentować treści związane z Wiosną. Nie obyło się bez zaskoczenia. Klasa III przedstawiła ciekawostki dotyczące tej pięknej pory roku. Uczniowie próbowali także odgadnąć czym przyjeżdża pani Wiosna. Z kolei uczniowie klasy II postawili na ruch angażując w swoje wystąpienie nawet zgromadzonych na widowni. Klasa I zaprezentowała tradycję ludową i to w jaki sposób żegnało się kiedyś z zimą. Wędrując korowodem mali aktorzy wyprowadzili odchodzącą porę roku. Przedszkolaki również zaznaczyły swój udział w apelu i pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki, których bohaterką była Wiosna. Uczniowie chcąc podkreślić radość z nadejścia Wiosny wykazali się dużą kreatywnością w stroju – przebranie lub  kolor zielony.​​​​

               W trzeciej części programu dnia uczennice klasy VI przygotowały wystąpienie pod kierunkiem p. Edyty Rucińskiej, podczas którego przybliżyły nam niezwykłość znanej wszystkim liczby Pi, która jak pisze o niej W. Szymborska jest  jak  „Korowód cyfr […]/ nie zatrzymuje się na brzegu kartki” i „potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze”. Dopełnieniem informacji był konkurs sprawdzający pamięć, a polegał on na podaniu jak największej liczby cyfr  stanowiących Pi. Konkurs wygrała uczennica klasy VI Ania Osiak podając 60 cyfr tej niezwykłej matematycznej zagadki.

               W przerwach między rozrywkami odbywały się spotkania z wychowawcami, podczas których realizowano tematy z programu profilaktycznego „Trzymaj formę!” w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków, zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety wśród dzieci i młodzieży.

               Na zakończenie starosłowiańskim zwyczajem spaliliśmy symbol zimy – Marzannę. Dla młodszych dzień się zakończył i mogli powrócić do domu. Natomiast starsi uczniowie wraz z wychowawcami spędzili miłe popołudnie przy ognisku.

               Dzień był długi i wyczerpujący, ale  „obfity w wiedzę”  i rozrywkę. Każdy na pewno znalazł w jego programie coś dla siebie, coś co sprawiło mu radość. 

            Anna Osiak

             

          • Lekcja online „Sieciaki – Poznaj bezpieczny internet”

          •    23 marca 2023 roku w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcji online „Sieciaki – Poznaj bezpieczny internet”. Na lekcji uczniowie poznali Sieciaki i Sieciuchy. Sieciaki: Ajpi, Kompel, Netka i Spociak to dzieciaki, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zwerbowała ich do współpracy, by wspólnie z NetRobim walczyli ze wstrętnymi Sieciuchami: Bełkotem, Kradziejem, Kłamaczem  i Śmieciuchem.

               Dzieci usłyszały o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w internecie. Nauczyły się także, jak reagować na zagrożenia w sieci, między innymi: wywoływanie kłótni, obrażanie, podawanie nieprawdziwych informacji, kradzież danych.

               Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie odpowiednio wykorzystana w praktyce.

             

            Małgorzata Ambroziak 

             

          • Klocki KORBO na lekcji geografii

          •    W dniu 23 marca uczniowie klasy V na lekcji geografii układali kontynenty używając klocków Korbo. 

            Klocki Korbo to ogromne możliwości, m.in. konstruowania. To zabawa i nauka w jednym, a także integracja grupy.

            Mariola Jaroszewska

          • Eksperymentujemy!

          •    W dniu 20 marca 2023 r. święto Patrona oraz powitanie wiosny rozpoczęliśmy od serii eksperymentów, nad którymi pracowali sami uczniowie pod okiem nauczycieli fizyki i chemii. Uczniowie dowiedzieli się jak za pomocą prostych odczynników zebrać odciski palców z miejsca przestępstwa oraz jak wiele możliwości daje nam kawałek sznurka i dwa kubki. Ponadto mieli szansę przekonać się jak łatwo oszukać nasze oko i stworzyć prawdziwe kolorowe arcydzieło. 

            Magdalena Świderska

             

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

          •    To był naprawdę kolorowy dzień! A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpety miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów.

               Uczniowie i nauczyciele, przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka.

                                                                                                           Elżbieta Sochaj

             

          • Powiatowe igrzyska w piłce siatkowej

          •    W dniach 14 i 15 marca, nasi uczniowie brali udział w Powiatowych igrzyskach w piłce siatkowej w kategorii dziewcząt i chłopców. Rozgrywki w kategorii dziewcząt odbyły się w Skórcu, a w kategorii chłopców w Wodyniach. Sportowych emocji nie brakowało. Uczniowie rywalizując o  wyjście z grupy bawili się znakomicie, przestrzegając przy tym zasad fair play. Mimo braku awansu, obie reprezentacje pokazały się z bardzo dobrej strony, rywalizując z każdym zespołem do ostatnich punktów setowych.

              Kolejne cenne doświadczenie za nami.    

            Dziękuję wszystkim zawodnikom za wspaniałą sportową postawę!!!

            Kamil Stanisławowski

             

          • Paczka na Kresy

          •    Nasza szkoła podjęła współpracę z Fundacją „Kresy w potrzebie”, która wspiera, pomaga i pamięta o Polakach mieszkających na Kresach. W ramach tej współpracy zorganizowaliśmy kolejną akcję charytatywną pod hasłem: „Paczka na Kresy - Wielkanoc 2023 r.” wspierając naszych Rodaków zamieszkałych na terenach: Litwy i Łotwy.

               Przygotowanie paczek świątecznych jest możliwe dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu ludzi.

