• Wycieczka do Sandomierza

          •    W poniedziałek,  23 maja br., mieliśmy okazję odwiedzić miejsce bardzo mocno związane z historią Polski i  położne podobnie jak Rzym na siedmiu wzgórzach, a mianowicie Sandomierz.

               Wycieczka była nie lada wyzwaniem. Wyjazd zaplanowany został na 6.10, a podróż miała trwać aż 5 godzin. Kiedy dotarliśmy do celu, czekała już na nas pani przewodnik. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia wąwozem lessowym, nazywanym również Wąwozem Królowej Jadwigi. Po wyjściu z wąwozu zeszliśmy do podziemi służących sandomierskim kupcom do składowania towarów handlowych. Podziemia znane są też jako lochy, a to dzięki legendzie o Halinie Krępiance, która ratując miasto, została zasypana z Tatarami w tajemnych korytarzach. Z podziemi udaliśmy się na taras widokowy Bramy Opatowskiej, skąd mogliśmy nacieszyć nasze oczy piękną panoramą Sandomierza.

               Kolejnym punktem wycieczki było muzeum, a w nim wystawa figur woskowych przygotowana myślą o fanach serialu  „Ojciec Mateusz” - Świat Ojca Mateusza”. Spotkaliśmy tam: Pluskwę, Natalię, inspektora Możejkę, Gibalskiego, Nocula i oczywiście ojca Mateusza. Po sesji fotograficznej w kuchni Natalii, na posterunku policji i w pałacu biskupim udaliśmy się do Zbrojowni Rycerskiej Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Tam cofnęliśmy  się  w czasie i przenieśliśmy pod Grunwald. Wcielając się w postacie Zawiszy Czarnego, króla Władysława Jagiełły, księcia Witolda i  mistrza krzyżackiego Urlicha von Jungingiena wzięliśmy udział w żywej lekcji historii.

               Po wyjściu ze zbrojowni mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek, a później udaliśmy się na obiad. Nasza wizyta w Sandomierzu powoli dobiegała końca. Ostatnią atrakcją był rejs statkiem po Wiśle. Przejażdżka po królowej polskich rzek, wpłynęła na nas relaksująco.

               Podczas drogi powrotnej dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki i śpiewaliśmy znane przeboje. Młodsze dzieci, które były bardziej utrudzone przysypiały. Wróciliśmy o 21.30.

               Co zapamiętamy z wyprawy do Sandomierza? Oczywiście oprócz tego co usłyszeliśmy od pani przewodnik i zobaczyliśmy sami. Otóż to, że w Sandomierzu jest  dużo schodów. Jeden z uczestników wycieczki liczył je i tych, które pokonaliśmy było  ok. 1500. No i oczywiście to, że przeszliśmy ok. 6 km. Tak więc wycieczka nie tylko poszerzyła nasze horyzonty wiedzowe, ale pozytywnie wpłynęła na naszą kondycję.

             

          • Egzamin ósmoklasisty

          •    Ruszyły tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. We wtorek, 24 maja 2022, uczniowie  przystąpili do pierwszego z trzech egzaminów - egzaminu z języka polskiego.

               W środę, kolejny egzamin z matematyki, w czwartek ósmoklasiści przystąpią do egzaminu z języka angielskiego.                          

               Egzamin z języka polskiego składał się z dwóch części i trwał 120 min. Na napisanie sprawdzianu z matematyki uczniowie mają 100 min, z kolei test umiejętności z języka obcego nowożytnego trwa 90 min.

               Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej.

               Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a ich wyniki przysłane do szkoły 1 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają również uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

                Życzymy naszym uczniom, jak najlepszych wyników z egzaminu.

               Trzymamy kciuki, aby zdobyte punkty umożliwiły Wam dostanie się do wybranej szkoły średniej.

          • Dzień Dobrych Uczynków

          •    19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków, czyli święto społecznych i bezinteresownych działań. Każdy z nas może codziennie zrobić dobry uczynek, który sprawi, że ktoś poczuje się lepiej. Takiej nietrudnej sztuki sprawiania komuś radości warto uczyć dzieci od najmłodszych lat. Gdyby wszyscy codziennie czynili dobro dla innych, świat byłby o wiele piękniejszy.

