21 marca to jedna z ważniejszych dat w kalendarzu roku szkolnego. Jest ona wyczekiwana przez uczniów z niecierpliwością. A dlaczego? Otóż w tradycji naszej szkoły dzień ten przeżywa się w niecodzienny sposób. Jest to dzień rożnych aktywności uczniowskich, kreatywnych działań, a co najistotniejsze dzień „bez podręczników”.
W tym dniu obchodzimy Święto Patrona Szkoły – gen. Józefa Dwernickiego. Pamięć o Patronie jest ciągle żywa. Świadczy o tym chociażby coroczne zaangażowanie uczniów w przygotowanie montażu słowno – muzycznego poświęconego właśnie generałowi Dwernickiemu. A nie są to treści proste do przekazania. Nauczyciele starają się wpajać uczniom, jak ważne jest kultywowanie tradycji i szacunku dla przeszłości wynikającej z dziedzictwa narodowego. Związane z tym jest chociażby poznawanie i odkrywanie na nowo sylwetki Patrona Szkoły, którego życie i dokonania powinny być inspiracją dla nas wszystkich, szczególnie w tych trudnych i tak niepewnych czasach. Dwernicki jest tak barwną i wyjątkowo zasłużoną postacią historyczną, że nie sposób jest spamiętać listę jego zasług i odznaczeń, które za nie otrzymał. Dlatego też na zajęciach z wychowawcami uczniowie poznawali na nowo sylwetkę generała i mierzyli się z testem wiedzy dotyczącym jego życia i kariery wojskowej.
Chyba każdy z nas uwielbia eksperymentować. Zaś robienie różnych mikstur, niekoniecznie pod okiem mamy, jest jednym z ulubionych zajęć dzieci. Pierwsze samodzielne eksperymenty pamiętamy długo. Do czego w ogóle służą eksperymenty chemiczne? Naukowcy wykonują doświadczenia, aby odkryć nowe zależności, pierwiastki czy atomy. Chcą potwierdzić albo obalić istniejące hipotezy. Eksperymentowanie jest też jednym ze sposobów zdobywania wiedzy. Sama chemia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki, chociaż dla wielu z nas trudną i nie do końca zrozumiałą. I dopiero eksperymenty pokazują nam, jak bardzo ciekawy jest jej świat, jak szybko można ją zrozumieć i nauczyć się jej. Taki niezwykły, fascynujący świat chemii przybliżyła uczniom pani Magdalena Świderska. Przeprowadzając kilka imponujących doświadczeń, uświadomiła młodym adeptom chemii, że eksperymenty otaczają nas wszędzie, nawet w kuchni. Pokaz stał się na pewno dla wielu uczniów początkiem wielkiej przygody. Zapewne ta nietypowa lekcja chemii zachęciła niejednego ucznia do nauki oraz zmotywowała do podjęcia wyzwań i odkrywania świata na nowo.
21 marca świętowaliśmy również, po raz pierwszy w naszej szkole, dzień liczby Pi. Liczba Pi powszechnie zapisywana za pomocą greckiej litery alfabetu - π jest najpopularniejszą stałą matematyczną, której dokładnej wartości nikt nie jest w stanie zapamiętać - nawet komputer z gigantyczną pamięcią dyskową. Ma ona zastosowanie w wielu dziedzinach nauki.
Istnieje wiele metod na zapamiętywanie kolejnych cyfr liczby Pi. Powstają wierszyki, zdania czy piosenki. W języku polskim mamy następujący wiersz, który przybliża niezwykłość liczby Pi:
"Kto w mózg i głowę natłoczyc by chciał cyfer moc,
Ażeby liczenie ludolfiny trudnej spamiętać móc,
To nam zastąpić musi słówka te litery suma,
Tak one trwalej się do pamięci wszystkie wsuną."
Wiersz został skonstruowany w ten sposób, aby poszczególne słowa, oznaczały kolejne cyfry liczby Pi, a dokładnie "kto"=3, "w"=1, "mózg"=4 itd.
W kolejnym punkcie programu świętowania dnia 21 marca nie mogło zabraknąć akcentu wiosny. Przecież to właśnie w tym dniu możemy ją przywitać. Uczynili to w imieniu całej społeczności szkolnej, uczniowie klas I-II i oddziału przedszkolnego. Ich barwne, kolorowe stroje sprawiły, że wszystkim zrobiło się cieplej, milej i weselej. Promienie słońca za oknem również oznajmiły, że nareszcie nadeszła wiosna.
W podsumowaniu działań zostały ogłoszone wyniki konkursu "Mistrz Głośnego Czytania". W konkursie brali udział praktycznie wszyscy uczniowie naszej szkoły. Przechodząc przez eliminacje klasowe, mogli zakwalifikować się do etapu szkolnego. A tu już nie było przegranych. Każdy z uczestników czy zajął trzecie, drugie, czy też pierwsze miejsce otrzymał dyplom i nagrodę książkową.
Ten wyjątkowy dzień w szkole upłynął wszystkim w miłej i przyjaznej atmosferze. Podjęte działania sprawiły ogromną frajdę nie tylko uczniom, ale równiez nauczycielom. I chociaż 21 marca kojarzy się raczej z popularnym Dniem Wagarowicza, czyli umownym świętem, które dla wielu uczniów jest pretekstem do opuszczenia murów szkoły - nasi uczniowie na wagary się nie wybrali.
Poświęcili ten dzień na zdobywanie wiedzy w niecodzienny sposób. Cieszy nas taka postawa uczniowska.