• ,, Trzymaj formę”

          •    W dniu 27 marca 2023 roku odwiedził nas Pan Marcin Polak w ramach programu ,,Trzymaj Formę” i przedstawił prezentację pt. ,,Dieta – specjalny sposób odżywiania czy styl życia?”. W prezentacji zostały ujęte głównie informacje dotyczące piramidy żywieniowej.

               Piramida żywieniowa to obraz, na którym jest ukazany zalecany przez specjalistów sposób odżywiania. To na tej jednej ilustracji umieszczone są najważniejsze zasady układania codziennego jadłospisu. Czym wyższy poziom piramidy - tym zalecana ilość spożywania żywności jest niewielka. Z piramidy żywieniowej łatwo zauważyć, iż po aktywności fizycznej podstawą diety są warzywa i owoce ( ¾ diety powinny stanowić warzywa a resztę owoce). Wielcy nieobecni piramidy to cukier czy słodycze.

               Podstawowa wersja piramidy jest zróżnicowana, czyli dostosowana dla osób znajdujących się w różnym przedziale wiekowym. Niektóre choroby wymagają indywidualnej diety.

               Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi za podzielenie się z nami tak cennymi informacjami oraz udzielone wskazówki.

            Anna Adamiak

          • Wykonało się…

          •    Wielkanoc to najważniejsze święto dla każdego chrześcijanina, gdyż upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją w naszej szkole celebruje się to wydarzenie, organizując uroczystą akademię. W tym roku uroczystość zorganizowano 5 kwietnia. Akademię rozpoczął uczeń Bartosz Adamiak witając panią Dyrektor Wiesławę Rolewicz, księdza proboszcza Romana Siłucha oraz zacne grono nauczycieli i  uczniów.

               Następnie uczniowie klasy ósmej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny przypominając o świątecznych zwyczajach oraz tradycjach, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie w polskich domach. Zagłębiliśmy się również w tajemnice Triduum Paschalnego, które będziemy przeżywali. Opiekę nad przygotowaniem akademii sprawowali pan Tomasz Osiński oraz pani Elżbieta Sochaj.

               Życzenia świąteczne wyśpiewały dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pani Katarzyny Rosada.

               Po uroczystości nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na Kartę wielkanocną. Wystawę prac można było podziwiać na korytarzu szkolnym. Zwycięzcy konkursu zostali wyłonieni przez Komisję Konkursową.

               Na zakończenie pani Dyrektor złożyła, z okazji zbliżających się świąt Wielkiej Nocy  najserdeczniejsze życzenia księdzu proboszczowi, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz  uczniom.

             

            Elżbieta Sochaj
            Tomasz Osiński

             

          • Poznajemy naszą „Małą Ojczyznę”.

          •    Dnia 3 kwietnia w klasach VII-VIII odbyło się spotkanie z panią Katarzyną Markiewicz i panem Marcinem Polakiem, członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, na temat historii i miejsc pamięci narodowej w najbliższej okolicy. Pani Markiewicz pochodzi z rodu Newelskich. Jej  rodzina była zaangażowana w życie społeczne Wodyń, m.in. jest inicjatorem powstania Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wodyniach. Pani Katarzyna w ciekawy sposób opowiadała o życiu w dworku ziemiańskim, pracy kobiet, o miejscach szynków i dworków w najbliższej okolicy. W wyniku reformy rolnej 1944 roku majątek budowany przez trzy pokolenia rodu Newelskich został odebrany prawowitym właścicielom, z zakazem osiedlania się w pobliżu 50 km  od Wodyń.

               Pan Marcin wzbogacił wypowiedź o prezentację pomników w Szostku, Woli Wodyńskiej, Helenowie, itp. Opowiedział o tym, kim byli pierwsi mieszkańcy Rudy Wolińskiej, którzy przybyli tu z różnych stron świata do kopalni rudy żelaza.

               To była ciekawa lekcja historii regionalnej. Uczniowie z uwagą chłonęli widomości o bliskich sobie miejscach.

            Bożena Nowak

             

          • Klocki Korbo w rękach klasy VI

          •    O atrakcyjności turystycznej Europy Południowej decyduje wiele czynników, np. ciepły śródziemnomorski klimat, duże zróżnicowanie rzeźby terenu, ciekawa szata roślinna....

               Uczniowie klasy VI na lekcji geografii z klocków Korbo układali państwa Europy o niesamowitych walorach przyrody.

            Mariola Jaroszewska

          • 80. rocznica zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy AK w Helenowie

          •   W dniu 26 marca br. uczestniczyliśmy w uroczystości poświęconej upamiętnieniu 80. rocznicy zrzutu Cichociemnych Spadochroniarzy w Helenowie.

