" Bądź dobry zawsze, gdy jest to możliwe. A jest możliwe zawsze. "
Dalajlama
W dniu 22 listopada br. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Idea Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 r. w Stanach Zjednoczonych - World Hello Day. Była to odpowiedź na konflikt Egiptu i Izraela. Inicjatywa miała za zadanie przekonać rządzących do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy. Obecnie to święto jest już obchodzone w ponad 180 krajach i ma nieco inny wymiar, mniej polityczny, a bardziej społeczny. W Polsce obchodzimy je od 2006 r.
Główne cele Dnia Życzliwości to wzbudzanie w ludziach pozytywnych emocji, zachęcanie ich do dialogu, jak również wyrażanie protestu przeciwko nietolerancji i nienawiści. W czasach, w jakich nam przyszło żyć, każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Życzliwość działa w dwie strony, im więcej jej okazujemy na co dzień, tym więcej jej otrzymujemy.
Podejmując rożne działania związane z Dniem Życzliwości uczniowie z pomocą pań E. Sochaj i A. Osiak przygotowali m.in. „DRZEWKO ŻYCZLIWOŚCI”, które zawisło na korytarzu szkolnym. Każdy uczeń mógł jako „symboliczny listek” zawiesić na nim obrys swojej dłoni z życzliwym przesłaniem lub pozdrowieniem.
Ważnym elementem obchodów Dnia Życzliwości był kolor żółty. Uczniowie w tym Dniu w swoich strojach uwzględnili oczywiście elementy w kolorze żółtym. Za najbardziej życzliwą klasę należałoby chyba uznać klasę V, bo była „najbardziej ubrana na żółto”.
Zadanie jakie otrzymali uczniowie na ten szczególny Dzień, było proste. Wystarczyło powiedzieć przynajmniej dziesięciu osobom coś miłego np. „Dziękuję”, „Przepraszam”, „Proszę”, „Wszystko będzie dobrze”, „Super, że chodzimy do tej samej klasy”, „Wszystkiego najlepszego...” czy „Miłego dnia!” lub po prostu szczerze się do kogoś uśmiechnąć.
Na podsumowanie akcji zostały wręczone ordery życzliwości.
Po raz kolejny udowodniliśmy, że życzliwość w naszej szkole nie jest tylko abstrakcyjnym pojęciem.
Anna Osiak