• Powiatowe zawody w piłkę nożna

          •    W dniu 27 września br. na obiektach sportowych naszej szkoły  odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.

               Reprezentacji naszej szkoły  po fascynującej i zaciętej rywalizacji sportowej udało się wyjść z grupy i rywalizować o wejście do finałów. Poziom rywalizacji sportowej na półfinałach był bardzo wysoki, co jak się później okazało, przeszkodziło nam w uzyskaniu awansu do ścisłej szóstki.

               Nasza szkoła zaprezentowała się z bardzo dobrej strony. Dzień ten, na długo zapadnie w naszej pamięci, gdyż udało nam się osiągnąć naprawdę dobry wynik.

            Kamil Stanisławowski

          • Akcja Sprzątanie Świata 2022

          •    Dnia 23 września br. wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział  w 29. akcji Sprzątanie Świata. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Wszystkie śmieci są nasze”.

               Uczniowie zostali podzieleni na 5 zespołów, którym wyznaczono konkretne odcinki do posprzątania.

               Społeczność szkolna uporządkowała teren wokół szkoły, plac zabaw, teren wsi Ruda Wolińska w kierunku Oleśnicy i Żebraka oraz drogę do Czajkowa. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były zadowalające. Tym razem, tak jak i w poprzednich edycjach akcji, zebraliśmy najwięcej worków plastiku oraz szkła.

               Głównym celem akcji jest rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja miała również na celu pokazanie uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego  środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami. 

               Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia.

            Odbiór zebranych odpadów przeprowadziła Spółdzielnia Socjalna Serwis Komunalny z siedzibą w Wodyniach.

             

            Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i pomoc w sprzątaniu naszej planety!

             

          • Obchody 83. rocznicy bitwy pod Wolą Wodyńską

          •    W niedzielę, 18 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele naszej szkoły na czele z panią dyrektor Wiesławą Rolewicz uczestniczyli w obchodach 83. rocznicy ,,Bitwy pod Wolą Wodyńską”.

               W dniach 13-15 września 1939 roku stoczono tu jedną z najkrwawszych i najbardziej zaciętych bitew Kampanii Wrześniowej. 14 września 1939 r. pod wsią Wola Wodyńska doszło do bitwy żołnierzy Wojska Polskiego, pod dowództwem gen. Wincentego Kowalskiego, z niemieckim pułkiem piechoty. Niemcy po wcześniejszym zgrupowaniu mieszkańców wsi i trzymaniu ich pod strażą, przygotowali zasadzkę na wycofujących się żołnierzy z 1 Dywizji Piechoty Legionów im. Józefa Piłsudskiego. Polacy znaleźli się w okrążeniu i podjęli próbę przebicia się na południe lecz ponieśli ciężkie straty. Udokumentowano 240 zabitych po stronie polskiej.

                Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego uczniów z Zespołu Szkół w Wodyniach. Następnie odprawiona została msza święta, której przewodniczył ks. Krzysztof Buczyński  proboszcz parafii Wodynie. W dalszej kolejności wysłuchaliśmy krótkiego przemówienia Wójta Gminy Wodynie Wojciecha Klepackiego. Następnie odczytano apel poległych i oddano salwę honorową. Na koniec delegacje złożyły wieńce pod cokołem upamiętniającym poległych żołnierzy. W imieniu naszej szkoły wieniec złożyła pani Dyrektor wraz z uczniami i nauczycielami.  

            Małgorzata Ambroziak

          • 19 września – Dzień Emotikona

          •    Poniedziałek upłynął nam w „towarzystwie emotikona”, znaczka wyrażającego nasze emocje. Może nie wszyscy wiedzą, ale pierwszego emotikona użyto 19 września 1982 r. o godzinie 11.44.

               Te „żółte minki” najczęściej używane są przy pisaniu wiadomości tekstowych - sms, w komunikatorach, na profilach społecznościowych. Znaczek praktycznie towarzyszy nam na co dzień i pomaga wyrażać emocje, skracając przy tym czas pisania wiadomości.

               Uczniowie stworzyli własne emotikony odzwierciedlające ich uczucia. Niektórzy przynieśli maskotki i prawie każdy miał swoją “emotkę” na koszulce, bluzce lub w ręku.

               Dzień Emotikona minął nam w atmosferze życzliwości, radości i pozytywnej energii.