            Zebrane dary przekazaliśmy do koordynatora akcji - do jednostki OHP w Siedlcach.

            Dziękujemy za każdą pomoc i za Wasze wielkie serca. 

             

          • Konkurs Matematyczny Kangur 2023

          •    16 marca odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2023”. Jak zawsze, konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. W tym roku 26 uczniów podjęło się rozwiązywania testów konkursowych.

            Konkurs  rozgrywany był w czterech kategoriach, które obejmują następujące klasy:

            ·         Żaczek: klasa II – 5 uczniów,

            ·         Maluch: klasa III – 5 uczniów,

            ·         Beniamin: klasa V – 3 uczniów,

            ·         Beniamin: klasa VI – 6 uczniów,

            ·         Kadet: klasa VII – 2 uczniów,

            ·         Kadet: klasa VIII – 5 uczniów.

             

            Każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego.

            Z niecierpliwością oczekujemy dnia ogłoszenia wyników, które poznamy dopiero w maju. 

            Trzymamy mocno kciuki za wszystkich uczestników!

             

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          •    W środę, 8 marca, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. W tym wyjątkowym dla kobiet i dziewczynek dniu chłopcy i ci mali, i ci duzi okazali się dżentelmenami. Złożyli koleżankom i paniom życzenia, wręczyli kwiaty lub obdarowali drobnymi upominkami.

               Młodsi uczniowie przyjemnie spędzili czas pod okiem wychowawczyń na poczęstunku i wspólnej zabawie.

               Natomiast uczniowie klas V-VIII przenieśli częściowo świętowanie na piątek i wybrali się do Kręgielni Factory. Pobyt w kręgielni upłynął na świetnej zabawie i wspólnych rozmowach. Jak się okazuje kręgle to wyjątkowo atrakcyjny sposób aktywności ruchowej.

               Wyjazd dostarczył wszystkim wiele pozytywnych wrażeń. 

            Anna Osiak

          • Sparing

          •    Reprezentacje siatkarek i siatkarzy z klasy VII i VIII, w ramach zajęć SKS rozegrały mecz sparingowy z zawodnikami z Zespołu Szkół w Wodyniach w celu przygotowania do zawodów powiatowych. 

              Było dużo dobrej gry, wiele emocji, kolejne nowe doświadczenia boiskowe a zarazem świetna integracja.

            Kamil Stanisławowski

             

          • Bieg Tropem Wilczym 2023

          •    Uczniowie klas V-VIII Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczcili na sportowo. Święto 1 marca, honoruje  i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

               W ramach XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym zorganizowaliśmy szkolny bieg upamiętniający, jakże to ważne święto. Bieg, który miał wymiar symboliczny, odbył się na dystansie 800 i 1000 metrów. W kategorii klas V-VI najlepszy okazał się Grzegorz Żydak, natomiast w kategorii klas VII-VIII Damian Żydak.

               Oprócz aspektu sportowego była to dla nas również cenna lekcja patriotyczna i historyczna.

             Biegacze otrzymali pamiątkowe, okazjonalne upominki, które otrzymaliśmy w pakietach edukacyjnych.

             

            Kamil Stanisławowski

             

          • Powiatowe zawody w tenisa stołowego

          •    Po raz kolejny, uczniowie naszej szkoły świetnie zaprezentowali się w Powiatowych zawodach w tenisa stołowego. Tym razem odbyły się one w Żeliszewie, w dniach 7-8 marca. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Nasi tenisiści dźwignęli ciężar zawodów, dzielnie stawiając czoła w każdym meczu do samego końca. Determinacja zawodników zaowocowała uzyskaniem dobrych miejsc.

               Dziewczęta (Julia Śledź i Aleksandra Zbieć) zdobywając II miejsce, będą reprezentowały powiat Siedlecki na zawodach regionalnych, co nas bardzo cieszy i motywuje do dalszego rozwoju.

            Poniżej klasyfikacje końcowe:

            Kategoria " dzieci" (klasa 4,5,6) dziewczęta: Anna Osiak i Patrycja Żydak - III miejsce

            Kategoria  "dzieci" (klasa 4,5,6) chłopcy: Grzegorz Żydak i Filip Karpiński - IV miejsce

            Kategoria "młodzież" (klasa 7,8) dziewczęta: Julia Śledź, ALeksandra Zbieć - II miejsce

            Kategoria "młodzież" (klasa 7,8) chłopcy: Bartosz Adamiak i Kacper Będkowski - IV miejsce

             

            Kamil Stanisławowski

             

          • Komiksy na języku angielskim

          •   Klasa III wraz z P. Kingą Wąsowską, na lekcji angielskiego tworzyli komiksy.

               Grupa pierwsza w składzie Zuzia Śledź, Alek Lewandowski i Amelia Cabaj stworzyli historię zatytułowaną "Black, magic, crayon" o zaczarowanej kredce.

               Grupa druga - Klaudia Cabaj, Wiktoria Skoczylas i Michał Osiak stworzyli komis zatytułowany "Magic wishes", o dżinie i życzeniach.

               Uczniowie byli bardzo zaangażowani. Tworząc te komiksy wykazali się wielką kreatywnością, pogłębili wiedzę z języka angielskiego, a także ulepszyli swoją umiejętność pracy w grupie.

             

            Kinga Wąsowska

          • Kino w szkole

          •    W dniu dzisiejszym, po raz kolejny mieliśmy możliwość obejrzenia na dużym ekranie filmu pt. "Wielki zielony kokodyl domowy". Film zapewnił nam dużo wrażeń.

               Fabuła opowiadała o nieasamowitej przyjażni chłopca ze śpiewającym krokodyem, którzy wspólnie przeżywają różne przygody.