• Spotkanie mikołajkowe w MOK w Siedlcach

          •    W dniu 10 grudnia br. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach z okazji mikołajek odbyły się występy artystyczne dzieci, pracowników, wolontariuszy i rodziców ze Stowarzyszenia "Zawsze Razem" - Stowarzyszenie Na Rzecz Osób z Zespołem Downa".

               Uczeń naszej szkoły - Dominik Kozioł wystąpił w przedstawieniu "Pokaz mody", występując w stroju kosmonauty. Na scenie czuł się swobodnie. Cieszymy sie, że w pewnym stopniu reprezentował naszą społeczność szkolną

               Dominikowi życzymy ciekawych przygód na scenie teatralnej.

          • W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia

          •    Czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych w roku. Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami.
               Dlatego też tradycją naszej szkoły są coroczne jasełka przygotowywane przez uczniów pod opieką nauczycieli. 15 grudnia w świąteczną atmosferę wprowadzili nas uczniowie klasy VI, którzy przygotowali przedstawienie jasełkowe: „Świąteczna ulica”. Inscenizacja zobrazowała jak bardzo ludzie są zabiegani we współczesnym świecie i zapominają o tym, co najważniejsze  w życiu czyli miłość, nadzieja i czas spędzony z rodziną.

               Po występie głos zabrała Pani Wiesława Rolewicz, która złożyła wszystkim serdeczne, świąteczne życzenia.

               Spotkanie miało bardzo uroczysty charakter. Swoją obecnością zaszczycili nas: przewodniczący Rady Gminy Wodynie Pan Mirosław Michalczyk, proboszcz ks. Roman Siłuch oraz emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły.

               Nad przebiegiem uroczystości czuwali: p. Tomasz Osiński, p. Elżbieta Sochaj, p. Kinga Wąsowska, p. Katarzyna Rosada, p. Małgorzata Ambroziak i p. Anna Adamiak.

            Elżbieta Sochaj

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM WESOŁYCH, ZDROWYCH I POGODNYCH

            ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA.

             

          • Gminny turniej piłki siatkowej

          •   13 grudnia na hali sportowej w Zespole Szkół w Wodyniach odbył się gminny turniej piłki siatkowej dziewcząt. Poziom zawodów był bardzo wyrównany. Wszystkie drużyny w końcowym rezultacie zdobyły ten sam dorobek punktowy po jednym zwycięstwie i jednej przegranej. O końcowej klasyfikacji zadecydowała mała tabela punktowa. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wzorowo. W każdym meczu zostawiły na boisku wiele serca i ambicji, tworząc ciekawe widowisko sportowe. Wszystkie drużyny nagrodzone zostały medalami i pucharami. Turniej odbył się pod patronatem Wójta Gminy Wodynie Pana Wojciecha Klepackiego.

             

            Poszczególne wyniki :

            Ruda Wolińska  - Wodynie 2:1

            Wodynie -  Seroczyn 2:1

            Seroczyn - Ruda Wolińska 2:1

             

            O końcowej klasyfikacji zadecydowały punkty zdobyte w poszczególnych setach.

             

            Klasyfikacja końcowa:

            1 miejsce - SP Seroczyn

            2 miejsce - SP Wodynie

            3 miejsce - SP Ruda Wolińska

             

            Gratulujemy dziewczętom!

            Kamil Stanisławowski

          • Mikołajkowy wyjazd do Siedlec klas młodszych

          •    Dnia 7 grudnia 2023 roku uczniowie klasy pierwszej i drugiej oraz nasi milusińscy z oddziału przedszkolnego pojechali na mikołajkową wycieczkę do Siedlec. Pierwszym punktem programu była wizyta w sali zabaw „Kids Paradise”, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji: małpi gaj, dwie zjeżdżalnie klasyczne, trampoliny, karuzela palma, zjeżdżalnia pontonowa, strefa armatek pneumatycznych, strzelających specjalnymi piłeczkami z gąbki. Do nauki  i zabawy dzieci mogły wykorzystywać monitory dotykowe i panele zabaw. W sali zabaw dzieci doskonaliły swoją sprawność ruchową, zręczność i orientację przestrzenną. Był to również czas na wzmocnienie więzi między dziećmi oraz nawiązanie przyjacielskich relacji.     