               Zrzut lotniczy z Londynu na pole zrzutowe „Smok” w Helenowie odbył się w nocy z 24 na 25 marca 1943 roku. Tej nocy skoczyło 3 Cichociemnych: porucznik Eugeniusz Chyliński ps. "Frez", porucznik Zbigniew Twardy ps. "Trzask" i podchorąży kapral Aleksander Olędzki ps. „Rab”. Tamtej nocy zrzucono także skrzynie z bronią i zaopatrzeniem dla Komendy Siedleckiego Obwodu Armii Krajowej.

               Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym w Rudzie Wolińskiej, w intencji bohaterów narodowych walczących o wolność naszej Ojczyzny.

               Po zakończeniu mszy odczytany został Apel Poległych.

               Dużą atrakcją dla przybyłych gości i parafian był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu naszej młodzieży szkolnej, przygotowany pod opieką p. Anny Osiak i p. Bożeny Nowak.

               Następnie delegacje udały się pod pomnik upamiętniający to wydarzenie, który znajduje się przy drodze z Helenowa do Woli Wodyńskiej.

               Pod monumentem, ksiądz proboszcz Roman Siłuch odmówił krótką modlitwę, a później delegacje złożyły wiązanki oraz zapalono znicze. Nie zabrakło również delegacji z naszej szkoły na czele z panią Dyrektor Wiesławą Rolewicz.

          • „Ku przyszłości” - XV Siedleckie Targi Edukacyjne

          •    Dnia 23 marca 2023 roku uczniowie klasy VIII wraz z wychowawczynią -  uczestniczyli w XV Siedleckich Targach Edukacyjnych Wyższych Uczelni i Szkół Ponadpodstawowych, które odbyły się w  Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Siedlach.

               Uczniowie zapoznali się z bogatą ofertą szkół średnich, uczestniczyli w warsztatach: „Czy masz to coś? - czyli zbadaj swoje predyspozycje” oraz „Ustaw się w życiu - czyli o zawodach przyszłości”.

               Ponadto młodzież z przewodnikiem zwiedzała szkołę, uczestniczyła w różnych pokazach i atrakcjach przygotowanych przez ZSP Nr 3, np. w prezentacji uczniów technikum mechanicznego, pokazie kelnerstwa synchronicznego, słodkim poczęstunku w pracowni cukierników oraz  zwiedziła pracownię informatyczną VIII LO.

               Na zakończenie zainteresowani mogli porozmawiać z przedstawicielami wszystkich liceów, zespołów szkół i szkół branżowych oraz odebrać informatory z ofertą.

                                                                                                                                                                                         Bożena  Nowak

          • 21 MARCA - DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ

          •    Dzień 21 marca w tradycji uczniowskiej to Dzień Wagarowicza. Uczniowie bardzo często decydują się nie pojawiać wtedy w szkole. U nas praktycznie nikt nie wagarował. Uczniowie  stawili się w szkole, a dzień okazał się być niepowtarzalny. Złożyły się na to aż trzy ważne wydarzenia. Świętowaliśmy Dzień Patrona Szkoły – gen. Józefa Dwernickiego, powitanie Wiosny i wyjątkowość liczby Pi. Realizowane były również działania w ramach programu profilaktycznego „Trzymaj formę!” ​​​​​​​​​​​​​

               Podczas apelu poświęconego Patronowi Szkoły – generałowi Józefowi Dwernickiemu uczniowie wsłuchiwali się w ważne treści historyczne związane z życiem i działalnością wojskową naszego Patrona. Dowiedzieli się m.in. kiedy żył, z czego najbardziej jest znany, kiedy nadano imię szkole i dlaczego przez pewien okres czasu niestety szkoła nie miała imienia. Apel pod kierunkiem pań: Anny Osiak i Bożeny Nowak przygotowali uczniowie klas V i VI.  Piękny portret Dwernickiego, który widniał na dekoracji,  został wykonany przez uczennice klasy VI.

               Za drugą część odpowiedzialne były klasy młodsze i tutaj wychowawczynie wykazały się dużą inwencją, aby ich podopieczni, w dość ciekawy sposób mogli zaprezentować treści związane z Wiosną. Nie obyło się bez zaskoczenia. Klasa III przedstawiła ciekawostki dotyczące tej pięknej pory roku. Uczniowie próbowali także odgadnąć czym przyjeżdża pani Wiosna. Z kolei uczniowie klasy II postawili na ruch angażując w swoje wystąpienie nawet zgromadzonych na widowni. Klasa I zaprezentowała tradycję ludową i to w jaki sposób żegnało się kiedyś z zimą. Wędrując korowodem mali aktorzy wyprowadzili odchodzącą porę roku. Przedszkolaki również zaznaczyły swój udział w apelu i pięknie wyrecytowały wiersze i zaśpiewały piosenki, których bohaterką była Wiosna. Uczniowie chcąc podkreślić radość z nadejścia Wiosny wykazali się dużą kreatywnością w stroju – przebranie lub  kolor zielony.​​​​