               Nasi uczniowie mieli wiele pomysłów na dobre uczynki. Pamiętali, że należy je sprawiać nie tylko ludziom i zwierzętom, ale i naszemu środowisku.

               Pomysły uczniów: bądź miły, uśmiechaj się, zadzwoń do kolegi, dziadków, pomóż koledze w nauce, powiedz komplement, pomagaj w domu, odwiedź kogoś, przygotuj posiłek, zapytaj o samopoczucie, kup drobny prezent, oszczędzaj wodę, energię, posprzątaj śmieci w okolicy, wspomóż schronisko, akcję charytatywną.

               Pamiętajmy, że o dobroci świadczą nie tylko wielkie czyny, ale małe uczynki na miarę naszych możliwości.

            /-/ Elżbieta Sochaj

             

          • Konkurs recytatorski im. K. Makuszyńskiego

          •    Dnia 17 maja br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach, odbyły się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego im. K. Makuszyńskiego.

            Naszą szkołę reprezentowało 7 uczniów z klas I-VII.

            Na konkurs wykonawcy mieli przygotować wiersz i fragment prozy dowolnego autora.

            Umiejętności recytatorskie oceniało Jury w składzie: p. Dorota Todorska, p. Maria Kozioł i p. Janusz Eleryk.

             

              Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się:

            ·         w kategorii klas I-III : Zuzanna Śledź

            ·         w kategorii klas IV-VI: Małgorzata Gajowniczek

            ·         w kategorii klas VII-VIII: Bartosz Adamiak, Patrycja Cabaj, Liliana Składanowska

              

              Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali pamiątkowy dyplom, a laureaci nagrody książkowe ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wodyniach.

             

            Serdecznie gratulujemy laureatom Konkursu i trzymamy kciuki za sukcesy w kolejnym etapie!

            Dziękujemy wszystkim za godne reprezentowanie szkoły!

             

          • Pierwsza pomoc - jak bezpiecznie jej udzielić?

          •    W dniu 17 maja br., uczniowie kl. VIII przeprowadzili warsztaty ratownicze dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Warsztaty te miały na celu przygotownia dzieci do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

               Dzieci uczyły się technik służących do przywracania krążenia krwi i oddechu u poszkodowanego w czasie zatrzymania krążenia. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie czynności ratownicze podjąć w czasie zadławienia i złamania. "Młodzi ratownicy" układali "poszkodowanego przytomnego" w pozycji bezpiecznej. 

               Wszystkie dzieci, pod czujnym okiem nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa i swoich starszych kolegów, z wielką chęcią i zaangażowaniem brali udział w tym wydarzeniu. 

            /-/ Mariola Jaroszewska

          • TURNUSY REHABILITACYJNE DLA DZIECI ROLNIKÓW UBEZPIECZONYCH W KRUS 2022

          • https://wysokomazowiecki.pl/assets/components/phpthumbof/cache/logo-krus.d302528570444fb32a569527e0d8bedf.jpg

             

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w okresie wakacji letnich organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w Kasie. Wypoczynek dzieci łączony jest z programem rehabilitacji leczniczej w zakresie wad postawy i chorób układu ruchu oraz układu oddechowego. Dzieci kierowane na turnus rehabilitacyjny muszą być samodzielne i zdolne do samoobsługi. Turnus rehabilitacyjny trwa 21 dni.

             

            Zasady kierowania dziecka na turnus rehabilitacyjny:

            1. Przynajmniej jedno z rodziców (prawnych opiekunów) podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy. Jeżeli rolnik ubezpieczony jest na wniosek w pełnym zakresie – ubezpieczenie powinno trwać nieprzerwanie, co najmniej rok.
            2. Wiek - dzieci urodzone w latach 2007 – 2015 (7 - 15 lat).
            3. Podstawą skierowania dziecka na turnus rehabilitacyjny jest „wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą” stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne (Dz. U. z 2013 r. poz. 860). Wniosek powinien być wystawiony przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza specjalistę, przez którego leczone jest dziecko.
              Do wniosku należy dołączyć formularz z „informacją o stanie zdrowia dziecka wraz z oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego”.

            Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci posiadające orzeczenie o niepełnosprawności.

            Wyjazd dzieci na turnus rehabilitacyjny następuje z siedziby Placówki Terenowej KRUS w Siedlcach pod nadzorem wyznaczonych pracowników odpowiedzialnych za bezpieczny przejazd dzieci na trasie KRUS – ośrodek rehabilitacyjny. Przewóz dzieci odbywa się wynajętym autokarem.

            Odpłatność za pobyt oraz koszt podróży dziecka w całości pokrywa KRUS.

            Dzieci uczestniczące w turnusach rehabilitacyjnych ubezpieczone są od następstw nieszczęśliwych wypadków przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

             

            W 2022 r. Placówka Terenowa KRUS w Siedlcach posiada miejsca na turnusy rehabilitacyjne:

            - dla dzieci ze schorzeniami układu ruchu w :

            Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Horyńcu Zdroju           w terminie 17.07 - 06.08.2022 r.

            Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS w Jedlcu                          w terminie 01.08 - 21.08.2022 r.

             

            W przypadku zainteresowania skierowaniem dziecka na turnus rehabilitacyjny należy zgłosić się do najbliższej jednostki organizacyjnej KRUS po druki: „wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą” oraz „informację o stanie zdrowia dziecka wraz z oświadczeniem rodzica/opiekuna prawnego”. Do wniosku należy również dołączyć wypełniony druk „informacje podawane w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której dane dotyczą’. Druki są dostępne również na stronie internetowej Kasy www.krus.gov.pl

             

            Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów:

            (25) 640 46 57 lub (25 ) 640 46 17

             

            PT KRUS w Siedlcach

            ul. Brzeska 39

            08-110 Siedlce

            e-mail: siedlce@krus.gov.pl

             

             

            TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW - DO 30.05.2022 r.

             

          • Międzynarodowy Konkurs Kangur Matematyczny – wyniki

          •    Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur odbył się 17 marca 2022 r. Jest on w obecnej chwili najbardziej masową imprezą matematyczną na świecie, biorą w nim udział uczniowie z 60 krajów położonych na wszystkich kontynentach.

              Zadania w teście mają wysoki stopień trudności i wymagają od ucznia zdolności matematycznych, szerokiej wiedzy i dużej umiejętności logicznego myślenia.

              W Konkursie Matematycznym wzięło udział 27 uczniów naszej szkoły.

            Niemalże dwa miesiące z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki Kangura.

               Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w Konkursie Kangur Matematyczny 2022 wyróżnienia otrzymali:

            w kategorii Żaczek:

            • Maciej Adamiak – klasa 1
            • Zuzanna Śledź – klasa 2
            • Michał Osiak – klasa 2
            • Aleksander Lewandowski – klasa 2

            w kategorii Maluch:

            • Filip Karpiński – klasa 4

            w kategorii Kadet:

            • Bartosz Adamiak – klasa 7

             

            Wynik bardzo dobry w kategorii Beniamin uzyskała:

            • Julia Śledź – klasa 6

             

            GRATULUEJMY ZWYCIĘZCOM!

            DZIĘKUJEMY WSZYTKIM UCZESTNIKOM ZA UDZIAŁ W KONKURSIE.

             

          • Spotkanie z absolwentem szkoły

          •    Uczniowie klasy 4 i 7 w ramach zajęć z doradztwa zawodowego  uczestniczyli w spotkaniu z absolwentem naszej szkoły p. Marcinem Polakiem, które zorganizował p. Tomasz Osiński.