            Anna Osiak

          • Projekt BAKCYL - zajęcia edukacyjne

          •    W naszej szkole w dniu 19 września 2022 r. realizowana była kolejna edycja projektu edukacyjnego BAKCYL w ramach Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży, którego organizatorem jest Warszawski Instytut Bankowości.

            Zajęcia BAKCYLA przeprowadził wolontariusz z Banku Ochrony Środowiska w Warszawie.

               Projekt BAKCYL to możliwość bezpośredniego spotkania z pracownikiem instytucji finansowej – przedstawicielem kadry banku.

               Celem projektu edukacyjnego Bankowcy dla Edukacji Finansowej Dzieci i Młodzieży BAKCYL jest podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu ekonomii, cyberbezpieczeństwa oraz inspirowanie świadomych działań i budowanie właściwych postaw w zakresie przedsiębiorczości. Tematyka spotkania dotyczyła również zawodu bankowca i specyfiki pracy w banku.

               Uczniowie z klas V-VIII z dużym zainteresowaniem uczestniczyli  w spotkaniach o następującej tematyce:

            ·         Twoje pieniądze,

            ·         Od oszczędzania do inwestowania,

            ·         Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

               Na zajeciach uczniowie poznali znaczenie systematycznego oszczędzania, dowiedzieli się jak racjonalnie i rozsądnie planować dochody i wydatki w życiu codziennym, uczyli się rozróżniać oszczędzanie od inwestowania, poznali zasady bezpiecznych płatności w internecie i płatności mobilnych, a ponadto uczyli  się rozpoznawać oferty potencjalnych oszustów finansowych.

               Składamy serdeczne podziękowania za możliwość uczestniczenia w ciekawych lekcjach projektu BAKCYL. 

            Elżbieta Sochaj

          • Międzynarodowy Dzień Kropki

          •    Międzynarodowy Dzień Kropki to coraz bardziej popularne święto kreatywności i zabawy, które obchodzone jest 15 września. W naszej szkole uczniowie też włączyli się w akcję. Wykonywali prace plastyczne z udziałem kropki  oraz w stroju szkolnym uwzględnili kropkę.

                  Dzień Kropki ma zachęcać do odkrywania  talentów, do otwartości oraz poznawania swoich mocnych stron.

             Bądźmy kreatywni i chwalmy się talentami, które posiadamy!

            Anna Osiak

          • Grzyby w skali mikro – warsztaty edukacyjne

          •    W dniu 13 września 2022 r. Pan Marcin Polak (absolwent naszej szkoły) przeprowadził dla naszych uczniów warsztaty  z mikroskopowania pt. ,,Grzyby w skali mikro”. Nasza przygoda z mikroskopowaniem zaczęła się od przypomnienia budowy mikroskopu i poznania zasad mikroskopowania. Opanowaliśmy naukę wykonania preparatu nietrwałego z kapelusza pieczarki oraz grzybni pieczarki. Ponadto wykonalismy rysunek - widziany spod mikroskopu strzępek grzybni  pieczarki pod powiększeniem 10x10.

               Celem warsztatów było uzyskanie szerokiej wiedzy i biegłości w obsługiwaniu mikroskopów, poznanie nowego praktycznego doświadczenia i poszerzenie wiedzy mykologicznej.

            To była niezapomniana przygoda w świecie grzybów.

            Anna Adamiak

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          •    We wtorek, 13 września, w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedziła je tygodniowa kampania wyborcza, podczas której kandydaci musieli się tak zaprezentować, żeby wzbudzić zaufanie swoich kolegów i koleżanek.

               Na liście kandydatów do SU znaleźli się uczniowie z klas V - VIII, którzy wyrazili chęć pracy na rzecz społeczności szkolnej.

               Nad prawidłowością przebiegu głosowania czuwała Komisja Wyborcza złożona z uczennic klasy VII. Wyborcy głosowali jak dorośli, czyli z zastosowaniem podobnych procedur i w podobnych warunkach. Lokal wyborczy, w którym zasiadła komisja czynny był w godz. 10.40 - 11.40.

               Po podliczeniu głosów wypełniono protokół i ogłoszono wyniki:


               Przewodniczącą Samorządu Szkolnego została Oliwia Płatkowska (kl. VIII), zastępcą Bartek Adamiak (kl. VIII), a sekretarzem Paweł Żydak (kl. VIII). Wspierać ich będą: Małgosia Karasińska z klasy V, Kinga Zielińska z klasy VI i Damian Żydak z klasy VII.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy. Liczymy na godne reprezentowanie naszej szkoły.