               W trzeciej części programu dnia uczennice klasy VI przygotowały wystąpienie pod kierunkiem p. Edyty Rucińskiej, podczas którego przybliżyły nam niezwykłość znanej wszystkim liczby Pi, która jak pisze o niej W. Szymborska jest  jak  „Korowód cyfr […]/ nie zatrzymuje się na brzegu kartki” i „potrafi ciągnąć się po stole, przez powietrze”. Dopełnieniem informacji był konkurs sprawdzający pamięć, a polegał on na podaniu jak największej liczby cyfr  stanowiących Pi. Konkurs wygrała uczennica klasy VI Ania Osiak podając 60 cyfr tej niezwykłej matematycznej zagadki.

               W przerwach między rozrywkami odbywały się spotkania z wychowawcami, podczas których realizowano tematy z programu profilaktycznego „Trzymaj formę!” w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków, zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety wśród dzieci i młodzieży.

               Na zakończenie starosłowiańskim zwyczajem spaliliśmy symbol zimy – Marzannę. Dla młodszych dzień się zakończył i mogli powrócić do domu. Natomiast starsi uczniowie wraz z wychowawcami spędzili miłe popołudnie przy ognisku.

               Dzień był długi i wyczerpujący, ale  „obfity w wiedzę”  i rozrywkę. Każdy na pewno znalazł w jego programie coś dla siebie, coś co sprawiło mu radość. 

            Anna Osiak

             

          • Lekcja online „Sieciaki – Poznaj bezpieczny internet”

          •    23 marca 2023 roku w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klas I-III uczestniczyli w lekcji online „Sieciaki – Poznaj bezpieczny internet”. Na lekcji uczniowie poznali Sieciaki i Sieciuchy. Sieciaki: Ajpi, Kompel, Netka i Spociak to dzieciaki, które świetnie znają się na internecie. Dzięki swoim super umiejętnościom potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z sieci. Sztuczna Inteligencja zwerbowała ich do współpracy, by wspólnie z NetRobim walczyli ze wstrętnymi Sieciuchami: Bełkotem, Kradziejem, Kłamaczem  i Śmieciuchem.

               Dzieci usłyszały o niebezpiecznych sytuacjach, których mogą doświadczyć w internecie. Nauczyły się także, jak reagować na zagrożenia w sieci, między innymi: wywoływanie kłótni, obrażanie, podawanie nieprawdziwych informacji, kradzież danych.

               Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza zostanie odpowiednio wykorzystana w praktyce.

             

            Małgorzata Ambroziak 

             

          • Klocki KORBO na lekcji geografii

          •    W dniu 23 marca uczniowie klasy V na lekcji geografii układali kontynenty używając klocków Korbo. 

            Klocki Korbo to ogromne możliwości, m.in. konstruowania. To zabawa i nauka w jednym, a także integracja grupy.

            Mariola Jaroszewska

          • Eksperymentujemy!

          •    W dniu 20 marca 2023 r. święto Patrona oraz powitanie wiosny rozpoczęliśmy od serii eksperymentów, nad którymi pracowali sami uczniowie pod okiem nauczycieli fizyki i chemii. Uczniowie dowiedzieli się jak za pomocą prostych odczynników zebrać odciski palców z miejsca przestępstwa oraz jak wiele możliwości daje nam kawałek sznurka i dwa kubki. Ponadto mieli szansę przekonać się jak łatwo oszukać nasze oko i stworzyć prawdziwe kolorowe arcydzieło. 

            Magdalena Świderska

             

          • Dzień Osób z Zespołem Downa

          •    To był naprawdę kolorowy dzień! A to wszystko za sprawą kolorowych skarpet nie do pary! Dzień Kolorowej Skarpety miał zwrócić uwagę całej społeczności szkolnej na inne święto, czyli Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Obchodzony jest dokładnie 21 marca. Data obchodów nie jest przypadkowa – dzień 21 marca patronuje rozpoczynającej się wiośnie i narodzinom ludzi niezwykłych, data wiąże się również z istotą zaburzenia, czyli dodatkowym chromosomem (trisomia) w 21 parze chromosomów.

               Uczniowie i nauczyciele, przyszli w tym dniu w kolorowych skarpetkach nie do pary, pokazując, że różni nas tak niewiele od osób z Zespołem Downa, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom – tak jak nasza niepasująca skarpetka.