               Pan Marcin opowiedział o swoich wyborach zawodowych i zachęcał uczniów do podejmowania śmiałych kroków w planowaniu swojej przyszłości. Przypomniał też uczniom, to, co mówi każdy nauczyciel: „nauka to potęgi klucz…i nieśmiertelności, bo czy można zapomnieć o poetach, czy naukowcach, którzy swoją wytężoną pracą przyczynili się do rozwoju polskiej kultury i nauki?” Temat nieśmiertelności był tematem przewodnim spotkania. Nasz prelegent przedstawił wizję bycia nieśmiertelnym, ale do tego trzeba zaangażowania, cierpliwości i odwagi. Oczywiście uczniowie wiedzieli, że pan Marcin ma na myśli nieśmiertelność w znaczeniu metaforycznym, czyli takim w jaki pamiętamy ludzi wielkich duchem. I do tego zachęcał nasz absolwent.

               Na koniec podziękowaliśmy Panu Marcinowi za poświęcony czas i życzyliśmy dalszych sukcesów naukowych, zawodowych i osobistych. I poznaliśmy na własnym podniebieniu, że dobre wychowanie wynosi się z domu i ze szkoły, ponieważ pan Marcin podzielił się z nami otrzymanymi słodkościami.

             /-/ Tomasz Osiński

             

          • Koncert muzyczny „Spotkania z muzyką”

          •    W dniu 29 kwietnia br.,  naszą szkołę odwiedziła grupa artystów z Filharmonii Narodowej w Warszawie. Tym razem artyści zaprezentowali program muzyczny pod tytułem „Piosenki z kapelusza”, czyli magiczne - bajkowe utwory w profesjonalnym wykonaniu. Pośród wykonanych piosenek znalazły się takie przeboje, jak: Czarny Ali Baba, Smerfy oraz Nie pieprz Pietrze.

               Występ artystów wszystkim bardzo się podobał, a świadczyły o tym liczne brawa publiczności oraz owacje na stojąco.

            /-/ Magdalena Świderska

          • Pomoc dla Michalinki !

          •    Jesteśmy szkolną wspólnotą, która nie jest obojętna na problemy innych, szczególnie takie jak ciężka choroba. Nasi uczniowie dali dowód na to, jak wielkie mają serca.

               W naszej szkole, 28 i 29 kwietnia zorganizowano kiermasz słodkości, aby wesprzeć zbiórkę pieniędzy na przeszczep komórek macierzystych Michaliny Mularczyk. Dziewczynka walczy o powrót do normalnego życia i chce stanąć na własne nogi.

               Cała spoleczność szkolna bardzo się zaangażowała w akcję pomocową. Ciast, babeczek, muffinek i innych słodkości było bardzo dużo - więcej niż planowaliśmy, dlatego kiermasz trwał dwa dni. Chętnych do zakupu również nie brakowało, ustawiały się nawet kolejki do stoiska.  

            Kiermasz był bardzo przyjemnym wydarzeniem w naszej szkole.

            Zebrana kwota - 1033.81 zł – została policzona komisyjnie i wpłacona na rachunek bankowy fundacji „Zdążyć z Pomocą”.

            Dziękujemy wszystkim za wsparcie i chęć niesienia pomocy.

            /-/ Elżbieta Sochaj

             

          • Biegi z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          •    3 maja br. w Seroczynie, po dwuletniej przerwie odbyły się jubileuszowe – XXX Biegi Majowe im. Jana Polaka pod hasłem „Zwycięzcą jest każdy, kto ukończy bieg".

               Wydarzenie zgromadziło nie tylko uczestników biegów, ale także kibiców i całe rodziny chcące spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu. Celem wydarzenia było uczczenie rocznicy Konstytucji 3 Maja, upowszechnienie masowego biegania dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.

               Sportowe wydarzenie uzupełniały różnego rodzaju atrakcje, które przez cały czas trwania zawodów odbywały się na placu szkolnym.

              Biegi przeprowadzono w czterech kategoriach wiekowych, na różnych dystansach. Naszą szkołę reprezentowało 15 uczniów.