               Kolejnym punktem programu było wspólne spożycie posiłku w restauracji oraz obejrzenie w Kinie Helios filmu pt. „Trolle 3”. Bohaterami trzeciej części filmu, pełnego tańca i muzyki, jest para trolli Poppy i Mruk. Poppy odkrywa, że Mruk ma sekretną przeszłość. Był kiedyś częścią fenomenalnego boysbandu, BroZone, wraz ze swoimi czterema braćmi: Floydem, Johnem Dory, Sprucem i Clayem. BroZone rozpadł się, a Mruk od tamtej pory nie widział swoich braci. Para trolli wyrusza w pełną emocji podróż, aby odnaleźć braci Mruka. Film uczy, jak ważna jest siła rodziny, jak potrzebna jest praca w grupie, słuchanie siebie nawzajem, empatia, rozumienie pragnień innych, a więc to wszystko co potrzebne jest do tworzenia silnych i szczęśliwych więzi międzyludzkich.

              Uczniowie zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.                                                                    

             

            Małgorzata Ambroziak

          • Mikołajkowy wyjazd do Siedlec klas III-VIII

          •    W czwartek, 7 grudnia, uczniowie klas III-VIII wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Siedlec. W programie znalazło się coś dla ciała i coś dla ducha. Jednym słowem wiele atrakcji.

               Pierwszym punktem wyjazdu był Park Trampolin Jumpout, gdzie przez prawie dwie godziny uczniowie poprawiali swoją kondycję fizyczną. Dopisywały im humory i niektórzy, gdyby było można, przedłużyliby swój pobyt. Wiadomo, że lubią wychowanie fizyczne, ale park trampolin to już wyzwanie i okazja do pokazania swoich akrobackich umiejętności.

               Zmęczeni, ale z pozytywnym nastawieniem, udaliśmy się do kina Helios. Obejrzeliśmy tam film „Wonka”. Muzyczną opowieść o historii Willy'ego Wonki, postaci z powieści Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”, przedstawiającą jego początki jako cukiernika. Film ukazuje problematykę współczesnego świata, w którym trudno jest spełnić swoje marzenia i czasami trzeba pokonać wiele przeciwności, żeby je urzeczywistnić. I chociaż nie był krótki, podobał się każdemu.

               Wszyscy uczestnicy uznali wycieczkę za udaną i zadowoleni wrócili do domu.

            Anna Osiak​​​​​​​

          • Mikołajki w szkole

          •    6 grudnia to dzień, który lubią i młodsi, i starsi. W naszej szkole wpisał się on już na stałe w kalendarz. Mikołajki, bo taki dzień kryje się pod tą datą, są akcją wynikającą z planu pracy Samorządu Uczniowskiego.

               Tradycyjnie imieniny św. Mikołaja podkreśliliśmy elementami stroju w kolorze czerwonym. Pojawiły się  czapki Mikołaja, rogi renifera oraz świąteczne sweterki i sukienki. Dodatkowo uczniowie z wielkim zapałem kolorowali podobizny św. Mikołaja. 

               W szkole cały dzień panowała radosna atmosfera. Nie zabrakło oczywiście słodkiego akcentu, piosenki w języku angielskim „We wish you a merry Christmas” i wspólnej fotografii.

               Teraz już tylko czekamy na najmilsze święta w roku - na choinkę, kolędy, prezenty.

            Anna Osiak

          • Wyróżnienie naszej uczennicy w konkursie powiatowym

          •  Niezmiernie miło nam poinformować, że uczennica klasy IV – Klaudia Cabaj otrzymała wyróżnienie w V Powiatowym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym „Krajobrazy Powiatu Siedleckiego” organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Siedlcach.

               Konkurs dla kategorii kl. IV-VI polegał na zrobieniu plakatu nt. „Moja gmina w obiektywie – piękno otaczającej przyrody”. W tej kategorii do organizatora wpłynęło 37 prac.

               Wręczenie nagród odbyło się 6 grudnia w Starostwie Powiatowym w Siedlcach. Gratulacje zwycięzcom złożyli Starosta Siedlecki Pan Karol Tchórzewski wraz z Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Panią Magdaleną Paczóską.  