            Opiekunami SU, wyłonionymi również w wyborach, zostały p. Anna Osiak, p. Kinga Wąsowska i p. Tomasz Osiński.

            Anna Osiak

             

          • „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” – zajęcia dla najmłodszych

          •   Dnia 13 września br. uczniowie klas I-III oraz oddziału przedszkolnego uczestniczyły w edukacyjno-profilaktycznych zajęciach w ramach projektu „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka”.

               Inspektor Transportu Ruchu Drogowego w atrakcyjny sposób przekazał najmłodszym uczniom przepisy obowiązujące w ruchu drogowym.

            Najważniejszym celem „Bezpieczna Szkoła Krokodylka Tirka” jest promowanie wśród dzieci bezpiecznych zachowań na drodze i wyczulanie ich na niebezpieczeństwa, mogące wystąpić w ruchu drogowym.

            Tematyka spotkania obejmowała, m.in.:

            • zasady poruszania się po drogach i stosowania się do sygnalizacji świetlnej,
            • bezpieczeństwa w podróży (w tym stosowania pasów bezpieczeństwa),
            • konieczności noszenia elementów odblaskowych,
            • identyfikację służb ratunkowych oraz umiejętność ich prawidłowego powiadamiania.

               Zajęcia zostały uatrakcyjnione animowanymi filmami, których głównym bohaterem jest krokodylek Tirek.

               Dodatkowym elementem lekcji była możliwość zapoznania się ze specyfiką pracy Inspekcji Transportu Drogowego. Prowadzący zajęcie prezentuje m.in. elementy umundurowania oraz wyposażenia inspektora ITD.

          • Kompleks boisk sportowych już otwarty!

          •    Dzień 4 września 2022 r. na długo zapisze się na kartach historii naszej Szkoły oraz w pamięci  uczniów i nauczycieli.

               Tego dnia odbyło się uroczyste otwarcie nowoczesnego kompleksu sportowego przy Szkole Podstawowej w Rudzie Wolińskiej.

               W uroczystości oficjalnego otwarcia boisk wzięli udział zaproszeni goście, wśród nich byli między innymi: Pan Adam Bielan - poseł do Parlamentu Europejskiego, Pan Karol Tchórzewski - Starosta siedlecki, Pani Anna Kaszuba - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Pan Adam Skup – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Kuratorium Oświaty w Warszawie, radni, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i sympatycy naszej Gminy.

               Wszystkich zebranych powitał gospodarz naszej gminy – pan Wojciech Klepacki. Następnie kolejno głos zabierali przybyli goście. Na zakończenie pani Wiesława Rolewicz – Dyrektor Szkoły w swoim krótkim przemówieniu wyraziła radość i satysfakcję z faktu, że uczniowie i mieszkańcy Gminy Wodynie będą mogli korzystać z boiska do piłki nożnej oraz boiska wielofunkcyjnego. Ponadto w serdecznych słowach podziękowała za powstanie boisk wójtowi Gminy Wodynie – Panu Wojciechowi Klepackiemu za to, że podjął inicjatywę budowy tych obiektów. Słowa podziękowania skierowała także do Rady Gminy, która ze zrozumieniem i przychylnością spojrzała na potrzeby szkoły oraz okolicznych miejscowości.

               Finałowym punktem części oficjalnej było oddanie pierwszych strzałów do bramki.

            Poświęcenia nowych obiektów dokonał  ksiądz Roman Siłuch - proboszcz naszej parafii.

               W dalszej kolejności uczniowie klas V-VIII zaprezentowali bogaty program artystyczno – sportowy przygotowany pod kierunkiem p. Kamila Stanisławowskiego, p. Tomasza Osińskiego, p. Elżbiety Sochaj, p. Anny Pietrasik, p. Anny Osiak i p. Kingi Wąsowskiej.

               Na nowych obiektach sportowych, rozegrane zostały inauguracyjne mecze w piłkę nożną o Puchar Wójta Gminy Wodynie i piłkę siatkową o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy.

               Wiele emocji wywołał towarzyski mecz w piłkę nożną rozegrany pomiędzy Samorządowcami a Przedsiębiorcami. Wszyscy zgromadzeni gorąco dopingowali w swych sportowych poczynaniach obie drużyny.