               Najszybsi okazali się chłopcy w I kategorii wiekowej – rocznik 2013 i 2014 i to oni znaleźli się na podium, zdobywając I, II, III miejsce:

            I miejsce – Przemysław Śledź

            II miejsce – Maciej Adamiak

            III miejsce – Michał Osiak

             

            Gratulujemy zwycięstwa! BRAWO!

             

            Wszystkim uczniom dziękujemy za udział w biegach.

             

          • Wiwat 3 Maj

          •    W dniu 29 kwietnia, w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 231. rocznicy uchwalenia  Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi.

               Uczniowie oddziału przedszkolnego, klas I-II, IV, VI, VII zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce patriotycznej. Podczas recytacji uczniowie przybliżyli ważne wydarzenia z historii Polski: obrady Sejmu Wielkiego, postanowienia konstytucji oraz jej twórców. Konstytucja 3 maja 1791 roku była dokumentem nowatorskim, który pierwszy w Europie normalizował zasady ustroju politycznego i społeczno- gospodarczego państwa. W tle przewijały się fragmenty utworów o tematyce religijnej, które jak wiemy były elementem rewolucji moralnej, czyli walki o polskość w czasach zaborów. Konstytucja była opóźnioną, ale jakże ważną próbą  ratowania Polski.

                Dzieci młodsze wierszem i piosenką  upamiętniły dzień 2 maja - Święto Flagi.

                                                                                                                         /-/ Bożena Nowak

          • Dzień Ziemi

          •    W dniu 27 kwietnia br.  w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Akcja ta jest prowadzona corocznie wiosną. Jej celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Do obchodów Dnia Ziemi przyczyniła się katastrofa ekologiczna, kiedy to w 1969 r. u wybrzeża Stanów Zjednoczonych została uszkodzona platforma wiertnicza i wydobyło się kilka tysięcy galonów ropy. Zdarzenie to doprowadziło do dewastacji środowiska na duży okres czasu i śmierci wielu organizmów wodnych, w tym ptaków i ryb.

               W tym roku, w naszej placówce ten dzień obchodziliśmy pod hasłem ,,Zainwestuj w naszą planetę”. Należy inwestować w naszą Matkę Ziemię, ponieważ nas karmi, leczy, cieszy wzrok pięknym widokiem i daje życiodajny tlen. Tego dnia nasza społeczność szkolna zdała egzamin z poszerzenia wiedzy na temat środowiska  naturalnego i jego ochrony oraz praktycznie w postaci sprzątania najbliższej okolicy, a w szczególności poboczy dróg. Zebraliśmy bardzo dużo plastiku i szkła. Teraz pobocza naszych dróg wyglądają dużo lepiej.

               Na sam koniec, uczniowie zaprezentowali się w strojach ekologicznych na pokazie mody ekologicznej.

               Dziękujemy wszystkim nauczycielom oraz uczniom zaangażowanym w tegoroczne obchody Dnia Ziemi. Na zakończenie niech zostaną z nami słowa piosenki z apelu szkolnego ,,Auto nie, rower tak".

            /-/ Anna Adamiak

          • Wielki sukces naszych uczniów w konkursie Weltsprachen Kinder

          •    26 października 2021 r. oraz 13 marca 2022 r. młodzież z klas siódmych, wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego Weltsprachen Kinder organizowanym przez Wydawnictwo Synapsa.

            Na podium w naszej szkole uplasowali się:

            Sesja jesienna:

            I miejsce w Polsce i tytuł zwycięzcy – Bartosz Adamiak

            I miejsce w Polsce i tytuł zwycięzcy – Patrycja Cabaj

            I miejsce w Polsce i tytuł zwycięzcy – Paweł Żydak

            Sesja zimowa:

            II miejsce w Polsce i tytuł laureata – Oliwia Płatkowska

            II miejsce w Polsce i tytuł laureata – Maja Śledź

             

               Gratulujemy tak wysokich wyników. Dziękujemy pozostałym uczestnikom za udział w konkursie i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego.

            Koordynatorem konkursu była p. Sylwia Szaniawska.