            Klaudii składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

          • Spotkanie z Wolontariuszem

          •    W dniu 4 grudnia 2023 r. naszą szkołę odwiedził szczególny gość – Kawaler Orderu Uśmiechu, wolontariusz, społecznik, pracownik Siedleckiego Domowego Hospicjum dla Dzieci - Pan Tomasz Skóra. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, które obchodzone jest każdego roku w dniu 5 grudnia.

               Pan Tomasz opowiedział dzieciom, na czym polega praca wolontariusza, w jaki sposób zebrane dary są przekazywane na rzecz potrzebujących, jak można zostać wolontariuszem. Dzieci dowiedziały się o pracy Siedleckiego Hospicjum Domowego, o trudnościach z którymi zmagają się podopieczni, o możliwościach pomocy chorym dzieciom.

               Uczniowie mogli z bliska obejrzeć Order Kawalera Uśmiechu, którego posiadaczem jest Pan Tomasz, posłuchać w jaki sposób i za co można go otrzymać.

               Pan Tomasz podczas spotkania przekazał całej społeczności szkolnej ideę wolontariatu, czyli bezinteresownego niesienia pomocy innym, zaakcentował potrzebę otwartości na los drugiego człowieka, angażowanie się w działania na rzecz innych.

            Serdecznie dziękujemy za poświęcony czas, oraz pouczającą lekcję na temat pomagania innym.

               Spotkanie zostało zorganizowane przez Szkolne Koło Wolontariatu, które zachęca do pomagania przez cały czas, oraz dziękuje Uczniom i Rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie.

             Aneta Dąbrowska

          • Sukcesy naszych uczniów w Turnieju Tenisa Stołowego

          •    W niedzielę, 3 grudnia, WLKS Nowe Iganie we współpracy z GOK Suchożebry zorganizował Mikołajkowy Turniej Tenisa Stołowego w Zespole Oświatowym w Krześlinie. W turnieju wzięło udział 40 zawodników. Nie zabrakło tam uczniów naszej szkoły, którzy pokazali ogromne umiejętności tenisowe. Jak się okazuje, godziny spędzone przy stole tenisowym nie idą na marne.

               W kategorii klas V-VIII pierwsze miejsce w turnieju zajął Kacper Będkowski natomiast w kategorii klas I - IV na podium staneli Aleksander Lewandowski - II miejsce i Michał Osiak - III miejsce. Chłopcy otrzymali medale, dyplomy oraz statuetki.

               Chłopakom serdecznie gratulujemy.

               Już niebawem wyniki szkolnego turnieju tenisa stołowego, który zaraz po piłce nożnej staję się ulubioną dyscypliną sportową naszych uczniów :) "

            Kamil Stanisławowski

            Źródło: GOK Suchożebryhttps://www.facebook.com/goksuchozebry/

          • Śniadanie Daje Moc

          •    1 grudnia po raz kolejny uczniowie klas 0 - III wraz z wychowawczyniami przystąpili do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Wydarzenie to poprzedzone zostało pogadanką o zasadach zdrowego odżywiania, po czym uczniowie mogli przygotować wielką śniadaniową ucztę - wyjątkowe śniadanie! Śniadanie, które miało dać wszystkim MOC, czyli energię do pracy, zabawy i nauki. Na stolikach znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju, masło, wędliny, jajka, sery, owoce, warzywa, soki owocowe i woda.

               Dzieci popisały się kreatywnością inspirując się młodymi bohaterami programu Master Chef. Takie praktyczne zajęcia wszystkim bardzo się podobały, a apetycznie wyglądające śniadanko zostało zjedzone ze smakiem. Nie możemy doczekać się przyszłego roku i kolejnego „Dnia Zdrowego Śniadania”.

               Może w przyszłości i ktoś z naszych uczniów zostanie zwycięzcą tego prestiżowego programu kulinarnego propagującego zdrowe odżywianie.

                                                                                                                                     Anna Pietrasik

          • Spotkanie z policjantem

          •    We wtorek, 28 listopada odbyło się spotkanie uczniów klas III – VIII z przedstawicielem policji  Komisariatu Policji w Skórcu  mł. asp. Tomaszem Rytel (dzielnicowy Gminy Wodynie).