                                                                                                           Elżbieta Sochaj

             

          • Powiatowe igrzyska w piłce siatkowej

          •    W dniach 14 i 15 marca, nasi uczniowie brali udział w Powiatowych igrzyskach w piłce siatkowej w kategorii dziewcząt i chłopców. Rozgrywki w kategorii dziewcząt odbyły się w Skórcu, a w kategorii chłopców w Wodyniach. Sportowych emocji nie brakowało. Uczniowie rywalizując o  wyjście z grupy bawili się znakomicie, przestrzegając przy tym zasad fair play. Mimo braku awansu, obie reprezentacje pokazały się z bardzo dobrej strony, rywalizując z każdym zespołem do ostatnich punktów setowych.

              Kolejne cenne doświadczenie za nami.    

            Dziękuję wszystkim zawodnikom za wspaniałą sportową postawę!!!

            Kamil Stanisławowski

             

          • Paczka na Kresy

          •    Nasza szkoła podjęła współpracę z Fundacją „Kresy w potrzebie”, która wspiera, pomaga i pamięta o Polakach mieszkających na Kresach. W ramach tej współpracy zorganizowaliśmy kolejną akcję charytatywną pod hasłem: „Paczka na Kresy - Wielkanoc 2023 r.” wspierając naszych Rodaków zamieszkałych na terenach: Litwy i Łotwy.

               Przygotowanie paczek świątecznych jest możliwe dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu ludzi.

            Zebrane dary przekazaliśmy do koordynatora akcji - do jednostki OHP w Siedlcach.

            Dziękujemy za każdą pomoc i za Wasze wielkie serca. 

             

          • Konkurs Matematyczny Kangur 2023

          •    16 marca odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny „Kangur 2023”. Jak zawsze, konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród uczniów. W tym roku 26 uczniów podjęło się rozwiązywania testów konkursowych.

            Konkurs  rozgrywany był w czterech kategoriach, które obejmują następujące klasy:

            ·         Żaczek: klasa II – 5 uczniów,

            ·         Maluch: klasa III – 5 uczniów,

            ·         Beniamin: klasa V – 3 uczniów,

            ·         Beniamin: klasa VI – 6 uczniów,

            ·         Kadet: klasa VII – 2 uczniów,

            ·         Kadet: klasa VIII – 5 uczniów.

             

            Każdy uczestnik otrzymał układankę przestrzenną w postaci ostrosłupa ściętego.

            Z niecierpliwością oczekujemy dnia ogłoszenia wyników, które poznamy dopiero w maju. 

            Trzymamy mocno kciuki za wszystkich uczestników!

             

          • Dzień Kobiet w naszej szkole

          •    W środę, 8 marca, świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. W tym wyjątkowym dla kobiet i dziewczynek dniu chłopcy i ci mali, i ci duzi okazali się dżentelmenami. Złożyli koleżankom i paniom życzenia, wręczyli kwiaty lub obdarowali drobnymi upominkami.

               Młodsi uczniowie przyjemnie spędzili czas pod okiem wychowawczyń na poczęstunku i wspólnej zabawie.

               Natomiast uczniowie klas V-VIII przenieśli częściowo świętowanie na piątek i wybrali się do Kręgielni Factory. Pobyt w kręgielni upłynął na świetnej zabawie i wspólnych rozmowach. Jak się okazuje kręgle to wyjątkowo atrakcyjny sposób aktywności ruchowej.

               Wyjazd dostarczył wszystkim wiele pozytywnych wrażeń. 

            Anna Osiak

          • Sparing

          •    Reprezentacje siatkarek i siatkarzy z klasy VII i VIII, w ramach zajęć SKS rozegrały mecz sparingowy z zawodnikami z Zespołu Szkół w Wodyniach w celu przygotowania do zawodów powiatowych. 

              Było dużo dobrej gry, wiele emocji, kolejne nowe doświadczenia boiskowe a zarazem świetna integracja.

            Kamil Stanisławowski

             

          • Bieg Tropem Wilczym 2023

          •    Uczniowie klas V-VIII Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” uczcili na sportowo. Święto 1 marca, honoruje  i upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

               W ramach XI edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym zorganizowaliśmy szkolny bieg upamiętniający, jakże to ważne święto. Bieg, który miał wymiar symboliczny, odbył się na dystansie 800 i 1000 metrów. W kategorii klas V-VI najlepszy okazał się Grzegorz Żydak, natomiast w kategorii klas VII-VIII Damian Żydak.

               Oprócz aspektu sportowego była to dla nas również cenna lekcja patriotyczna i historyczna.

             Biegacze otrzymali pamiątkowe, okazjonalne upominki, które otrzymaliśmy w pakietach edukacyjnych.

             

            Kamil Stanisławowski