            /-/ Sylwia Szaniawska

          • Konkurs „Modlitwa w języku obcym”

          •    4 kwietnia odbył się szkolny konkurs „Modlitwa w języku obcym” zorganizowany przez p. Tomasza Osińskiego, p. Kingę Wąsowską i p. Sylwię Szaniawską. Uczniowie mogli zmierzyć się z nie lada zadaniem, jakim było powiedzenie modlitwy „Ojcze nasz” w języku niemieckim oraz w języku angielskim. A oto zwycięzcy:

            I miejsce w języku niemieckim Maja Śledź klasa VII,

            I miejsce w języku angielskim klasy I-III Zuzanna Śledź klasa II,

            I miejsce w języku angielskim klasy IV-VIII Małgorzata Gajowniczek klasa VI.

             

               Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

            /-/ Sylwia Szaniawska

          • Światowy Dzień Książki

          •    23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyce związanej z ochroną praw autorskich. Jest to święto nie tylko autorów, ale również ilustratorów, wydawców i czytelników. Jednym słowem wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób stykają się z książką.

               Z tej to okazji, 26 kwietnia, w naszej szkole została przeprowadzona akcja czytelnicza. Jej głównym założeniem było „zarażenie wszystkich czytaniem”. Czytali zarówno uczniowie jak i nauczyciele.


              Wszystkim czytelnikom życzymy pięknych chwil spędzanych nad lekturą! Niech czytanie stanie się dla Was źródłem wspaniałych przygód i przeżyć!

            /-/ Anna Osiak

          • Wyjazd do Siedlec

          •    W środę, 20 kwietnia, uczniowie klas 0 -  VIII z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Jechaliśmy dużą grupą, dlatego też organizatorki podzieliły program na starszych (IV – VIII) i młodszych (0-II).     

               W programie kulturowo – edukacyjnym grupy młodszej znalazło się NoveKino, w którym wystawiany był  spektakl teatralny „Alladyn” przygotowany przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa. Przedstawienie bardzo się podobało. Dzieci z wypiekami na twarzy śledziły losy miłości Alladyna i pięknej Jasminy. Spektaklowi towarzyszyła dobra muzyka i taniec.

               Po spektaklu uczniowie wybrali się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach. Strażacy przywitali ich w specjalnej Sali Edukacyjnej „Ognik”. Prowadzący zajęcia z wielkim entuzjazmem opowiadali o swojej pracy i angażowali dzieci do rozwiązywania różnych zadań. Uczniowie zapoznani zostali z pracą, wyposażeniem strażaków oraz zasadami bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Później przymierzali kask i zadawali pytania prowadzącym.

               Na zakończenie wizyty dzieci podziękowały strażakom za miłe przyjęcie i zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

               W programie wycieczki uczniów klas starszych znalazły się Kręgielnia „Factory” i również NoveKino. Już sama myśl o wizycie w kręgielni wprawiała ich w dobry nastrój. Jednak półtorej godziny dobrej zabawy szybko minęło. Z żalem opuszczali tory. Pozostawiwszy nierozstrzygnięte rundy, udali się na spektakl „Mitologia”, wystawiany przez artystów Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. 

               Aktorzy w dość obrazowy i chwilami zabawny sposób przybliżyli im losy herosów i bogów przeplatające się z losami ludzi. Nie zabrakło najznamienitszych postaci mitologicznych: Syzyfa, Ariadny i Tezeusza, Orfeusza i Eurydyki, Heraklesa, Hadesa i Persefony, Zeusa, Hefajstosa, Hermesa. Mity wiązała ze sobą osoba Pytii – wyroczni, która przepowiadała bohaterom przyszłość. Całość sztuki osnuta była tajemniczością.

               Zarówno dla starszych, jak i dla młodszych uczniów wyjazd okazał się miłą odskocznią od tradycyjnej nauki, ale zarazem cenną lekcją praktyczną. Wszyscy wrócili pełni entuzjazmu.

             

               Serdecznie dziękujemy firmie Usługi Transportowe Zofia Wisińska z Kienkówki za bezpłatny transport i miłą obsługę.

            /-/ Katarzyna Rosada

            /-/ Anna Osiak