               Podczas spotkania policjant omówił zagadnienia zawarte w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich, wyjaśniając czym jest demoralizacja oraz czyn karalny. Mundurowy podał przykłady przejawów demoralizacji takich jak wagary, wandalizm, picie alkoholu, palenie tytoniu, używanie narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających. Zwrócono również uwagę na środki wychowawcze i poprawcze stosowane przez sąd wobec nieletnich, którzy wykazują przejawy demoralizacji i dopuszczają się czynów karalnych. Policjant omówił  również tematykę związaną z bezpieczeństwem w sieci i cyberprzemocą w naszej szkole.

            Spotkanie z policjantem jest jednym z wielu działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole.

             

             Elżbieta Sochaj

          • Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

          •    W niedzielę, 19 listopada 2023 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Był to przede wszystkim dzień refleksji i pamięci o osobach, które straciły życie na drodze bądź zostały poważnie ranne w wypadku drogowym.

               Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci obchodzony był w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Następnie w 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

               Nasza szkoła również włączyła się w obchody Dnia Pamięci: uczniowie klasy VI samodzielnie wykonali pełne kreatywności odblaski, natomiast uczniowie pozostałych klas obejrzeli filmy edukacyjne o bezpieczeństwie na drodze. Poprzez takie działania chcemy uświadamiać uczniów do czego prowadzi nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego i lekceważenie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

               Korzystając z drogi, zawsze pamiętajmy, że to od naszego zachowania, podjętych decyzji zależy bezpieczeństwo nasze oraz pozostałych uczestników ruchu.

            Edyta Rucińska

          • „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII” w naszej szkole

          • Ile wody potrzeba do produkcji ubrań mieszczących się w jednej szafie? Czy dżdżownice jedzą plastik? Ile śmieci rocznie produkuje każdy z nas? Czy Europa może być pierwszym na świecie neutralnym klimatycznie kontynentem? Odpowiedzi na te pytania uzyskali uczniowie naszej szkoły, którzy wzięli udział w akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VIII”, organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

               Tematyka tegorocznej Lekcji dotyczyła zmian klimatu oraz sposobów jego ochrony. Uczniowie dowiedzieli się, co wpływa na zmiany klimatu, jakie są efekty tych zmian i jak można je powstrzymać. Zdobyli praktyczne wskazówki, co oni sami mogą zrobić, w swoim najbliższym otoczeniu, by ograniczać negatywny wpływ człowieka na środowisko. Poznali rozwiązania służące przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu w miastach oraz możliwości wykorzystania Funduszy Europejskich w tym obszarze.  

               Przez zagadnienia związane ze skutkami zmian klimatycznych, przeprowadził uczniów Tomasz Michniewicz – jeden z najbardziej znanych polskich podróżników. Uczniowie zdobywali wiedzę o klimacie oglądając film z jego udziałem, czytając komiks, który powstał specjalnie na potrzeby projektu, a także rozwiązując zadania w broszurach edukacyjnych.

               Nasza szkoła otrzymała pakiet bezpłatnych materiałów dydaktycznych, a także upominki dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w akcji.

               Dostaliśmy również możliwość udziału w konkursie „Projekt: klimat!”, w ramach którego uczniowie mogą nagrać krótki film o zmianach klimatu w okolicy oraz sposobach im przeciwdziałania i zawalczyć o cenne nagrody.

            Więcej o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

             

          • Spotkanie autorskie

          •    24 listopada 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-VI wzięli udział w spotkaniu z pisarzem i ornitologiem Panem Maciejem Cmoch. Temat przewodni spotkania to „Warsztat fotografa przyrody, czyli jak wtopić się w tło i uchwycić nieuchwytne”.

               Była to pasjonująca opowieść o mieszkańcach naszych pól, łąk, wsi poparta prezentacją. Autor książki „Ptaki za miedzą” przybliżył dzieciom nazwy, wygląd i zwyczaje takich ptaków jak: jaskółka, dudek, zimorodek, sikorka, potrzeszcz, srokosz, wróbel, pustułka, czapla biała, bocian czarny, kuropatwa, czajka, łabędź niemy i łabędź krzykliwy. Aby wykonać niektóre fotografie Pan Maciej musiał wiele godzin wyczekiwać na odpowiedni moment, w zamaskowanym namiocie lub tratwie. 

               Spotkanie zrealizowano ze środków budżetu Państwa w ramach realizowanego przez szkołę Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 uchwalonego przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

             bibliotekarz:   Bożena Nowak