               Uroczystość otwarcia kompleksu boisk sportowych połączona była z dożynkami parafialnymi.

               Całej imprezie, która trwała do godziny 20.00 towarzyszyła wspaniała atmosfera.

             

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji całego przedsięwzięcia.

             

            Życzymy wszystkim dużo radości z korzystania z tych pięknych obiektów.

             

          • 11. odsłona Narodowego Czytania

          •    5 września w naszej szkole odbyła się akcja Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Inicjatorem akcji w 2012 roku był prezydent Bronisław Komorowski a czytaną lekturą –epopeja narodowa „Pan Tadeusz”. W kolejnych latach czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, nowele polskie, „Balladynę” Juliusza Słowackiego i rok temu „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Lekturą 2023 roku będzie „Nad Niemnem „ Elizy Orzeszkowej.

            Jak widać są to dzieła znaczące dla naszej kultury i tożsamości narodowej.

               „Ballady i romanse” zostały wydane w Wilnie 200 lat temu. Tomik 14 ballad uważany jest za symboliczny początek romantyzmu.

               W kolejnej edycji Narodowego Czytania w naszej szkole udział wzięli nauczyciele: Weronika Polak, Bożena Nowak, Anna Osiak, Anna Pietrasik i Elżbieta Sochaj oraz  uczniowie klasy V-  Patrycja Cabaj, Mikołaj Pietrzak, Marcin Skóra, Filip Karpiński, uczniowie klasy VI- Kinga Zielińska, Anna Osiak, Anetka Cabaj, Grzegorz Żydak, uczniowie klasy VII- Julia Śledź, Małgorzata Gajowniczek, Damian Żydak, uczniowie klasy VIII- Patrycja Cabaj, Liliana Składanowska, Bartosz Adamiak, Oliwia Płatkowska, Maja Śledź i Paweł Żydak.

               Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i udział w akcji. Każdy uczestnik i widz otrzymał  pamiątkową kartkę z pieczęcią „Ballad i romansów” przysłaną przez kancelarię prezydencką, gdyż od 11 lat prezydent RP jest patronem Narodowego Czytania.

             

            Bożena Nowak

             

          • Witaj szkoło! - Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

          •    Każdy 1 września to dla uczniów rozpoczęcie nowego etapu ich życia - kolejnej podroży i zarazem wielkiej przygody, która trwa prawie 10 miesięcy. Etapu, który skupia na sobie wiele różnych oczekiwań uczniów, nauczycieli i rodziców. Wszyscy po wakacyjnej przerwie stają u jego progu pełni zapału, sił, ale i obaw.

               Nowy rok rozpoczęliśmy mszą świętą sprawowaną w intencji uczniów i nauczycieli przez księdza proboszcza Romana Siłucha. Następnie udaliśmy się do szkoły, gdzie powitała wszystkich Pani Dyrektor Wiesława Rolewicz, która omówiła sprawy organizacyjne, przedstawiła nauczycieli i wychowawców poszczególnych klas oraz nowych uczniów.

               W słowach skierowanych do uczniów Pani Dyrektor podkreśliła, że rozpoczynający się rok szkolny w znacznej mierze zależy od każdego z nich, od jego motywacji, zaangażowania oraz obowiązkowości. Zwracając się do nauczycieli zaakcentowała, iż bogactwem każdego człowieka są: uśmiech, przyjazny gest i pogodne słowo.

               Kończąc swoje wystąpienie, Pani Dyrektor życzyła uczniom, aby systematyczna i solidna praca w ciągu całego roku doprowadziła ich do osiągnięcia wielu sukcesów, rodzicom cierpliwości i powodów do zadowolenia oraz owocnej współpracy ze szkołą, nauczycielom siły i satysfakcji z wykonywanej pracy.

               Jednak 1 września to też rocznica wybuchu II wojny światowej. Społeczność naszej szkoły pielęgnuje pamięć o poległych bohaterach i wydarzeniach tego okresu. Dlatego też nie zabrakło symbolicznej minuty ciszy.

               Po oficjalnej inauguracji roku szkolnego 2022/2023 uczniowie pełni energii i sił do pracy, spotkali się z wychowawcami.

               Zaczynamy wspólną podróż -  pracę i naukę, a rytm dnia będzie nam wyznaczał szkolny dzwonek.

             Anna Osiak