W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo dzieci oraz edukację z nim związaną. Dlatego 17 listopada odwiedzili nas przedstawiciele policji z KMP w Siedlcach: p. Daniel Soszyński z Wydziału Ruchu Drogowego oraz p. Barbara Jastrzębska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.
Temat spotkania w klasach I-III to „Bezpieczne dziecko na drodze”. Prowadzący spotkanie udzielili cennych wskazówek dotyczących bezpiecznego poruszania się po drodze i właściwych zachowań w domu. Przypomnieli także uczestnikom zasady bezpiecznego poruszania się w przestrzeni miejskiej. Policjanci podkreślili jak ważne dla własnego bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych, szczególnie teraz w okresie jesiennym. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca policjanta i z jakich elementów składa się jego służbowe wyposażenie. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Wykazali się dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego.
Natomiast w klasach V-VIII uczniowie dowiedzieli się, jak w prawie definiowana jest „osoba nieletnia” oraz jakie ma prawa i obowiązki. Ponadto, jak sklasyfikowane są różne działania związane z naruszaniem prawa i jaka grozi za nie kara. Policjanci wyjaśnili co oznacza określenie „czyn karalny” omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego. Omówili również takie pojęcia jak „paserstwo”, „stalking”, nękanie, zastraszenie czy przestępstwo. Mundurowi przypomnieli młodzieży, że nikt nie jest anonimowy w sieci, a słowa, które tam są zamieszczane mogą przybierać znamiona czynów zabronionych. Wyśmiewanie innych, hejtowanie, umieszczanie wizerunku osoby bez jej zgody, bądź przekształcanie zdjęć w sposób ośmieszający tą osobę oraz grożenie komuś, to zachowania za które jest ponoszona odpowiedzialność karna przed Sądem Rodzinnym.
Spotkanie było bardzo interesujące, poprzedzone nie tylko teorią, ale i przykładami z życia. Uczniowie wykazali zainteresowanie poruszanymi zagadnieniami, duskutowali, zadawali prowadzącym pytania.
Mamy nadzieje, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniach przyczyni się do wzrostu świadomości i odpowiedzialności uczniów za swoje zachowanie.
Anna Osiak
Elżbieta Sochaj